JUŻ W KIOSKU

Zaplecze sportowe, stadion. Trwa rozwój bazy sportowej w Starachowicach

2022-10-12 11:32:06

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Starachowicka baza sportowa przy ulicy Szkolnej przez ostatnie kilka lat uległa sporym zmianom. Pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem oraz zmodernizowane boisko zwane popularnie Saharą to elementy tej przebudowy, które już służą mieszkańcom miasta. Kolejnym krokiem będzie otwarcie zaplecza sportowego, gdzie trwają prace wykończeniowe i modernizacja Stadionu Miejskiego w Starachowicach.

fot. UM Starachowice

Budowa zaplecza jest drugim etapem rozwoju bazy sportowej w mieście. O postępie prac podczas wtorkowej (11 października br.) konferencji prasowej mówił prezydent miasta Marek Materek i towarzyszący mu goście: poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, przedstawiciele organizacji związanych ze sportem oraz radni.

- Budynek zaplecza sportowego powstaje dzięki środkom finansowym przeznaczonych na ten cel przez Gminę Starachowice oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Kilka lat staraliśmy się o uzyskanie dofinansowanie na ten cel ze środków zewnętrznych. Dopiero owocna współpraca z premierem Piotrem Glińskim oraz posłem na Sejm RP Krzysztofem Lipcem przyniosła efekty. Udało się pozyskać rządowe wsparcie i wreszcie mogliśmy rozstrzygnąć postępowanie na budowę zaplecza sportowego. 45-procentowe dofinansowanie pozwoliło zrealizować nasze plany i za to właśnie, w tym miejscu, serdecznie dziękuję – podkreślił prezydent Starachowic Marek Materek.

Inwestycja ta jest niezwykle potrzebna, szczególnie dla sportowców korzystających zarówno ze stadionu, jak i boisk piłkarskich.

- To, co kiedyś było rzeczą niemożliwą, dziś staje się faktem. Powstanie zaplecza sportowego to bardzo ważna sprawa dla całego miasta. O to zabiegali przedstawiciele środowiska sportowego, przede wszystkim ludzie związani ze Starem Starachowice, którym pragnę serdecznie podziękować za ten ich trud oraz wysiłek w dążeniu do celu. W swoich staraniach starali się, aby władze miasta i władze centralne uchyliły swojej przychylności, aby swoimi decyzjami przywrócić blask dawnych obiektów SKS Star - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Lipiec. - Jestem przekonany, że obiekt, który niebawem będzie tętnił życiem, sprawdzi się doskonale w swojej roli. Wspólnymi siłami, razem z prezydentem, na każdym kroku staramy się zabiegać, aby o Starachowicach jako mieście sportu było słychać głośno w całym kraju. 

W nowym dwukondygnacyjnym budynku, który zastąpi wysłużone pomieszczenia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji znajdzie się: 8 szatni z natryskami dla drużyn piłkarskich, toalety, szatnia trenerów z łazienką, dwa pokoje dla trenerów z łazienkami, dwa pokoje dla sędziów z łazienkami, sala konferencyjna o powierzchni 40 m2, dwa pomieszczenia biurowe dla pracowników MOSiR, pomieszczenie socjalne, magazyn, pomieszczenie porządkowe, magazyn odzieży czystej, pomieszczenie na odzież brudną, pralnia i wymiennikownia. Budynek będzie zasilany z miejskiej sieci ciepłowniczej, co powinno przełożyć się na wygenerowanie oszczędności na zakupie energii elektrycznej. Będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powierzchnia tworzonego zaplecza sportowego będzie wynosiła ponad 584 m2 i będzie integralną częścią Zespołu Obiektów Sportowo-Rekreacyjnych "Stadion". Administrowaniem budynku będzie zajmował się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starachowicach. 

Wartość inwestycji wynosi ok. 3 mln zł. Na ten cel starachowicki samorząd pozyskał dofinansowanie z ministerialnego programu Sportowa Polska, a wysokość dotacji wynosi około 45 procent.

- Prace pochłonęły ponad 3 miliony złotych, a ich efektem jest budowa całkowicie nowego budynku, który będzie mógł jednocześnie pomieścić w tym miejscu 176 zawodników. Powstały tu szatnie, łazienki, pokoje dla sędziów, pomieszczenia biurowe czy sala konferencyjna. Okazały taras widokowy umożliwi komfortowe oglądanie meczów rozgrywanych na boisku ze sztuczną nawierzchnią – informuje Marek Materek.

Jak dodał poseł Krzysztof Lipiec, w bieżącym roku do Starachowic na cele sportowe dzięki rządowej pomocy dotarło ponad 23 miliony złotych: - To duże pieniądze. Żadne świętokrzyskie miasto nie otrzymało takiego wsparcia – podkreślił parlamentarzysta.

- Budowa zaplecza sportowego to jeden z elementów rozbudowy bazy sportowej przy ulicy Szkolnej. W ostatnich latach wykonano boisko ze sztuczną nawierzchnią. Kolejnym etapem jest budowa zaplecza sportowego, a teraz nadchodzi czas na nowy stadion dla Starachowic. W tym roku ogłosimy postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy prac. W przyszłym roku te prace powinny ruszyć. Na nowy stadion jest już przygotowana dokumentacja projektowa. Ostateczny projekt był jeszcze w ubiegłym tygodniu konsultowany z przedstawicielami klubów sportowych. Nanoszone były poprawki i uwagi. Wszystko po to, nowo powstały obiekt służył społeczności miejskiej i sportowej. Zarówno piłkarskiej jak i lekkoatletycznej – powiedział prezydent Starachowic Marek Materek.

fot. UM Starachowice

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

2023-01-31

Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

Związki zawodowe działające w starachowickim zakładzie MAN Bus na początku stycznia wystąpiły ze wspólnym stanowiskiem dotyczącym podwyżki płac. W poniedziałek (30 stycznia br.), podpisano porozumienie w tej sprawie. Wyższe wynagrodzenia otrzymają również pracownicy PKC.
Helenka wciąż potrzebuje pomocy

2023-01-29

Helenka wciąż potrzebuje pomocy

Ataksja móżdżkowa, na którą cierpi dziewczynka, jest nieuleczalna. 
Walka o zdrowie maleńkiej Igi

2023-01-28

Walka o zdrowie maleńkiej Igi

Pod opieką Fundacji Zdążyć przed Panem Bogiem znalazła się malutka Iga - dziewczynka, która cierpi na wrodzoną wadę dróg żółciowych tzw. atrezję. 
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.