JUŻ W KIOSKU

Zanim posypiemy głowy popiołem..

2023-02-25 15:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Minęły właśnie ostatnie chwile karnawału. Seniorzy - słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku od lat pielęgnują dawną polską tradycję i chcą bawić się na balach karnawałowych. Chcą żyć najpiękniej i jak najpełniej.

Dzień „Walentynek” okazał się najwłaściwszą datą zorganizowania balu jako „święta miłości” i pożegnania karnawału. Samorząd Studencki UTW przy współpracy z Anną Misztal dołożył wielu starań, aby zorganizowana w Olimpii zabawa była atrakcyjna i dostarczyła jak najwięcej radości jej uczestnikom, zgodnie z rzuconym przez Przewodniczącego hasłem „ cieszmy się, bawmy się”.

A ponieważ w karnawale wszystko wszystkim wolno, były więc tańce, hulańce, łamańce i wyginańce.

Krótki program słowno -muzyczny z dedykacjami, w wykonaniu słuchaczy UTW, ( Halina Hamera, Halina Krzos, Magdalena Łodej, Karol Cygan) nawiązywał do tradycji walentynkowych i zapowiadał świetną zabawę. Rozbawił publiczność skecz Kazimiery Marlicy pt. „Francuz chce się żenić,” Bogata, stosowna dekoracja, w której przeważały serca i kwiaty w kolorze czerwonym były dziełem sekcji plastyczno- technicznej.

Wystrój sali konsumpcyjnej i tanecznej dla gości, obowiązkowe stroje w kolorze czerwieni lub z różnymi jej akcentami u mężczyzn (muszki, krawaty, butonierki, skarpetki a nawet buty lub ich podeszwy) pięknie komponowały się z nastrojem rozbawionych seniorów. Repertuar muzyczny i jego wykonanie dzięki profesjonalnym umiejętnościom Tadeusza Głowackiego sam porywał do tańca. Żywiołowo i spontanicznie tworzono różne figury taneczne typu kółeczka, węże, pociągi.

Punktem kulminacyjnym tej imprezy, zgodnie z tradycją, był wybór „królowej balu”. Miło nam donieść, że została nią Dorota Jantos, która zasłużenie zajęła miejsce na złotym królewskim tronie.

Szampańską zabawę wzbogacił wspólny, ogólny toast, a potem to już tylko muzyczne wspomnienia młodości, tańce i rytmy z „tamtych lat”, które nie pozwalały zejść z parkietu. Niestety, wszystko ma swój kres i ta zabawa też musiała się zakończyć. Pożegnaniom, rozstaniom nie było końca. Miło było słyszeć podziękowania zadowolonych gości pod adresem organizatorów zabawy – członków Samorządu i przewodniczącego Henryka Skrobisza.

Ustalono, że spotkamy się za rok. Zapis tych radosnych, miłych chwil utrwalił na fotografiach Marian Płusa, pasjonat i fotograf z wyboru. I ja tam byłam i co widziałam w historię UTW wpisałam.

Bogumiła Skrobisz

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.