JUŻ W KIOSKU

Zanim posypiemy głowy popiołem..

2023-02-25 15:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Minęły właśnie ostatnie chwile karnawału. Seniorzy - słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku od lat pielęgnują dawną polską tradycję i chcą bawić się na balach karnawałowych. Chcą żyć najpiękniej i jak najpełniej.

Dzień „Walentynek” okazał się najwłaściwszą datą zorganizowania balu jako „święta miłości” i pożegnania karnawału. Samorząd Studencki UTW przy współpracy z Anną Misztal dołożył wielu starań, aby zorganizowana w Olimpii zabawa była atrakcyjna i dostarczyła jak najwięcej radości jej uczestnikom, zgodnie z rzuconym przez Przewodniczącego hasłem „ cieszmy się, bawmy się”.

A ponieważ w karnawale wszystko wszystkim wolno, były więc tańce, hulańce, łamańce i wyginańce.

Krótki program słowno -muzyczny z dedykacjami, w wykonaniu słuchaczy UTW, ( Halina Hamera, Halina Krzos, Magdalena Łodej, Karol Cygan) nawiązywał do tradycji walentynkowych i zapowiadał świetną zabawę. Rozbawił publiczność skecz Kazimiery Marlicy pt. „Francuz chce się żenić,” Bogata, stosowna dekoracja, w której przeważały serca i kwiaty w kolorze czerwonym były dziełem sekcji plastyczno- technicznej.

Wystrój sali konsumpcyjnej i tanecznej dla gości, obowiązkowe stroje w kolorze czerwieni lub z różnymi jej akcentami u mężczyzn (muszki, krawaty, butonierki, skarpetki a nawet buty lub ich podeszwy) pięknie komponowały się z nastrojem rozbawionych seniorów. Repertuar muzyczny i jego wykonanie dzięki profesjonalnym umiejętnościom Tadeusza Głowackiego sam porywał do tańca. Żywiołowo i spontanicznie tworzono różne figury taneczne typu kółeczka, węże, pociągi.

Punktem kulminacyjnym tej imprezy, zgodnie z tradycją, był wybór „królowej balu”. Miło nam donieść, że została nią Dorota Jantos, która zasłużenie zajęła miejsce na złotym królewskim tronie.

Szampańską zabawę wzbogacił wspólny, ogólny toast, a potem to już tylko muzyczne wspomnienia młodości, tańce i rytmy z „tamtych lat”, które nie pozwalały zejść z parkietu. Niestety, wszystko ma swój kres i ta zabawa też musiała się zakończyć. Pożegnaniom, rozstaniom nie było końca. Miło było słyszeć podziękowania zadowolonych gości pod adresem organizatorów zabawy – członków Samorządu i przewodniczącego Henryka Skrobisza.

Ustalono, że spotkamy się za rok. Zapis tych radosnych, miłych chwil utrwalił na fotografiach Marian Płusa, pasjonat i fotograf z wyboru. I ja tam byłam i co widziałam w historię UTW wpisałam.

Bogumiła Skrobisz

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Niedoszły pasażer

2023-03-21

Niedoszły pasażer

Wsiąść do autobusu to wcale nie taka prosta sprawa. Skargami na kierowców MZK w Starachowicach można by wytapetować ściany Redakcji. Na co skarżymy się najczęściej? Na butę i nieuprzejmość, żeby nie powiedzieć dosadniej. Czy jednak słusznie? 
75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

2023-03-19

75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

Powstała dzięki inicjatywie mieszkańców naszego miasta. To na ich wyraźne życzenie Miejska Rada Narodowa w Starachowicach-Wierzbniku z dnia 15 kwietnia 1947 r. zorganizowała pierwszą placówkę biblioteki publicznej. Lokal znajdował się przy ulicy Kolejowej 19 i składał się z trzech pomieszczeń, w nich zaś 400 tomów pierwszego księgozbioru. Były to dary od mieszkańców.  
Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

2023-03-19

Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

Lubię Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach, bo co wydarzenie to bardziej atrakcyjne. Tym razem to "Plastuś" zadbał o swoich młodych czytelników i zafundował im spotkanie autorskie z poczytnym autorem Pawłem Beręsewiczem.  
Marsz niebieskiej wstążeczki

2023-03-15

Marsz niebieskiej wstążeczki

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności, pokazywać, że każdy z nas jest różny i przez to wyjątkowy.
Starachowice inspirują

2023-03-15

Starachowice inspirują

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic i Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne - to właśnie te trzy instytucje połączyły siły i we wtorek (14 marca) zaprosiły mieszkańców Starachowic na wernisaż grafik Adama Cieślika połączony z wystawą Starachowice wczoraj i dziś.  Było co oglądać. 
Nagrodzono wyjątkowe kobiety

2023-03-12

Nagrodzono wyjątkowe kobiety

To było wyjątkowe wydarzenie. W gościnnych progach Hotelu Europa odbyła się uroczysta Gala Kobieta.23.  Jego bohaterkami były kobiety, które kreują życie kulturalne, zawodowe, społeczne, rodzinne, często działając lokalnie i bez rozgłosu. Inicjatorką jest poseł Agata Wojtyszek, która wraz z marszałek sejmu Elżbietą Witek, objęła imprezę patronatem. 
Spacerowali z Wagnerem

2023-03-11

Spacerowali z Wagnerem

Władysław Wagner to postać wybitna, choć mamy wrażenie, że wciąż za mało znana w naszym mieście. Park Kultury postanowił pomóc lepiej tego naszego bohatera poznać i wymyślił grę miejską "Śladami Władysława Wagnera". Znamy tych, którzy podjęli się fotograficznego wyzwania.
Poznają region

2023-03-11

Poznają region

Projekt pn. „Świętokrzyskie dla Ukrainy” ma na celu pomóc obywatelom okupowanego kraju nie tylko w zakresie zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych, ale także w adaptacji do warunków społeczno-kulturowych. W ramach tego ostatniego starachowicka Spółdzielnia Socjalna Integracja ruszyła w drogę i zwiedzała Świętokrzyskie. Towarzyszyła im nasza dziennikarka i przewodniczka świętokrzyska Aneta Marciniak. 
Monika i jej

2023-03-12

Monika i jej "Ulotne chwile"

Monika Orman dziś mieszka w Krakowie, ale przez wiele lat to właśnie ze Starachowicami była związana prywatnie i zawodowo. Ma za sobą pracę w Szkole Podstawowej nr 9 i współpracę z chórem Concentus. Na łamach naszej Gazety gości z tomikiem wierszy. 
W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

2023-03-11

W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

W powiecie starachowickim przebywają gatunki zwierząt, o których niewielu nawet słyszało. Hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak pyton królewski czy boa imperator, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków. Znamy dziewczynę, która z egzotycznymi stworzeniami żyje w dużej przyjaźni.