JUŻ W KIOSKU

Zaniedbana ulica Dworcowa

2023-01-09 09:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Z redakcją Gazety skontaktował się jeden z mieszkańców Starachowic, który w interwencji zwraca uwagę na problem oświetlenia ulic prowadzących od dworca PKP w Starachowicach Wschodnich do ulicy Kościuszki, a także temu, jak bardzo zanieczyszczony jest tamten rejon. 

fot. Gazeta Starachowicka

- Lampy przy Dworcowej - na cztery sztuki działa tylko jedna, a i ta ledwo świeci, podobna sytuacja na ulicy Piłsudskiego - większość lamp nie działa, a te, które działają świecą żółtym mdłym, nieefektywnym światłem, wszystkie począwszy od Dworcowej i wzdłuż Piłsudskiego są bardzo brudne, to na pewno nie jest oświetlenie ledowe, a przecież całkiem niedawno można było przeczytać o wymianie lamp starego typu na nowoczesne, trwałe i energooszczędne lampy ledowe - mówi starachowiczanin. Dodaje, że na całej długości Dworcowej nie ma nawet jednego kosza na śmieci, wzdłuż ulicy Piłsudskiego jest ich jak na lekarstwo, i wszędzie walają się śmieci.  

Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Starachowicach z prośbą o odpowiedź: czy klosze / osłony lamp na terenie Starachowic są czyszczone; od czego zależy natężenie oświetlenia miejskiego, bo rzeczywiście są miejsca, gdzie nie jest ono intensywne oraz czy Gmina na wspomnianej trasie ustawi dodatkowe kosze.

- 29 grudnia ubiegłego roku Gmina Starachowice przeprowadziła kontrolę oświetlenia ulicznego w mieście. Przedmiotem kontroli było również oświetlenie ulicy Dworcowej oraz Piłsudskiego, gdzie zamontowane jest oświetlenie sodowe. Oświetlenie to nie podlegało modernizacji oświetlenia ulicznego przeprowadzonej w latach 2020-2022. W wyniku grudniowej kontroli pracownicy Urzędu Miejskiego stwierdzili, iż na ulicy Dworcowej na 4 lampy nie świeci się tylko jedna. Natomiast na ulicy Piłsudskiego na 40 lamp nie świeci się 5 z nich. Na tych ulicach mamy tzw. oświetlenie podwójne, a więc na każdym ze słupów zamontowane są po dwie oprawy. Warto podkreślić, iż nie stwierdzono sytuacji, aby nie świeciły się obie oprawy na słupie, a co za tym idzie, nieoświetlony byłby teren chodnika i drogi wokół słupa. Gmina zleciła już wymianę niesprawnych żarówek sodowych. Jednocześnie apelujemy do wszystkich mieszkańców o zgłaszanie ewentualnych awarii oświetlenia lub niedziałających żarówek do Referatu Ochrony Środowiska, lub na całodobowy numer Straży Miejskiej – tel. 41-273-82-66. Dodatkowo informuję, iż Gmina Starachowice tradycyjnie na pierwsze półrocze tego roku zaplanowała czyszczenie kloszy lamp sodowych. Odbywa się ono zawsze po zakończeniu zimowego sprzątania miasta. Podobnie będzie również w tym roku. Lampy przy ulicy Piłsudskiego oraz na Placu pod Skałkami zostaną oczyszczone. Jeśli chodzi o kwestię natężenia oświetlenia miejskiego, to pragnę podkreślić, iż wszystkie oświetlenia ulic są wykonane zgodnie z projektem, a przede wszystkimi z obowiązującymi normami - mówi rzecznik starachowickiego magistratu, Leszek Kowalski. - Co do samej ulicy Dworcowej, której długość liczy około 70 metrów, informuję, iż nie otrzymywaliśmy żadnych zgłoszeń o potrzebie dostawiania na tej ulicy dodatkowych koszy na śmieci. Warto zauważyć, iż w okolicy ulicy Dworcowej znajduje się co najmniej kilka koszy, które w należyty sposób służą mieszkańcom. Kosze te znajdują się między innymi w pobliżu bankomatu (naprzeciwko ulicy Dworcowej), placówki pocztowej przy ulicy Piłsudskiego czy tuż obok przejścia łączącego ulicę Piłsudskiego ze sklepem spożywczym Biedronka.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na nieefektywność odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.