JUŻ W KIOSKU

Zaniedbana ulica Dworcowa

2023-01-09 09:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Z redakcją Gazety skontaktował się jeden z mieszkańców Starachowic, który w interwencji zwraca uwagę na problem oświetlenia ulic prowadzących od dworca PKP w Starachowicach Wschodnich do ulicy Kościuszki, a także temu, jak bardzo zanieczyszczony jest tamten rejon. 

fot. Gazeta Starachowicka

- Lampy przy Dworcowej - na cztery sztuki działa tylko jedna, a i ta ledwo świeci, podobna sytuacja na ulicy Piłsudskiego - większość lamp nie działa, a te, które działają świecą żółtym mdłym, nieefektywnym światłem, wszystkie począwszy od Dworcowej i wzdłuż Piłsudskiego są bardzo brudne, to na pewno nie jest oświetlenie ledowe, a przecież całkiem niedawno można było przeczytać o wymianie lamp starego typu na nowoczesne, trwałe i energooszczędne lampy ledowe - mówi starachowiczanin. Dodaje, że na całej długości Dworcowej nie ma nawet jednego kosza na śmieci, wzdłuż ulicy Piłsudskiego jest ich jak na lekarstwo, i wszędzie walają się śmieci.  

Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Starachowicach z prośbą o odpowiedź: czy klosze / osłony lamp na terenie Starachowic są czyszczone; od czego zależy natężenie oświetlenia miejskiego, bo rzeczywiście są miejsca, gdzie nie jest ono intensywne oraz czy Gmina na wspomnianej trasie ustawi dodatkowe kosze.

- 29 grudnia ubiegłego roku Gmina Starachowice przeprowadziła kontrolę oświetlenia ulicznego w mieście. Przedmiotem kontroli było również oświetlenie ulicy Dworcowej oraz Piłsudskiego, gdzie zamontowane jest oświetlenie sodowe. Oświetlenie to nie podlegało modernizacji oświetlenia ulicznego przeprowadzonej w latach 2020-2022. W wyniku grudniowej kontroli pracownicy Urzędu Miejskiego stwierdzili, iż na ulicy Dworcowej na 4 lampy nie świeci się tylko jedna. Natomiast na ulicy Piłsudskiego na 40 lamp nie świeci się 5 z nich. Na tych ulicach mamy tzw. oświetlenie podwójne, a więc na każdym ze słupów zamontowane są po dwie oprawy. Warto podkreślić, iż nie stwierdzono sytuacji, aby nie świeciły się obie oprawy na słupie, a co za tym idzie, nieoświetlony byłby teren chodnika i drogi wokół słupa. Gmina zleciła już wymianę niesprawnych żarówek sodowych. Jednocześnie apelujemy do wszystkich mieszkańców o zgłaszanie ewentualnych awarii oświetlenia lub niedziałających żarówek do Referatu Ochrony Środowiska, lub na całodobowy numer Straży Miejskiej – tel. 41-273-82-66. Dodatkowo informuję, iż Gmina Starachowice tradycyjnie na pierwsze półrocze tego roku zaplanowała czyszczenie kloszy lamp sodowych. Odbywa się ono zawsze po zakończeniu zimowego sprzątania miasta. Podobnie będzie również w tym roku. Lampy przy ulicy Piłsudskiego oraz na Placu pod Skałkami zostaną oczyszczone. Jeśli chodzi o kwestię natężenia oświetlenia miejskiego, to pragnę podkreślić, iż wszystkie oświetlenia ulic są wykonane zgodnie z projektem, a przede wszystkimi z obowiązującymi normami - mówi rzecznik starachowickiego magistratu, Leszek Kowalski. - Co do samej ulicy Dworcowej, której długość liczy około 70 metrów, informuję, iż nie otrzymywaliśmy żadnych zgłoszeń o potrzebie dostawiania na tej ulicy dodatkowych koszy na śmieci. Warto zauważyć, iż w okolicy ulicy Dworcowej znajduje się co najmniej kilka koszy, które w należyty sposób służą mieszkańcom. Kosze te znajdują się między innymi w pobliżu bankomatu (naprzeciwko ulicy Dworcowej), placówki pocztowej przy ulicy Piłsudskiego czy tuż obok przejścia łączącego ulicę Piłsudskiego ze sklepem spożywczym Biedronka.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

2023-06-06

Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dofinansowanie między innymi z rządowych pieniędzy pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, a także stworzenie jeszcze lepszych warunków leczenia pacjentów z całego regionu.  W pozyskanie pieniędzy dla lecznicy zaangażowany jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.
Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

2023-06-05

Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

„Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe” – mogliśmy przeczytać na stronie utworzonego w mediach społecznościowych wydarzenia, zorganizowanego przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska.
Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-06

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 
Gratka dla fanów

2023-06-05

Gratka dla fanów "klasyków"

Już niedługo, bowiem 18. czerwca br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaroi się od pięknych, budzących podziw i dostojnych zabytkowych pojazdów. Wszystko za sprawą zrzeszonych w grupie "Starachowickie klasyki" pasjonatów motoryzacji, którzy we współpracy z Muzeum na ostatni guzik dopinają organizację oficjalnego rozpoczęcia sezonu.  
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.  
Pożarnicze zmagania młodzieży

2023-06-02

Pożarnicze zmagania młodzieży

Piętnaście drużyn, a w nich aż 150 druhów, rywalizowało w Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP, jakie odbyły się 28 maja br. na stadionie miejskim w Starachowicach. 
Pasternik pięknieje

2023-06-01

Pasternik pięknieje

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malownicza Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach. Blisko 10-milionowa inwestycja nad zbiornikiem Pasternik, która będzie polegać na zagospodarowaniu jego północnej linii brzegowej, poprawi wizerunek tej części miasta.
„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

2023-06-01

„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

Już w najbliższą sobotę (3 czerwca br.) na parkingu przy ul. Radomskiej w Starachowicach odbędzie się piknik edukacyjno-charytatywny „Moda na bezpieczne wakacje, którego organizatorem jest Stowarzyszenia Dolina Kamiennej. Start o godzinie 10.00.
Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

2023-06-01

Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

Parafia Rzymskokatolicka Św. Brata Alberta w Starachowicach wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o sprzedaż w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowej, położonej w Starachowicach przy ul. Bema, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice, jako działki ewidencyjne: nr 269/51 o powierzchni 0,0125 ha oraz nr 269/64 o powierzchni 0,0330 ha. Cena do sprzedaży w wysokości 125 tysięcy zł netto została ustalona na podstawie wartości wynikającej z operatu szacunkowego, do której doliczony został podatek VAT 23% w wysokości 28 750,00 zł.