JUŻ W KIOSKU

Zabytkowe auta zaparkowały w starachowickim muzeum

2023-04-29 12:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Za nami XII Międzynarodowy Świętokrzyski Rajd Pojazdów Zabytkowych, w których udział wzięło 34 piękne samochody, które zostały wyprodukowane przed 1990 rokiem. 

Zdjęcia: wicestarosta Dariusz Dąbrowski - fb 

Na płycie starachowickiej placówki muzealnej zaparkował najstarszy spośród wszystkich aut biorących w rajdzie - Buick z 1949 r. 

Skąd pomysł, by zabytkowe Mercedesy i Porsche, Volvo i Fiaty przyjechały akurat na "Wielki Piec"? 

- Starachowice są związane z motoryzacją. W naszym muzeum także kilka razy w ciągu roku organizujemy spotkania miłośników dawnej motoryzacji. W tym roku czeka nas jeszcze Legenda STAR-a, ale także jubileuszowa sesja naukowa poświęcona STAR-owi 266, który w tym roku obchodzi swoje 50 urodziny - mówił dyrektor muzeum Paweł Kołodziejski, a wicestarosta Dariusz Dąbrowski przybliżył właścicielom aut bogatą historię doliny Kamiennej i oprowadził ich po muzeum. -

- Zaprosiłem naszych gości na 9 Legenda STAR-a i wręczyłem pamiątkowe gadżety - napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych. 

Rajd przemierzał drogi naszego województwa, zatrzymując się także w Wąchocku. Tam zadaniem załóg było zapamiętanie jak największej liczby dowcipów o Wąchocku umieszczonych w Alei Humoru.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Film pod chmurką

2023-09-26

Film pod chmurką

Kolejny seans "Kina na leżakach"  
Propozycja dla siódmo-  i ósmoklasistów

2023-09-26

Propozycja dla siódmo- i ósmoklasistów

Stowarzyszenie Promocji Talentów przy współpracy z Parkiem Kultury zapraszają do udziału w projekcie „Gramy na czas”. Jest to  program profilaktyczno – edukacyjny skierowany do uczniów klas siódmych i ósmych starachowickich szkół podstawowych, realizowany w formie spacerów historycznych zakończonych interaktywnym quizem i rozmową na temat profilaktyki uzależnień, w tym uzależnień behawioralnych.
Cudowna muzyka

2023-09-26

Cudowna muzyka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki Park Kultury oraz Chór Kameralny Portamento zapraszają na koncert pt. "Muzyka to cud".
Oczarowane przyrodą

2023-09-24

Oczarowane przyrodą

Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach ma dla nas nową propozycję. To otwarta w miniony piątek 22 września wystawa zdjęć pod hasłem "Oczarowane pierwszym spojrzeniem". Zaprezentowane na nich fotografie to ujęcia barwnych kwiatów i krzewów.       
Nagość i ubiór

2023-09-22

Nagość i ubiór

W muzealnej Galerii w Wieży otwarto wystawę fotografii autorstwa Mieczysława Szczepańskiego. Artysta pokazuje na niej kobiety zarówno w intymnych scenach nagości jak i na portretach. 
Wieczór z techniką

2023-09-22

Wieczór z techniką

"Historia STARA kabinami opisana" to tytuł książki, którą Towarzystwo Przyjaciół Starachowic wydało w ramach publikacji tzw. "Zeszytów Starachowickich", periodyków związanych z tą organizacją niemal od  początku jej istnienia. Autor wspomnień Piotr Błasiński był gościem Wieczoru Starachowickiego, zorganizowanego przez TPS w Muzeum Przyrody i Techniki.   
Artystyczna przemiana drewna

2023-09-22

Artystyczna przemiana drewna

Jego nazwisko wielu kojarzy się z prowadzeniem od niemal 30 lat feryjno- wakacyjnej szkółki rzeźbiarskiej dla dzieci i młodzieży. Ale warto pamiętać, że starachowiczanin Kazimierz Kopeć to przede wszystkim profesjonalny twórca drewnianych rzeźb w stylu ludowym. I stały bywalec słynnych Dymarek Świętokrzyskich, które w tym roku miały już 55- tą edycję. Tu dwa razy doceniono jego talent na VIII Świętokrzyskim Festiwalu Kultury Ludowej, organizowanym w ramach tej imprezy.
Wojna i pokój w interpretacji Marcina Bondarowicza

2023-09-20

Wojna i pokój w interpretacji Marcina Bondarowicza

Nasz rysownik i ilustrator Marcin Bondarowicz do nagród i wyróżnień zdobywanych na całym świecie dołączył kolejne trofeum. Tym razem jest to drugie miejsce za pracę podejmującą jakże aktualny we współczesnym świecie temat wojny i pokoju, a zgłoszoną na zorganizowany w Korei Południowej konkurs o nazwie "13th Sejong International Cartoon Contest SICACO 2023".   
W piątek w bibliotece

2023-09-20

W piątek w bibliotece

Malarski wernisaż plus wieczór poezji   
Na ludową nutę

2023-09-19

Na ludową nutę

Chór Kameralny Concentus ze Starachowic oraz Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy Sołtyski z Pawłowa zaprosili publiczność do świata kultury ludowej za sprawą koncertu "Plon niesiemy plon".