JUŻ W KIOSKU

Zabierają elektrośmieci, a pozostawiają odcisk bieżnika na drodze

2021-07-24 07:00:00

Ocena:

2/5 | 1 głosów

Eko-peleton promujący piękną przyrodę Polski oraz zbiórkę elektrośmieci gościł w piątek (23 lipca) w Starachowicach. Spotkaniu towarzyszyła zbiórka elektro-odpadów, za które starachowiczanie otrzymywali eko- upominki. Grupę wolontariuszy w Starachowicach, na placu rekreacyjnym przy ul. Na Szlakowisku, powitał Prezydent Miasta Marek Materek.

fot. UM Starachowice

Cycling Recycling to edukacyjny projekt, które realizowany jest od 5 lat. Co roku, grupa wolontariuszy i wolontariuszek rusza w Polskę na rowerach i promuje recykling i selektywną zbiórkę elektroodpadów.

- Mamy zaszczyt i przyjemność gościć wolontariuszy i wolontariuszki, którzy ten program prowadzą od 5 lat – mówił podczas spotkania prezydent Starachowic Marek Materek. – Jest to akcja promująca ekologiczny sposób życia, akcja promująca zbiórkę elektroodpadów, akcja promująca segregację odpadów. Serdecznie dziękuję, że państwo tegoroczny projekt rozpoczynacie od wizyty w Starachowicach. Z naszego miasta wolontariuszki i wolontariusze ruszają do Sobkowa, stamtąd do Miechowa, w sumie przejadą około 500 km po drodze zbierając elektrośmieci. Już pierwsi mieszkańcy Starachowic oddali swoje elektroodpady w zamian otrzymując różnego rodzaju upominki. Serdecznie państwu dziękuję za to co robicie, za promocję ekologii. Witam w Starachowicach i życzę dobrej dalszej drogi.

Do tej pory eko-peleton przejechał ponad 5 tys. km. W tym roku cyklistki i cyklistów będzie można spotkać na szlaku Parków Narodowych, zaczynając od Świętokrzyskiego, poprzez Babiogórski, Tatrzański, Pieniński i Gorczański.

- Starachowice - nie przez przypadek, dlatego że promujemy projekt Eko - rowerowe Parki Narodowe. W zeszłym roku przemierzyliśmy wszystkie parki na wschodzie Polski, a w tym roku zaczynamy od świętokrzyskiego, więc jesteśmy w Starachowicach, najlepszym miejscu żeby wystartować – mówi Dominik Dobrowolski ekolog i podróżnik. - Chcemy pokazywać najpiękniejsze miejsca w Polsce, ale te miejsca będą piękne, kiedy zostanie spełniony jeden warunek - musi być tam czysto. Nasz projekt Cycling Recycling, polega na tym. że walczymy o czystość poprzez promowanie selektywnej zbiórki i zbieranie elektro-gratów. Stworzyliśmy w Polsce system bezpłatnego odbierania elektrośmieci, żeby nikomu do głowy nie przyszło żeby wyrzucać je do lasu.

Podczas wyprawy organizowane są zbiórki elektrośmieci oraz akcje edukacyjne. W ramach akcji promowany jest bezpłatny system odbioru elektroodpadów, do którego może każdy mieszkaniec zgłosić się i zlecić odbiór np. swojej starej i zepsutej pralki, lodówki, etc. Wystarczy wejść na stronę http://www.decycujesz.pl i zamówić transport. Duże elektrośmieci odbierane są bezpłatnie z całego terenu Polski, dzięki czemu już nie ma problemu z pozbyciem się odpadów. Akcja ma skutecznie uchronić środowisko przed zaśmiecaniem.

- To bardzo wygodna, bardzo prosta i bezpłatna forma pozbycia się dużych elektroodpadów – mówi Robert Wawrzonek prezes Zarządu Elektro – System. – Takie duże elektrośmieci często zalegają nam w domu i są trudne do tego żebyśmy sami je zawieźli na przykład do PSZOK-u, który tutaj jak słyszałem funkcjonuje także w Starachowicach. Zachęcam, aby korzystać z naszego programu, który firma Remondis od kilku lat w Polsce rozwija.

Wolontariusze podróżujący na rowerach przez Polskę, działają w ramach grupy Remondis, która w Starachowicach prowadzi system gospodarki odpadami od roku.

- Wspólnie z firmą Remondis organizujemy akcję „Czyste Starachowice” ,więc panowie i panie wpisują się doskonale również w nasze ekologiczne działania, które tu lokalnie podejmujemy – dodaje prezydent. – Dziękuję mieszkańcom Starachowic, którzy codziennie dbają o to, żeby nasze miasto wyglądało jeszcze lepiej. Sprzątają często, nie po sobie, śmieci które zostawiają inni dbając o to, żeby nasze otoczenie było czystsze. Bardzo dziękuję.

Jak informuje kierownik referatu Gospodarki Komunalnej, Dróg i Ochrony Środowiska Ernest Kumek, w Starachowicach elektro-odpady można pozostawić w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów, który jest czynny codziennie, od poniedziałku do soboty.

- Oprócz PSZOK-u na terenie miasta mamy jeszcze 5 takich mini-pszoków, są to czerwone kontenery, do których można dostarczyć również taki drobny sprzęt elektryczny np. zużyte telefony, lokówki. Planujemy też najbliższej przyszłości dostawić kolejne tego typu pojemniki w związku z tym, że te cieszą się dużym zainteresowaniem. Widać, że świadomość mieszkańców jest coraz większa. Nie można powiedzieć, że jest idealnie, ale jest coraz lepiej. Widzimy to po wskaźnikach, po ilości zebranych odpadów. Widzimy także coraz mniej dzikich wysypisk śmieci. Często też mieszkańcy dzwonią i dopytują się o to, jak wygląda segregacja chcąc wyeliminować nieprawidłowości.

W 2020 roku do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych dostarczono około 3000 ton odpadów.

/Informator Miejski/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Pierwsze absolwentki kursu języka polskiego

2022-05-27

Pierwsze absolwentki kursu języka polskiego

27 pań z dwóch grup zajęciowych oficjalnie zakończyło organizowany w naszym mieście kurs języka polskiego dla osób pochodzących z Ukrainy. 60-godzinny kurs skierowany jest do osób dorosłych, które przyjechały do naszego miasta zza wschodniej granicy. Gmina Starachowice wspólnie z partnerem projektu Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach zaplanowała organizację zajęć dla 60 osób. Kursy odbywają się w ramach projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Młodzieżowy Festiwal Obywatelski w Starachowice

2022-05-26

Młodzieżowy Festiwal Obywatelski w Starachowice

W piątek (27 maja) o godzinie 10.30 w starachowickim Parku Miejskim odbędzie się MŁODZIEŻOWY FESTIWAL OBYWATELSKI. Młodzi radni we współpracy z Parkiem Kultury przygotowali wiele aktywności i wypełnili ten dzień wieloma atrakcjami.
Majowa sesja Rady Miejskiej w Starachowicach

2022-05-26

Majowa sesja Rady Miejskiej w Starachowicach

W piątek (27 maja) o godz. 9.00 w sali Olimpia Urzędu Miejskiego rozpocznie się szósta w tym roku sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Obrady będzie można oglądać online, pod adresem: https://esesja.tv/
Rewitalizacja otoczenia Parku Kultury dobiega końca

2022-05-22

Rewitalizacja otoczenia Parku Kultury dobiega końca

Kończą się prace związane z rewitalizacją otoczenia starachowickiego Parku Kultury, a ogrody Tadeusza Bilicza odzyskują dawny blask.
Kolejna inwestycja drogowa zakończona

2022-05-22

Kolejna inwestycja drogowa zakończona

Zakończyła się inwestycja drogowa w ramach zadania „Wykonanie ul. Wiejskiej z odcinkiem ul. Południowej wraz z budową kanalizacji deszczowej”. To jeden z wielu projektów realizowanych w tej części miasta.  
Przedszkolaki otrzymają zestawy ogrodnicze

2022-05-14

Przedszkolaki otrzymają zestawy ogrodnicze

Prawie 2 tysiące głosów zdobyło Przedszkole Miejskie nr 2 w konkursie „Ogródki ze smakiem”. Dzięki wsparciu aktywnych mieszkańców naszego miasta - decyzją organizatorów konkursu - przedszkolaki otrzymają teraz zestawy ogrodnicze.
Pływalnia będzie jak nowa

2022-05-13

Pływalnia będzie jak nowa

Blisko 2 miliony złotych Gmina Starachowice chce przeznaczyć na remont Krytej Pływalni. Inwestycja ma poprawić obecny stan budynku, wpłynąć na polepszenie jakości wody i uczynić ze starachowickiej pływalni dogodne miejsce do wypoczynku i relaksu.
Delegacja z Zawiercia gościła w Starachowicach

2022-05-10

Delegacja z Zawiercia gościła w Starachowicach

Delegacja Miasta Zawiercie, na czele z Prezydentem Łukaszem Konarskim, gościła w piątek (6 maja) w Starachowicach podczas wizyty studyjnej. Celem pobytu była wymiana dobrych praktyk oraz rozmowa o przeprowadzanych w naszym mieście inwestycjach.
Klasa dwujęzyczna to przyszłość

2022-05-07

Klasa dwujęzyczna to przyszłość

We wrześniu w Szkole Podstawowej nr 11 rusza kolejna klasa dwujęzyczna. Polsko-angielskie zajęcia będą odbywać się już pod patronatem Katedry Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. To duże wyróżnienie dla naszej szkoły, a dla uczniów szansa na rozwój edukacyjny.
Pakiet rehabilitacyjny dla seniora 2022

2022-05-05

Pakiet rehabilitacyjny dla seniora 2022

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Centrum Usług Społecznych w Starachowicach zapraszają do udziału w drugiej edycji programu „Pakiet rehabilitacyjny dla seniora 2022”. Bezpłatne zabiegi będą dostępne dla mieszkańców Starachowic, którzy ukończyli 60 lat.