JUŻ W KIOSKU

Za nieuczciwość niektórych, zapłacą wszyscy mieszkańcy

2023-09-14 08:00:00

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Temat segregacji odpadów i wywozu śmieci, podczas wtorkowej (12 września br.) poruszyło Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic (SIDS). Konkluzja po spotkaniu jest jedna, im więcej odpadów mieszkańcy Starachowic będą produkowali, im gorzej je będą segregowali, tym większą stawkę za odbiór odpadów przyjdzie im płacić. Jednak są również pytania: czy prezydencka administracja robi wszystko, co się da, by koszty nie rosły; czy prowadzona jest edukacja starachowiczan w tym zakresie; czy wystarczająco kontroluje się firmę, która śmieci odbiera oraz, czy działa system sprawdzająca, czy wszyscy, którzy śmieci wytwarzają płacą za ich odbiór?  

od lewej: Piotr Maciąg - Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych „Nasze Miasto”, Jarosław Łyczkiewicz i Sławomir Celebański - Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic / fot. Gazeta Starachowicka

Zdaniem członków SIDS, gmina nie do końca robi to poprawnie, a na pewno można robić to lepiej, co przełoży się na cenę za odbiór śmieci i z pewnością, nie ma tu żadnego znaczenia budowa tzw. spalarni odpadów. 

Według dwóch starachowickich stowarzyszeń: Inicjatywy dla Starachowic oraz Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych w Starachowicach „Nasze Miasto”, samorząd gminny ma ogromne zaległości w nadzorze i kontroli nad systemem gospodarki odpadami, wskutek czego w ciągu ostatnich ośmiu lat rządów prezydenta miasta Marka Materka cena za odbiór śmieci wzrosła z 7 zł do 26,50 zł za osobę. 

- Problem „śmieci” dotyczy wszystkich mieszkańców, którzy obecnie płacą stawkę cztery razy większą niż 8 lat temu. Obawiamy się, że ten trend zostanie utrzymany. Jednak bez dialogu problem nie zostanie rozwiązany. System jest nieefektywny. Według danych GUS w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca liczba wyprodukowanych kilogramów śmieci spada, natomiast w Starachowicach jest odwrotnie i liczba ta z roku na rok rośnie. Urząd Miejski trzy lata temu zapowiadał doprecyzowanie programem informatycznym pobieranie opłat od właścicieli nieruchomości. Jednak system nadal nie działa – mówił przedstawiciel stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych „Nasze Miasto” Piotr Maciąg. Dodał, że mieszkańcy często widzą, jak śmieci są podrzucane do punktów gromadzenia odpadów np. przez właścicieli działalności gospodarczych. – Urzędnicy powinni pracować nad uszczelnieniem systemu. Śmieci są podrzucane, a za nieuczciwość jednych, płacą wszyscy mieszkańcy.

Zwrócił także uwagę na brak egzekwowania przez służby samorządowe zapisów regulaminu w sprawie utrzymania czystości wokół altan śmietnikowych. Jego zdaniem duży problem stanowi także brak edukacji mieszkańców w zakresie minimalizowania produkcji śmieci i segregacji odpadów.

– Mam apel do pana prezydenta Marka Materka, aby czynnie włączył się w akcje informacyjne. W mieście odbywa się wiele imprez kulturalnych czy sportowych. Na każdym takim wydarzeniu powinny być akcje informacyjne dla mieszkańców o gospodarowaniu odpadami – powiedział Piotr Maciąg. 

Sławomir Celebański przypomniał pomysły włodarza Starachowic, które miały na celu usprawnienie funkcjonowania gospodarki śmieciowej: powstanie miejskiej spółki, która miała odbierać śmieci, podziemne kontenery czy też inteligentne pojemniki na śmieci.

- Największy problem jest ze zliczaniem kilogramów starachowickich śmieci. Panująca tu nonszalancja i chaos nie sprzyjają kontrolom, a co za tym idzie, brak jest nadzoru nad firmą, która odpady obiera. To jest smutny obraz, bo to jest brak dbałości o nasze portfele – podkreślił.

Jarosław Łyczkowski na podstawie dwóch dokumentów udowadniał, że skoro w „papierach” panuje nieporządek, to jak ma być dobrze w rzeczywistości? 

- W analizie stanu gospodarki odpadami podana jest liczba ton wyprodukowanych w Starachowicach śmieci komunalnych, która w 2022 roku wyniosła ponad 10 tysięcy ton. W ogłoszonym przez Urząd Miejski przetargu urzędnicy także mieli obowiązek podać tę liczbę. Z tym że w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia liczba ton zmalała o ponad 2 tysiące ton… Z czego wynika ta różnica? Kto za te śmieci płaci? – pytał.

Działacze poruszyli także aspekt ważenia śmieciarek. Ich zdaniem, by nadzór nad strumieniem śmieci był dobrze kontrolowany, samochody, które przyjeżdżają do Starachowic po śmieci, powinny być ważone przed rozpoczęciem odbioru odpadów oraz po zakończeniu.

- Nikt nie kontroluje tego czy samochody przyjeżdżają puste. Nikt ich nie waży przed wjazdem na starachowickie ulice. Urząd Miejski powinien wdrożyć ważenie pojazdów oraz wymagać od firmy wykonującej tę usługę, aby w pojazdach miała zamontowany system GPS. To ile odpadów jest zbierane, to są pieniądze, które my jako mieszkańcy płacimy firmom, które wygrywają przetargi. Za rok 2022 zapłaciliśmy za odpady komunalne zbierane z terenu naszego miasta ponad 12 milionów złotych. Dzisiaj w przetargu, który został ogłoszony przez Urząd Miejski, zabezpieczono kwotę brutto ponad 15 milionów złotych. Wynika z tego, że za chwilę będziemy za odbiór odpadów płacili jeszcze więcej. Za czyje odpady w takim razie płacą starachowiczanie i czy muszą płacić jedną z najwyższych stawek w województwie świętokrzyskim? – mówił Jarosław Łyczkowski.

Sławomir Celebański poruszył również temat obietnicy prezydenta Marka Materka sprzed dwóch lat, że zmniejszenie opłaty za śmieci będzie możliwe dzięki spalaniu ich na terenie Starachowic.

– Jest to absolutnie niemożliwe. To nie jest tak, że śmieciarka przejedzie przez wszystkie śmietniki, zbierze papier, tekturę i plastik i zawiezie do spalarni do spalenia. Tak to nie wygląda. Wszystkie odpady ze Starachowic trafiają do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Janiku i tam są przetwarzane. Ale to już nie są „nasze” odpady. My ich nie możemy ot, tak sobie stamtąd zabrać i je spalić. Absolutnie obalamy ten mit, że spalarnia odpadów w Starachowicach spowoduje zmniejszeni opłat. Jest to absolutnie niemożliwe. Spalarnia odpadów w Starachowicach może co najwyżej spalać odpady obce, nawet sprowadzana z zagranicy – podkreślił i zwrócił się z apelem do władz samorządowych, o zajęcie jest porządkowaniem systemu gospodarki odpadami. - Zacznijmy od porządkowania altan śmietnikowych. Zacznijmy od edukowania społeczeństwa. Tego ewidentnie brakuje w systemie. Ludzie są zostawienie sami sobie, a ta nonszalancja urzędników kończy się tym, że stawki za odbiór śmieci wciąż rosną. I nikt tego nie kontroluje – dodał Sławomir Celebański. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

2023-09-28

Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

Trwają odbiory prac na terenie zrewitalizowanego otoczenia Dworca Zachodniego. Jak informuje Referat Realizacji Inwestycji w ramach inwestycji powstanie 111 miejsc parkingowych, w tym na parkingu dwupoziomowym 91 miejsc (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) oraz poza parkingiem dwupoziomowym 20 miejsc (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). 
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.