JUŻ W KIOSKU

Za nami XII edycja festynu historycznego „Od Prasłowian do Polaków”

2021-09-19 12:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Od lat cieszy się zasłużonym zainteresowaniem, co roku inny temat, w tym prym wiodło dziedzictwo smaków.

Dariusz Dąbrowski/ FB

Głównym odbiorcą organizowanego przez Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa są dzieci i młodzież i to oni mieli okazję poznać regionalne dziedzictwo kulinarne oraz tradycje powiatu starachowickiego. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał wicestarosta Dariusz Dąbrowski,

- 20 lat temu, kiedy zaczynaliśmy organizować muzeum, robiliśmy to z myślą o takich odbiorcach – mówił do dzieci wicestarosta. -  Mam nadzieję, że dzięki muzeum i dzięki takim imprezom, uczniowie będą poznawać historię regionalną, do czego gorąco zachęcam. 

Na uczestników festynu czekało życie przodków, tłum oblegał stoiska krawieckie i rzeźbiarskie, ale największym powodzeniem cieszyły się zajęcia, podczas których uczyły się rozniecać ogień bez użycia zapałek, piec podpłomyki czy gotować zupę z soczewicy.

Dużym wzięciem cieszyło się stoisko Koła gospodyń Wiejskich z Mirca które kusiły zapachem świeżo upieczonych racuchów.  Nie brakowało też chętnych na pajdy ze smalcem i ogórkiem. 

W pikniku udział brała młodzież starachowickiego OHP. Uczniowie mieli możliwość samodzielnego przygotowania i upieczenia podpłomyka, skosztowania tajemniczych naparów ziołowych, ulepienia glinianego naczynia na kole garncarskim. Na cierpliwe ,,białogłowy” czekał warsztat tkacki, a na rozpieranych energią pracownia rzeźbiarska.

Opiekę nad młodzieżą pełnili pani Anna Rosińska, pani Marzena Szymańska, pani Katarzyna Osińska.

Do zobaczenia za rok

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Tureckie opowieści w bibliotece

2021-10-18

Tureckie opowieści w bibliotece

Już w najbliższy piątek, 22 października, w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej wybrzmi głos muezzina, poczujecie zapach Bosforu i magię meczetu. Jednym słowem nadchodzi flirt z Turcją. Na podróżnicze spotkanie zaprasza nasza redakcyjna koleżanka
Prezydencka akceptacja

2021-10-18

Prezydencka akceptacja

Ciężko pracują, aby mieć satysfakcję z tego, co robią oraz cieszyć się z uznaniowego aplauzu. Niemałym wysiłkiem, wyobraźnią, znajomością folkloru i ukochaniem swojej małej Ojczyzny, wykazała się wiceprezes starachowickiego UTW Anna Tokarska planując wystawienie na scenie Parku Kultury „ Świętokrzyskiego Pikniku” . Gotowy projekt został przedłożony Urzędowi Miasta, który to urząd nie tylko go zaakceptował, ale także dofinansował.
Ekologicznie w Adamowie

2021-10-18

Ekologicznie w Adamowie

Ekologiczna szkoła to taka, która rozumie, inspiruje, otacza opieką i prowadzi do sukcesu. Taka jest właśnie Szkoła Podstawowa w Adamowie, a powyższą zasadę rozumieją jej pracownicy.
To już dziś. Park Kultury zaprasza

2021-10-16

To już dziś. Park Kultury zaprasza

Nagrody MBP rozdane

2021-10-17

Nagrody MBP rozdane

Nagrody dla najlepszych graczy rozdane. Miejska Biblioteka Publiczna przyznała nagrody zwycięzcom konkursu związanego z grą Cosmicam, opartą na twórczości Stanisława Lema.  
Z wycieczką w Dolinie kłodzkiej

2021-10-16

Z wycieczką w Dolinie kłodzkiej

Pierwszy miesiąc nauki młodzież Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 zakończył relaksem.Uczniowie klas 3 rt wraz z klasą 2 TR kształcąca się w zawodzie technik reklamy pojechali na trzydniową wycieczką do Doliny Kłodzkiej.
Zakochaj się w szóstce

2021-10-15

Zakochaj się w szóstce

Pod takim hasłem już po raz trzeci Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 6 w Starachowicach zorganizowała piknik, podczas którego zbierano fundusze na „Strefę relaksu” w placówce.
Spotkali się w bibliotece

2021-10-13

Spotkali się w bibliotece

To był pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. Świat za oknem roztańczył się kolorami, a oni zasiadali w przytulnym wnętrzu biblioteki "Nad Skałą" (Staszica 5). Rozmawiali o książkach, których motywem przewodnim były Chiny.
Rozpoczął się Nowy Rok Kulturalny

2021-10-13

Rozpoczął się Nowy Rok Kulturalny

Nowy rok Kulturalny to przede wszystkim nowy sezon artystyczny dla miasta Starachowice. Podczas uroczystego rozpoczęcia sala widowiskowa Parku Kultury wybrzmiała życzeniami dalszych sukcesów i chęci do prowadzenia mieszkańców artystycznymi szlakami muzyki, obrazu i teatru.