JUŻ W KIOSKU

Za nami jubileusz 111 Artystycznej Drużyny Harcerskiej

2022-10-10 17:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Od 65 lat są wpisani w krajobraz Starachowic. 10 września 111 ADH obchodziła swój jubileusz. 

Uroczystości rozpoczęła msza Św. w starachowickim kościele p.w. Wszystkich Świętych w intencji założycielki drużyny dh Ludmiły Mazurkiewicz, jej męża dh Stefana Mazurkiewicza oraz harcerzy 111-stki.

- Gościliśmy ponad 80 harcerzy 111 ADH z różnych roczników, ale wśród tych, którzy zechcieli z nami świętować znaleźli się również hm. Małgorzata Ślaska – zastępca komendanta Chorągwi Kieleckiej ZHP, Stanisław Wojtan – radny powiatu reprezentujący pana Starostę Piotra Ambroszczyka, wiceprezydent Elżbieta Gralec (reprezentująca prezydenta Marka Materka), gościliśmy także panią Urszulę Anielską, harcerkę 111 ADH wieloletnią dyrektor I LO, Dariusza Lipca –dyrektora I LO, Agnieszkę Lasek – Piwarską – dyrektor Parku Kultury w Starachowicach – harcerkę 111 ADH - mówi Ilona Traczyk. 

Uroczystości poprzedziła zbiórka drużyny na skwerze Harcmistrzów Ludmiły i Stefana Mazurkiewiczów, gdzie najmłodsze pokolenie złożyło kwiaty przy ławeczce dh Miłki. Mszę harcerską w intencji 111 ADH, śp dh Ludmiły Mazurkiewicz i wszystkich harcerzy sto jedenastki, którzy odeszli na wieczną wartę, celebrował harcerz 111– ksiądz Kamil Kowalski z Radomia, a oprawę muzyczną mszy przygotowała druhna 111 Bożena Magdalena Mrózek. Pieśni przepięknie wykonały Zespół Wokalny "Portamento" i Chór Żeński "Kamerton".

Po uroczystej mszy świętej wszyscy przeszli na cmentarz, by przy grobie pierwszej drużynowej zaśpiewać wspólnie "Kołysankę dla dh Miłk" autorstwa druhny – Anny Paluch z muzyką Waldemara Dziury. Druga część uroczystości odbywała się na terenie HOO Lubianka. Uroczysty apel jubileuszowy zakończyły życzenia i prezenty dla naszej jubilatki sto jedenastki składane na ręce drużynowej phm Ilony Traczyk i jej poprzedniczki dh hm. Lidii Pokuszyńskiej.

Wśród prezentów znalazły się śpiewniki jubileuszowe zakupione dla harcerzy przez Starostwo Powiatowe, I LO i Komendę Hufca ZHP Starachowice. Śpiewniki opracował Mateusz Szwed. W ramach małego grantu od Urzędu Miasta 111ADH otrzymała 17 nowych polarów dla drużyny. Była także Złota Jodła od zastępcy komendanta Chorągwi Kieleckiej - Małgorzaty Ślaskiej, pamiątkowe grawery, pisma, instrumenty i słodycze od przyjaciół. Ale i drużyna nie pozostawiała swoich gości bez prezentów. Wręczyła breloczki jubileuszowe.

Zwieńczeniem było spotkanie wspomnieniowe połączone z wystawą jubileuszową oraz Jubileuszowy Festiwal Piosenki, który odbył się „Pod sosnami”. Uczestniczyli w nim wykonawcy z różnych pokoleń drużyny. Wszyscy zostali nagrodzeni. 

A potem zasiedli do ogniska z koncertem życzeń. Pierwszą piosenkę dedykowała prowadząca ognisko drużynowa – przekazując dedykacje na ręce dzieci harcerskich – tych wychowanych przez siebie i swoim osobistym oraz dh Lidki. Każdy kolejny obdarowany przekazywał dedykowane piosenki kolejnym harcerzom, grupom, zastępom, osobom.

- Jubileusz był wyjątkowym spotkaniem pokoleń z różnych stron Polski, którzy przyjechali się spotkać z przyjaciółmi. Wspominano, śmiano się, płakano ze wzruszenia. Wspomnień musi wystarczyć na 5 lat. Do kolejnego jubileuszu - dodaje Ilona Traczyk. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

2023-01-27

Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

Za nami 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski, nigdy bowiem nie porzuciliśmy marzeń o wolnej Polsce.
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
Marzy Ci się kariera aktorska?

2023-01-22

Marzy Ci się kariera aktorska?

Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej. 
Od lat walczy z podstępną chorobą

2023-01-21

Od lat walczy z podstępną chorobą

Stwardnienie rozsiane zabiera jej sprawność i  radość. To częste pobyty w szpitalach, terapie sterydami rehabilitacja i codzienne przyjmowanie dużej ilości lekarstw.  - Jeśli znasz mnie bliżej, wiesz, że walczę, że nie chcę siąść na wózek, że staram się, pomimo przeciwności i bólu, w miarę możliwości, żyć aktywnie, choć przychodzi mi to z coraz większym trudem - mówi Katarzyna Kotowska i prosi o pomoc w leczeniu oraz rehabilitacji. 

2023-01-20

"Słoneczko" gra z WOŚP

Ostatni obraz na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy namalowany. Tym razem za pędzle chwycili Małgorzata Zatorska i Marcin Gołębiowski. I sama jestem ciekawa co z tego wynikło, bo o ile Gosia ma artystyczne zapędy, to o wiceprezydencie wiemy tylko, że onegdaj - pod banderą Wagnera - piracka dusza się w nim obudziła
Pod hasłem nazistowskiej policji

2023-01-19

Pod hasłem nazistowskiej policji

Roli policji w nazistowskich Niemczech poświęcona jest nowa czasowa wystawa prezentowana w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. To 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji w tamtym czasie. Mieszkańcy będą mogli ją oglądać do końca kwietnia.