JUŻ W KIOSKU

Za mundurem WSZYSCY sznurem

2022-11-22 16:36:38

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Klasy mundurowe to przepustka do służby wojskowej, ale także do pracy w innych jednostkach mundurowych. Nie sposób nie wspomnieć, że cieszą się one ogromnym powodzeniem, młodzież zdobywa umiejętności z zakresu strzelectwa, samoobrony, technik interwencji, pierwszej pomocy. Uczy się survivalu biorąc udział w obozach szkoleniowo-sprawnościowych i sportowych.

Mam okazję przyjrzeć się temu bliżej na szkoleniu Oddziału Przygotowania Wojskowego. To nowy rodzaj klas mundurowych, nad którymi nadzór merytoryczny sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Moim przewodnikiem po meandrach nauczania jest Daniel Gut - koordynator klas mundurowych, wiceprezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Rezerwa. 

- Szkolenie wojskowe, które przechodzą uczniowie w trakcie nauki, jest zbliżone do tego, które odbywają żołnierze służby przygotowawczej, a nasi instruktorzy są żołnierzami Wojska Polskiego w czynnej służbie. Nasi uczniowie zdobywają tu wiedzę i umiejętności niezbędne każdemu żołnierzowi, szkolą się z zakresu podstawowych uwarunkowań służby wojskowej, regulaminu, ceremoniału wojskowego. Mają tu pierwszy kontakt z mundurem, z językiem wojskowym, uczą się stopni wojskowych, stopni obowiązujących w stowarzyszeniu, przystosowują się do hierarchii wojskowej. Ale takie kilkudniowe szkolenia, to nie tylko nauka musztry, podstawy taktyki, konfiguracja sprzętu, ale także sprzątanie, zachowanie porządek, nauka ścielenia łóżek - mówi mój rozmówca.

Prawdziwie wojskowy dryl.

Każdy przejdzie również testy sprawnościowe, próby wysiłkowe sprawdzające kondycję, tak żeby można było określić późniejsze postępy. 

Z czym zmagają się uczniowie podczas takiego szkolenia?

- Zdobywają tu wiedze z zakresu szkolenia bojowego czyli szkolenie strzeleckie, rozpoznanie, łączność, szkolenie medyczne, sprawdzają także swoją sprawność - mówi Daniel Gut. - Musimy pamiętać, ze pełnią także całodobowe służby dyżurne i ogólnie uczą się życia na jednostce wojskowej. Pobudka o 5.30, a o 5.35 już czeka na nich zaprawa - dodaje. 

Jak się rozkłada podział płci? 

- Zainteresowanie klasami mundurowymi jest ogromne i to właśnie wśród dziewczyn. Mamy ich całkiem sporo, szczególnie na takich szkoleniach, w których biorą udział zdecydowanie chętniej niż chłopcy - Daniel Gut zdaje się być dumny z tego faktu. 

Nie jest tak, że takie szkolenia są dedykowane tylko dla młodzieży chociaż mój rozmówca nie ukrywa, że to ukierunkowanie na młodzież ma też swoje powody. 

- Młodzież jest najbardziej przyszłościowa, młodzi ludzie mają sporo możliwości rozwoju i kariery, mają w planie zasilenie polskiej armii. Będą zresztą do tego świetnie przygotowani. To, czego się tu uczą jest potem doceniane, człowiek, który od nas wychodzi wie, co go w wojsku czeka. Wie, że nie jest tam z przypadku, tylko poszedł po konkret. Ale oczywiście wszyscy 18+ również mogą się do nas zgłosić i takie szkolenia przechodzić. Nawet jeśli chodzi im o to, by się po prostu sprawdzić - zachęca Daniel. 

Odnośnie szkoleń to musimy wspomnieć o tym, ze Ministerstwo Obrony Narodowej dla organizacji proobronnych i dla OPW wypuszcza cykl szkoleń - certyfikowanych przez MON, młodzież przechodzi więc kurs żołnierzy wojska polskiego. 

Czy klasy mundurowe i szkolenia to tylko nabywanie umiejętności obronnych i sprawność fizyczna? 

- Młodzież odbywa również lekcje w ternie, takie żywe lekcje historii. Łączymy je często z rajdami, a zatem jeśli idziemy na Wykus, to wszyscy wiedzą, że nie jest to jakaś tam polana. Mają wiedzę z kim i czym związane jest miejsce, tak samo jest w innych przypadkach. Ostatnio brali udział w rajdzie w gminie Brody i pod czujnym okiem doktora Krzysztofa Gębury zdobywali wiedzę o tamtym terenie - mówi Daniel. 

W siedzibie ZDZ jest też Sala Tradycji.  Mamy tam sekcję historyczną, gdzie młodzi adepci kariery wojskowej poznają sprzęt wojskowy od 1939 roku, jest sekcja historii szkoły - tu mamy przekrój naszywek, odznaki roku, przegląd zdjęciowy wszystkich klas mundurowych z różnych roczników. Wzrok przyciąga Ściana Chwały - puchary, puchary, puchary. 

Patrząc na fotograficzny zapis roczników klas mundurowych obydwoje z Danielem liczymy na to, że za jakich czas wszystkich wchodzących będzie tu witało zdjęcie Pani Generał, która wyjdzie z murów tej placówki. 

Tego życzę i za każdą z dziewcząt trzymam kciuki. 

 

/AnetaM/

 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
III LO nawiązało współpracę z UJK

2024-04-25

III LO nawiązało współpracę z UJK

Z myślą o podniesieniu jakości swojej oferty edukacyjnej III Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach podpisało umowę partnerską z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Znawcy naszego miasta

2024-04-25

Znawcy naszego miasta

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic po raz 38. nagrodziło najlepszych młodych znawców historii naszego miasta.    
Mateusz i Igor w finałach

2024-04-24

Mateusz i Igor w finałach

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach znów z ogólnopolskimi sukcesami edukacyjnymi. Mateusz Kowalczyk uzyskał tytuł finalisty Olimpiady Policyjnej, Igor Wargas został finalistą Olimpiady Wiedzy o III RP.  Warto dodać, że w przypadku Igora to już jego trzecie olimpijskie osiągnięcie.
Znawcy sztucznej inteligencji

2024-04-18

Znawcy sztucznej inteligencji

Wojciech Kubik ze Szkoły Podstawowej w Łomnie (gmina Pawłów) został zwycięzcą XVII Powiatowego Konkursu Informatycznego dla uczniów szkół podstawowych, zorganizowanego przez Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach pod patronatem starosty starachowickiego. 17 kwietnia br. odbyło się rozstrzygnięcie turnieju połączone z wręczeniem nagród.
Podarowali 22 litry życiodajnego płynu

2024-04-17

Podarowali 22 litry życiodajnego płynu

Taki cenny wkład wniosła starachowicka szkoła w pozyskiwanie ciągle deficytowej substancji jaką jest krew. Akcja połączona była z kampanią promującą przekazywanie szpiku kostnego ratującego np. osoby chore na białaczkę.    
 Olimpijski laur

2024-04-16

Olimpijski laur

On maturę z historii ma już zaliczoną. Czwartoklasista Mikołaj Przygoda z I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach zakończył udział w ogólnopolskim finale 50. edycji prestiżowej Olimpiady Historycznej z tytułem laureata.  
Bezpieczeństwo i higiena pracy

2024-04-16

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Ekipa z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach zajęła wysoką pozycję w  XIII-tej edycji Wojewódzkiego Konkursu „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy”.  
Znają się na działaniu aut

2024-04-16

Znają się na działaniu aut

W Centrum Kształcenia Zawodowego w Starachowicach odbył się VIII Turniej Samochodowej Wiedzy Technicznej.
Najlepszy z chemii i geografii

2024-04-12

Najlepszy z chemii i geografii

Uczeń Szkoły Podstawowej nr 6 w Starachowicach Krystian Piełudź z powodzeniem wziął udział w dwóch  konkursach wiedzy z przedmiotów szkolnych, zorganizowanych przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty w Kielcach.   
Rywalizacja z wiedzy biologiczno- chemicznej

2024-04-12

Rywalizacja z wiedzy biologiczno- chemicznej

II Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach było organizatorem Powiatowego Konkursu Przyrodniczego dla uczniów klas siódmych i ósmych.