JUŻ W KIOSKU

Za mundurem WSZYSCY sznurem

2022-11-22 16:36:38

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Klasy mundurowe to przepustka do służby wojskowej, ale także do pracy w innych jednostkach mundurowych. Nie sposób nie wspomnieć, że cieszą się one ogromnym powodzeniem, młodzież zdobywa umiejętności z zakresu strzelectwa, samoobrony, technik interwencji, pierwszej pomocy. Uczy się survivalu biorąc udział w obozach szkoleniowo-sprawnościowych i sportowych.

Mam okazję przyjrzeć się temu bliżej na szkoleniu Oddziału Przygotowania Wojskowego. To nowy rodzaj klas mundurowych, nad którymi nadzór merytoryczny sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Moim przewodnikiem po meandrach nauczania jest Daniel Gut - koordynator klas mundurowych, wiceprezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Rezerwa. 

- Szkolenie wojskowe, które przechodzą uczniowie w trakcie nauki, jest zbliżone do tego, które odbywają żołnierze służby przygotowawczej, a nasi instruktorzy są żołnierzami Wojska Polskiego w czynnej służbie. Nasi uczniowie zdobywają tu wiedzę i umiejętności niezbędne każdemu żołnierzowi, szkolą się z zakresu podstawowych uwarunkowań służby wojskowej, regulaminu, ceremoniału wojskowego. Mają tu pierwszy kontakt z mundurem, z językiem wojskowym, uczą się stopni wojskowych, stopni obowiązujących w stowarzyszeniu, przystosowują się do hierarchii wojskowej. Ale takie kilkudniowe szkolenia, to nie tylko nauka musztry, podstawy taktyki, konfiguracja sprzętu, ale także sprzątanie, zachowanie porządek, nauka ścielenia łóżek - mówi mój rozmówca.

Prawdziwie wojskowy dryl.

Każdy przejdzie również testy sprawnościowe, próby wysiłkowe sprawdzające kondycję, tak żeby można było określić późniejsze postępy. 

Z czym zmagają się uczniowie podczas takiego szkolenia?

- Zdobywają tu wiedze z zakresu szkolenia bojowego czyli szkolenie strzeleckie, rozpoznanie, łączność, szkolenie medyczne, sprawdzają także swoją sprawność - mówi Daniel Gut. - Musimy pamiętać, ze pełnią także całodobowe służby dyżurne i ogólnie uczą się życia na jednostce wojskowej. Pobudka o 5.30, a o 5.35 już czeka na nich zaprawa - dodaje. 

Jak się rozkłada podział płci? 

- Zainteresowanie klasami mundurowymi jest ogromne i to właśnie wśród dziewczyn. Mamy ich całkiem sporo, szczególnie na takich szkoleniach, w których biorą udział zdecydowanie chętniej niż chłopcy - Daniel Gut zdaje się być dumny z tego faktu. 

Nie jest tak, że takie szkolenia są dedykowane tylko dla młodzieży chociaż mój rozmówca nie ukrywa, że to ukierunkowanie na młodzież ma też swoje powody. 

- Młodzież jest najbardziej przyszłościowa, młodzi ludzie mają sporo możliwości rozwoju i kariery, mają w planie zasilenie polskiej armii. Będą zresztą do tego świetnie przygotowani. To, czego się tu uczą jest potem doceniane, człowiek, który od nas wychodzi wie, co go w wojsku czeka. Wie, że nie jest tam z przypadku, tylko poszedł po konkret. Ale oczywiście wszyscy 18+ również mogą się do nas zgłosić i takie szkolenia przechodzić. Nawet jeśli chodzi im o to, by się po prostu sprawdzić - zachęca Daniel. 

Odnośnie szkoleń to musimy wspomnieć o tym, ze Ministerstwo Obrony Narodowej dla organizacji proobronnych i dla OPW wypuszcza cykl szkoleń - certyfikowanych przez MON, młodzież przechodzi więc kurs żołnierzy wojska polskiego. 

Czy klasy mundurowe i szkolenia to tylko nabywanie umiejętności obronnych i sprawność fizyczna? 

- Młodzież odbywa również lekcje w ternie, takie żywe lekcje historii. Łączymy je często z rajdami, a zatem jeśli idziemy na Wykus, to wszyscy wiedzą, że nie jest to jakaś tam polana. Mają wiedzę z kim i czym związane jest miejsce, tak samo jest w innych przypadkach. Ostatnio brali udział w rajdzie w gminie Brody i pod czujnym okiem doktora Krzysztofa Gębury zdobywali wiedzę o tamtym terenie - mówi Daniel. 

W siedzibie ZDZ jest też Sala Tradycji.  Mamy tam sekcję historyczną, gdzie młodzi adepci kariery wojskowej poznają sprzęt wojskowy od 1939 roku, jest sekcja historii szkoły - tu mamy przekrój naszywek, odznaki roku, przegląd zdjęciowy wszystkich klas mundurowych z różnych roczników. Wzrok przyciąga Ściana Chwały - puchary, puchary, puchary. 

Patrząc na fotograficzny zapis roczników klas mundurowych obydwoje z Danielem liczymy na to, że za jakich czas wszystkich wchodzących będzie tu witało zdjęcie Pani Generał, która wyjdzie z murów tej placówki. 

Tego życzę i za każdą z dziewcząt trzymam kciuki. 

 

/AnetaM/

 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dzień dla sportu 

2023-09-17

Dzień dla sportu 

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach wzięli udział w szkolnej imprezie pod nazwą Dzień Sportu.
Niepełnosprawni sportowcy łapali formę

2023-09-15

Niepełnosprawni sportowcy łapali formę

 W dniach 27 sierpnia – 6 września 2023 roku odbył się w Zakopanem obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych, zorganizowany przez Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Świętokrzyskie. Klub Olimpiad Specjalnych „ARKA” ze Starachowic reprezentowało 5 zawodników ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz ze Środowiskowego Domu Samopomocy.
Szkolenie i poznawanie. Z wizytą w Bolonii

2023-06-23

Szkolenie i poznawanie. Z wizytą w Bolonii

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach to placówka, która stara się zawsze iść do przodu, wychodzi naprzeciw potrzebom czasu. Nie dziwi więc, że od roku 2023/24 w szkole utworzona zostanie  pierwsza w województwie świętokrzyskim klasa dwujęzyczna w zawodzie technik informatyk. 
 Działo się w bursie

2023-05-27

Działo się w bursie

Ekologia, historia i sport - to główne tematy spotkań, jakie odbyła młodzież ze starachowickiej bursy ze swoimi wychowawcami. 
Technicy na sto procent

2023-05-27

Technicy na sto procent

Sesja zimowa w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach to egzaminy zawodowe. Między innymi ten w zawodzie Technika Rachunkowości. Jak poszło uczniom kształcącym się w tym kierunku?
Było rodzinnie

2023-05-20

Było rodzinnie

Przedszkole i rodzina to jedna drużyna - pod takim hasłem w Miejskim Przedszkolu n7 w Starachowicach odbył się bardzo kolorowy i bardzo wesoły Festyn Rodzinny. Ta niecodzienna impreza była świetną okazją do uczczenia obchodzonego w tym roku 15 maja Międzynarodowego Dnia Rodziny. 

2023-05-17

"Kreatywne Nutki" zapraszają na dzień otwarty

Marzy Ci się przedszkole, w którym Twoje dziecko będzie się twórczo i dwujęzycznie rozwijać? Miejsce, gdzie czas płynie kolorowo? Dwujęzyczny Żłobek i Przedszkole „Kreatywne Nutki” zaprasza w czwartek  (18 maja) na dzień otwarty dzieci w wieku 1 - 6 lat z rodzicami.
Mobilność uczniów i nauczycieli  Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 we Włoszech

2023-05-12

Mobilność uczniów i nauczycieli  Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 we Włoszech

Grupa uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach w dniach od 17 do 28 kwietnia br. odbyła staż zagraniczny, który rozpoczął realizację projektów akredytowanych (nr 2022-1-PL01-KA121- VET-000065861) w ramach programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Uczniowie wzbogacali i doskonalili swe praktyczne umiejętności przy współpracy z organizacją Sistema Turismo we Włoszech, która zorganizowała staż w firmach i zakładach, zapewniała opiekę zarówno podczas pracy, jak i wypoczynku uczniów.
Wycieczka do Oświęcimia

2023-04-23

Wycieczka do Oświęcimia

To nie jest łatwy kierunek turystyczny - Muzeum Auschwitz-Birkenau to miejsce pamięci, tu znajdował się największy hitlerowski obóz koncentracyjny, miejsce stopniowego wyniszczania więźniów i równocześnie największy ośrodek natychmiastowej, bezpośredniej zagłady Żydów. to miejsce, w którym każdy z nas powinien być przynajmniej raz w życiu. 
Porozmawiali o dronach

2023-04-22

Porozmawiali o dronach

Za nami rozstrzygnięcie konkursu dla uczniów szkół podstawowych, który odbył się pn. Drony - nowoczesna technologia w służbie człowieka. XVI edycja odbyła się w gościnnych wnętrzach Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach.