JUŻ W KIOSKU

Z wizytą w Izbie Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach

2023-03-19 14:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach. To wyjątkowe miejsce ma wyjątkowego kustosza, który snuje wyjątkowe opowieści. Będziemy zachęcać do odwiedzin i poznawania historii zgromadzonych tam pamiątek. Dziś ukraiński akcent. 

I wcale nieprzypadkowo taki właśnie temat, bo mieliśmy okazję towarzyszyć grupie Ukraińców, którzy poznają nasz region. Raz, ze towarzyszyliśmy im przewodnicko, dwa - dziennikarsko. Lubimy bowiem łączyć profesje.

Bohaterem tego dnia stał się wachmistrz Zacharczenko, kozak zaporowski, syn generała wojsk moskiewskich, mąż i ojciec kilkorga dzieci. Ten znakomity jeździec i szermierz przybył na nasze ziemie przez Charków, Kijów i Warszawę. I niemal od razu dostał się do oddziału Dionizego Czachowskiego (13 maj 1863r.) i wziął pod swoje skrzydła rodzącą się powstańczą kawalerię. 

A jeśli się dziwicie, że Ukrainiec znalazł swoje miejsce u boku powstańców, to warto wiedzieć, że kiedy 160 lat temu Polacy wzniecili powstanie zbrojne przeciwko carowi Rosji Aleksandrowi II na pomoc naszym przybyło wielu innych obcokrajowców. Byli wśród nich m.in walczący w naszym regionie Francuz Rochebrone, dowódca „Żuławów śmierci”, Rosjanie Dobrogojski i Bogdanow czy Węgier Szaybo. Teraz Ukrainiec Zaharczenko nie powinien nikogo dziwić. 

- Jest 56 czerwca 1863 r. gdy wachmistrz Zaharczenko wyruszy na patrol razem z drugim kawalerzystą, swoim podwładnym, z obozu pod Koszarami w kierunku Lubieni. Po przebyciu ok. 5 km polski patrol wpada w zasadzkę urządzoną przez rosyjskich kozaków. Wachmistrz Zacharczenko natychmiast podejmuje walkę, ale presji nie wytrzymuje jego towarzysz, który ucieka.  Osamotniony ukraiński kozak bije się bardzo dzielnie z rosyjskimi kozakami dońskimi kilku z nich zabijając lub ciężko raniąc. Ta historia nie kończy się dla dobrze dla naszego bohatera. Zacharczenko polegnie w walce. Po potyczce kozacy dońscy zorientowali się, że był to jeden z nich i z zemsty rozsiekli jego ciało szaszkami, żeby nie można go było potem pochować - opowiada kustosz Grzegorz Bernaciak.  

Nie ma grobu, nawet symbolicznego, nie ma tablicy upamiętniającej owego dzielnego kozaka, ale Grzegorz Bernaciak wraz z leśniczym z Połągwi Krzysztofem Gęburą szukał pewnej samotnej mogiły, którą pan Krzysztof z lat wczesnego dzieciństwa, gdy mieszkał w leśniczówce Klepacze. Niestety nie udało się, panowie mają podejrzenie, że mógł to być grób Ukraińca. 

Jest w Izbie Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego gablota, w której znajdziemy oryginalne uzbrojenie kozackie. Składa się na nie m.in. pistolet kapiszonowy kawaleryjski wz. 1842 wyprodukowany w Tule.

= Posiada on z boku specjalną szynę dla łatwiejszego wieszania na pasie jedną ręką, ponieważ druga była zajęta trzymaniem wodzy. Był to ulubiony typ pistoletu używanego przez kozaków. Szaszka kozacka była odmianą szabli bez jelca i kabłąków. Noszona była na skórzanym pasie noszonym ukośnie przez pierś i plecy. Rękojeść szaszki wykonana z czarnego mahoniu. Pochwa drewniana z brzozy syberyjskiej obciągnięta skórą barwioną na czarno i okuta ryfkami stalowymi. W odróżnieniu od szabel europejskich szaszki noszono odwrotnie tzn. ostrzem szabli ku górze. Dodatkowo kozacy pełniący funkcję i posiadający stopień od wachmistrza w górę nosili kindżały, czyli krótkie, proste mieczyki kaukaskie najczęściej dziedziczone lub będące prezentem od rodziny dla młodego kozaka, który stawał się mężczyzną. Warto dodać, że całe uzbrojenie kozaków było zawsze ich prywatną własnością, co było ewenementem w armii imperium rosyjskiego. Charakterystycznym nakryciem głowy kozaków była okrągła czapka tzw. „papacha”, która bez praktycznie żadnych zmian noszona jest do dzisiaj - opowiada Grzegorz Bernaciak. 

Do gabloty symbolicznie został włożony mosiężny odlew orła, znaku kraju, za który zginął Ukrainiec, kozak z Zaporoża, wachmistrz Zacharczenko.

Zainteresowaliśmy Was? Jeśli tak, to łapcie za telefony, na obejrzenie wystawy można umówić się pod numerem 502-542-533. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
W hołdzie wachmistrzowi Zacharczence

2024-06-08

W hołdzie wachmistrzowi Zacharczence

W czwartek (6 czerwca) na terenie leśnictwa Kutery odbyła się uroczystość patriotyczna odsłonięcia tablicy i kamienia upamiętniających miejsce śmierci 5 czerwca 1863 roku wachmistrza Zacharczenki, kozaka zaporoskiego i powstańca styczniowego. Organizatorami byli samorząd Gminy Brody oraz Nadleśnictwo Starachowice.
 Mistrz Polski w wędkarstwie

2024-06-06

Mistrz Polski w wędkarstwie

Wojciech Niwicki z Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Brodach wygrał I Mistrzostwa Polski Szkółek Wędkarskich w wędkarstwie spławikowym, które odbyły się w dniach 1- 2 czerwca br. w śląskiej miejscowości Kalety. 
Sztafetowe srebro

2024-06-06

Sztafetowe srebro

 Uczennice Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krynkach zdobyły drużynowy tytuł wicemistrzyń województwa świętokrzyskiego w biegach sztafetowych. Ich organizatorem był Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach. 
Dzień Dziecka - baw się razem z nami!

2024-05-30

Dzień Dziecka - baw się razem z nami!

Wójt Gminy Brody Ernest Kumek, Centrum Kultury i Rekreacji oraz Stowarzyszenie Profilaktyczno - Społeczne AZYL serdecznie zapraszają wszystkie dzieci wraz z rodzicami na uroczyste obchody Gminnego Dnia Dziecka! Już 1 czerwca o godzinie 15:00 w Centrum Turystycznym nad Zalewem Brodzkim.
W hołdzie ofiarom pacyfikacji wsi Gębice, Żuchowiec i Doły Biskupie

2024-05-28

W hołdzie ofiarom pacyfikacji wsi Gębice, Żuchowiec i Doły Biskupie

W niedzielę (26 maja) odprawiona została w kościele w Krynkach msza święta w intencji ofiar pacyfikacji wsi Gębice, Żuchowiec i Doły Biskupie, spoczywających w zbiorowej mogile na kryneckim cmentarzu parafialnym. Zgodnie z przyjętą patriotyczną tradycją co roku w ostatnią niedzielę maja odprawiana jest msza święta, podczas której modlimy się i czcimy pamięć osób, które straciły życie podczas tego tragicznego wydarzenia z 24 maja 1943 roku.
Nowa skarbniczka w Brodach

2024-05-25

Nowa skarbniczka w Brodach

Rada Gminy w Brodach powołała Monikę Glinę na stanowisko Skarbnika Gminy Brody. Stało się to po złożeniu rezygnacji przez jej poprzedniczkę – Dorotę Dykę. Na sesji, która odbyła się 17 maja, ustalony został także skład i nazwiska przewodniczących komisji rady.
Rajd szlakiem majora „Hubala” w gminie Brody

2024-05-22

Rajd szlakiem majora „Hubala” w gminie Brody

Wydarzenia związane z bojowym szlakiem oddziału majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w czasie II Wojny Światowej i jego obecnością na naszym terenie świetnie promują gminę Brody w skali ogólnokrajowej. W dniach 11 i 12 maja gmina gościła uczestników jubileuszowego „X Ogólnopolskiego Rajdu Pieszego Major Hubal”, zorganizowanego przez Wojskowe Koło PTTK przy Klubie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, pod przewodnictwem prezesa Koła Agnieszki Królikowskiej.
Nowy wójt, nowa rada i atmosfera nadziei

2024-05-12

Nowy wójt, nowa rada i atmosfera nadziei

- Dziękuję mieszkańcom za tak silne poparcie dla mnie i dla radnych. Nie ma w historii gminy albo i w innych gminach województwa takiego przypadku, żeby po wyborach całkowicie zmienił się skład Rady Gminy - powiedział Ernest Kumek – nowo zaprzysiężony Wójt Gminy Brody. Po akcie objęcia stanowiska wójta otrzymał on długie i gromkie oklaski od radnych i licznie przybyłych widzów. Na Przewodniczącego Rady Gminy w Brodach wybrano Mateusza Bidzińskiego.
Integracja sensoryczna – tego dzieci potrzebują

2024-04-29

Integracja sensoryczna – tego dzieci potrzebują

Od około miesiąca, w Centrum Rehabilitacji i Edukacji Społecznej w Krynkach prowadzone są zajęcia z integracji sensorycznej. Cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród rodziców. Dzieci zaś bardzo lubią te zajęcia, niektóre wręcz nie mogą się doczekać kolejnego spotkania.
Ostatnia sesja Rady Gminy w Brodach. Marzena Bernat podsumowała swoją kadencję jako wójta

2024-04-26

Ostatnia sesja Rady Gminy w Brodach. Marzena Bernat podsumowała swoją kadencję jako wójta

To były piękne lata rozwoju - tak powiedziała Marzena Bernat, podsumowując jej dziewięć i pół roku na stanowisku Wójta Gminy Brody. W dniu 24 kwietnia odbyła się ostatnia sesja Rady Gminy w Brodach w kadencji 2018 – 2024 r. Pani wójt dziękowała radnym za współpracę i wręczyła im pamiątkowe tabliczki. Marzena Bernat wyraziła wdzięczność także wszystkim współpracownikom – obecnym i byłym.