JUŻ W KIOSKU

Z wizytą w Izbie Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach

2023-03-19 14:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach. To wyjątkowe miejsce ma wyjątkowego kustosza, który snuje wyjątkowe opowieści. Będziemy zachęcać do odwiedzin i poznawania historii zgromadzonych tam pamiątek. Dziś ukraiński akcent. 

I wcale nieprzypadkowo taki właśnie temat, bo mieliśmy okazję towarzyszyć grupie Ukraińców, którzy poznają nasz region. Raz, ze towarzyszyliśmy im przewodnicko, dwa - dziennikarsko. Lubimy bowiem łączyć profesje.

Bohaterem tego dnia stał się wachmistrz Zacharczenko, kozak zaporowski, syn generała wojsk moskiewskich, mąż i ojciec kilkorga dzieci. Ten znakomity jeździec i szermierz przybył na nasze ziemie przez Charków, Kijów i Warszawę. I niemal od razu dostał się do oddziału Dionizego Czachowskiego (13 maj 1863r.) i wziął pod swoje skrzydła rodzącą się powstańczą kawalerię. 

A jeśli się dziwicie, że Ukrainiec znalazł swoje miejsce u boku powstańców, to warto wiedzieć, że kiedy 160 lat temu Polacy wzniecili powstanie zbrojne przeciwko carowi Rosji Aleksandrowi II na pomoc naszym przybyło wielu innych obcokrajowców. Byli wśród nich m.in walczący w naszym regionie Francuz Rochebrone, dowódca „Żuławów śmierci”, Rosjanie Dobrogojski i Bogdanow czy Węgier Szaybo. Teraz Ukrainiec Zaharczenko nie powinien nikogo dziwić. 

- Jest 56 czerwca 1863 r. gdy wachmistrz Zaharczenko wyruszy na patrol razem z drugim kawalerzystą, swoim podwładnym, z obozu pod Koszarami w kierunku Lubieni. Po przebyciu ok. 5 km polski patrol wpada w zasadzkę urządzoną przez rosyjskich kozaków. Wachmistrz Zacharczenko natychmiast podejmuje walkę, ale presji nie wytrzymuje jego towarzysz, który ucieka.  Osamotniony ukraiński kozak bije się bardzo dzielnie z rosyjskimi kozakami dońskimi kilku z nich zabijając lub ciężko raniąc. Ta historia nie kończy się dla dobrze dla naszego bohatera. Zacharczenko polegnie w walce. Po potyczce kozacy dońscy zorientowali się, że był to jeden z nich i z zemsty rozsiekli jego ciało szaszkami, żeby nie można go było potem pochować - opowiada kustosz Grzegorz Bernaciak.  

Nie ma grobu, nawet symbolicznego, nie ma tablicy upamiętniającej owego dzielnego kozaka, ale Grzegorz Bernaciak wraz z leśniczym z Połągwi Krzysztofem Gęburą szukał pewnej samotnej mogiły, którą pan Krzysztof z lat wczesnego dzieciństwa, gdy mieszkał w leśniczówce Klepacze. Niestety nie udało się, panowie mają podejrzenie, że mógł to być grób Ukraińca. 

Jest w Izbie Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego gablota, w której znajdziemy oryginalne uzbrojenie kozackie. Składa się na nie m.in. pistolet kapiszonowy kawaleryjski wz. 1842 wyprodukowany w Tule.

= Posiada on z boku specjalną szynę dla łatwiejszego wieszania na pasie jedną ręką, ponieważ druga była zajęta trzymaniem wodzy. Był to ulubiony typ pistoletu używanego przez kozaków. Szaszka kozacka była odmianą szabli bez jelca i kabłąków. Noszona była na skórzanym pasie noszonym ukośnie przez pierś i plecy. Rękojeść szaszki wykonana z czarnego mahoniu. Pochwa drewniana z brzozy syberyjskiej obciągnięta skórą barwioną na czarno i okuta ryfkami stalowymi. W odróżnieniu od szabel europejskich szaszki noszono odwrotnie tzn. ostrzem szabli ku górze. Dodatkowo kozacy pełniący funkcję i posiadający stopień od wachmistrza w górę nosili kindżały, czyli krótkie, proste mieczyki kaukaskie najczęściej dziedziczone lub będące prezentem od rodziny dla młodego kozaka, który stawał się mężczyzną. Warto dodać, że całe uzbrojenie kozaków było zawsze ich prywatną własnością, co było ewenementem w armii imperium rosyjskiego. Charakterystycznym nakryciem głowy kozaków była okrągła czapka tzw. „papacha”, która bez praktycznie żadnych zmian noszona jest do dzisiaj - opowiada Grzegorz Bernaciak. 

Do gabloty symbolicznie został włożony mosiężny odlew orła, znaku kraju, za który zginął Ukrainiec, kozak z Zaporoża, wachmistrz Zacharczenko.

Zainteresowaliśmy Was? Jeśli tak, to łapcie za telefony, na obejrzenie wystawy można umówić się pod numerem 502-542-533. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Ernest Kumek wygrał wybory na wójta gminy Brody. Tak głosowaliśmy podczas wyborów samorządowych 7 kwietnia

2024-04-12

Ernest Kumek wygrał wybory na wójta gminy Brody. Tak głosowaliśmy podczas wyborów samorządowych 7 kwietnia

Ernest Kumek został wybrany Wójtem Gminy Brody. Otrzymał w skali całej gminy 3432 głosy (66,13%). Wójt Marzena Bernat zyskała poparcie 1758 osób (33,87%). Frekwencja wyborcza w gminie Brody wyniosła 61,05%.
Z Kartą Mieszkańca Gminy Brody zajęcia terapii sensorycznej taniej

2024-04-15

Z Kartą Mieszkańca Gminy Brody zajęcia terapii sensorycznej taniej

Od poniedziałku 8 kwietnia zajęcia dla dzieci korzystających z terapii integracji sensorycznej w Centrum Rehabilitacji i Edukacji Społecznej w Krynkach są przeprowadzane ze zniżką 10 złotych, na podstawie Karty Mieszkańca Gminy Brody. To kolejny przykład tego, że warto ją posiadać.

2024-04-12

"Lubię bezpośredni kontakt z ludźmi"

Gmina Brody wybrała swojego gospodarza. Został nim 45 - letni Ernest Kumek, związany z gminą od urodzenia. W tutejszym urzędzie zaczynał swoją pracę za kadencji wójta Andrzeja Śliwy, o którym wypowiada się z szacunkiem jako o swoim nauczycielu samorządności. Teraz lada chwila sam obejmie to stanowisko. Jakim wójtem zamierza być? M.in. o tym w wywiadzie, którego nam udzielił.        
Drogi powiatowe w Lipiu i Adamowie będą odnowione

2024-03-29

Drogi powiatowe w Lipiu i Adamowie będą odnowione

Niebawem rozpoczną się roboty drogowe w Lipiu na ulicy Starachowickiej i w Adamowie na ulicy Szkolnej. Na tych drogach przedstawiciele powiatu starachowickiego i gminy Brody spotkali się z przedstawicielami wykonawcy.
Rekordowe palmy w Krynkach

2024-03-29

Rekordowe palmy w Krynkach

Tradycją parafii w Krynkach - najstarszej w gminie Brody, są wysokie, ponad sześciometrowe palmy wielkanocne. W tym roku na obchody Niedzieli Palmowej przywieziono ich aż 14. Jest to rekord niepobity od wielu lat.
Młodzi mistrzowie wiedzy pożarniczej

2024-03-27

Młodzi mistrzowie wiedzy pożarniczej

 W Urzędzie Gminy w Brodach odbyły się lokalne eliminacje w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom".
Wielu mieszkańców skorzystało z badań

2024-03-16

Wielu mieszkańców skorzystało z badań

Gmina Brody we współpracy z Centrum Rehabilitacji i Edukacji Społecznej w Krynkach oraz firmą Telemedycyna Polska S.A, 10 marca zorganizowała tzw. „białą niedzielę”. Całość działania została sfinansowana z budżetu gminy.
Artystyczny wieczór dla kobiet

2024-03-16

Artystyczny wieczór dla kobiet

Z okazji Dnia Kobiet 8 marca w Sali Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach odbył się koncert utalentowanego wokalisty Wiktora Kowalskiego. Zaśpiewał on znane utwory m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Ireny Santor, Anny German Mieczysława Fogga, oraz piosenki z „Co dnia” i „Tango” - własnej, debiutanckiej płyty. Występ artysta podobał się tak bardzo, że były aż trzy bisy.
Dzień Kobiet z wokalistą wysokiej klasy

2024-03-07

Dzień Kobiet z wokalistą wysokiej klasy

Wielkimi krokami zbliża się jeden z najpiękniejszych dni w roku - Dzień Kobiet. Z tego względu Wójt Gminy Brody Marzena Bernat zaprasza wszystkie Panie - i nie tylko- w piątek 8 marca o godzinie 18.00 do Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach, ul. Radomska 34 na wyjątkowy koncert Wiktora Kowalskiego.
Gmina Brody. Rusza terapia integracji sensorycznej

2024-03-04

Gmina Brody. Rusza terapia integracji sensorycznej

Centrum Rehabilitacji i Edukacji Społecznej w Krynkach, Gmina Brody rozpoczyna terapię integracji sensorycznej.