JUŻ W KIOSKU

Z wizytą w Izbie Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach

2023-03-19 14:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach. To wyjątkowe miejsce ma wyjątkowego kustosza, który snuje wyjątkowe opowieści. Będziemy zachęcać do odwiedzin i poznawania historii zgromadzonych tam pamiątek. Dziś ukraiński akcent. 

I wcale nieprzypadkowo taki właśnie temat, bo mieliśmy okazję towarzyszyć grupie Ukraińców, którzy poznają nasz region. Raz, ze towarzyszyliśmy im przewodnicko, dwa - dziennikarsko. Lubimy bowiem łączyć profesje.

Bohaterem tego dnia stał się wachmistrz Zacharczenko, kozak zaporowski, syn generała wojsk moskiewskich, mąż i ojciec kilkorga dzieci. Ten znakomity jeździec i szermierz przybył na nasze ziemie przez Charków, Kijów i Warszawę. I niemal od razu dostał się do oddziału Dionizego Czachowskiego (13 maj 1863r.) i wziął pod swoje skrzydła rodzącą się powstańczą kawalerię. 

A jeśli się dziwicie, że Ukrainiec znalazł swoje miejsce u boku powstańców, to warto wiedzieć, że kiedy 160 lat temu Polacy wzniecili powstanie zbrojne przeciwko carowi Rosji Aleksandrowi II na pomoc naszym przybyło wielu innych obcokrajowców. Byli wśród nich m.in walczący w naszym regionie Francuz Rochebrone, dowódca „Żuławów śmierci”, Rosjanie Dobrogojski i Bogdanow czy Węgier Szaybo. Teraz Ukrainiec Zaharczenko nie powinien nikogo dziwić. 

- Jest 56 czerwca 1863 r. gdy wachmistrz Zaharczenko wyruszy na patrol razem z drugim kawalerzystą, swoim podwładnym, z obozu pod Koszarami w kierunku Lubieni. Po przebyciu ok. 5 km polski patrol wpada w zasadzkę urządzoną przez rosyjskich kozaków. Wachmistrz Zacharczenko natychmiast podejmuje walkę, ale presji nie wytrzymuje jego towarzysz, który ucieka.  Osamotniony ukraiński kozak bije się bardzo dzielnie z rosyjskimi kozakami dońskimi kilku z nich zabijając lub ciężko raniąc. Ta historia nie kończy się dla dobrze dla naszego bohatera. Zacharczenko polegnie w walce. Po potyczce kozacy dońscy zorientowali się, że był to jeden z nich i z zemsty rozsiekli jego ciało szaszkami, żeby nie można go było potem pochować - opowiada kustosz Grzegorz Bernaciak.  

Nie ma grobu, nawet symbolicznego, nie ma tablicy upamiętniającej owego dzielnego kozaka, ale Grzegorz Bernaciak wraz z leśniczym z Połągwi Krzysztofem Gęburą szukał pewnej samotnej mogiły, którą pan Krzysztof z lat wczesnego dzieciństwa, gdy mieszkał w leśniczówce Klepacze. Niestety nie udało się, panowie mają podejrzenie, że mógł to być grób Ukraińca. 

Jest w Izbie Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego gablota, w której znajdziemy oryginalne uzbrojenie kozackie. Składa się na nie m.in. pistolet kapiszonowy kawaleryjski wz. 1842 wyprodukowany w Tule.

= Posiada on z boku specjalną szynę dla łatwiejszego wieszania na pasie jedną ręką, ponieważ druga była zajęta trzymaniem wodzy. Był to ulubiony typ pistoletu używanego przez kozaków. Szaszka kozacka była odmianą szabli bez jelca i kabłąków. Noszona była na skórzanym pasie noszonym ukośnie przez pierś i plecy. Rękojeść szaszki wykonana z czarnego mahoniu. Pochwa drewniana z brzozy syberyjskiej obciągnięta skórą barwioną na czarno i okuta ryfkami stalowymi. W odróżnieniu od szabel europejskich szaszki noszono odwrotnie tzn. ostrzem szabli ku górze. Dodatkowo kozacy pełniący funkcję i posiadający stopień od wachmistrza w górę nosili kindżały, czyli krótkie, proste mieczyki kaukaskie najczęściej dziedziczone lub będące prezentem od rodziny dla młodego kozaka, który stawał się mężczyzną. Warto dodać, że całe uzbrojenie kozaków było zawsze ich prywatną własnością, co było ewenementem w armii imperium rosyjskiego. Charakterystycznym nakryciem głowy kozaków była okrągła czapka tzw. „papacha”, która bez praktycznie żadnych zmian noszona jest do dzisiaj - opowiada Grzegorz Bernaciak. 

Do gabloty symbolicznie został włożony mosiężny odlew orła, znaku kraju, za który zginął Ukrainiec, kozak z Zaporoża, wachmistrz Zacharczenko.

Zainteresowaliśmy Was? Jeśli tak, to łapcie za telefony, na obejrzenie wystawy można umówić się pod numerem 502-542-533. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowy budynek na Dzień Dziecka

2023-06-06

Nowy budynek na Dzień Dziecka

W niedzielę (4 czerwca br.) w Centrum Turystycznym nad Zalewem Brodzkim uroczyście otwarto i przekazano do użytku nową inwestycję w gminie Brody, czyli nowoczesny budynek administracyjny z węzłem sanitarnym. Wydarzenie połączono z Gminnym Dniem Dziecka.
Nagrody sportowe w gminie Brody przyznane

2023-06-04

Nagrody sportowe w gminie Brody przyznane

Wójt gminy Brody Marzena Bernat przyznała nagrody dla czternastu osób, które w 2022 roku osiągnęły sportowe sukcesy. Uroczyste wręczenie nagród finansowych odbyło się 1 czerwca w urzędzie gminy.
Zarząd Dróg Powiatowych wprowadza zakaz dla pojazdów powyżej 12 ton przy ul. Starachowickiej w  Brodach

2023-05-30

Zarząd Dróg Powiatowych wprowadza zakaz dla pojazdów powyżej 12 ton przy ul. Starachowickiej w  Brodach

W Brodach przy ulicy Starachowickiej w okresie letnim w godz. 6.00 - 22.00 będzie obowiązywał zakaz wjazdu pojazdów o masie ponad 12 ton.
Zbiorka dla Jarka

2023-05-14

Zbiorka dla Jarka

Gorące serca, moc dobrych myśli, zaciśnięte kciuki i życzenia zdrowia - Jarek Czajka z Brodów ma za sobą armię ludzi, którzy mają ogromną wiarę w to, że wszystko skończy się dobrze. Dali temu wyraz na zbiórce krwi.  
Szlak turystyczny wokół zalewu odnowiony

2023-05-07

Szlak turystyczny wokół zalewu odnowiony

Gmina Brody zaprasza do aktywnego wypoczynku.
 Nowe palmy nad Zalewem Brodzkim

2023-05-06

Nowe palmy nad Zalewem Brodzkim

Gmina Brody posadziła nowe palmy w Centrum Turystycznym nad Zalewem Brodzkim. Pierwsze trzy takie rośliny okazały się strzałem w dziesiątkę. Stały się ciekawostką, wyróżnikiem naszego centrum i znanym miejscem na robienie zdjęć.
Rehabilitacja w Krynkach będzie na najwyższym poziomie

2023-05-04

Rehabilitacja w Krynkach będzie na najwyższym poziomie

Na ukończeniu jest budowa Centrum Edukacji Społecznej i Profilaktyki Zdrowotnej. Mieści się ono w Krynkach (gm. Brody) obok Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Obiekt wygląda naprawdę okazale – zarówno z zewnątrz wraz z posadzonymi roślinami jak i wewnątrz z salami przewidzianymi do różnych zadań w ochronie zdrowia.
Gmina Brody stawia na bezpieczeństwo

2023-04-25

Gmina Brody stawia na bezpieczeństwo

- Mam zaszczyt poinformować Państwa, że realizowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Kielce przy współudziale Naszej Gminy, projekt poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na przejściach dla pieszych w ciągach Dróg Krajowych Nr 9 i Nr 42 mających swój przebieg na naszym terenie, w tym miesiącu wszedł w fazę realizacji. Pojawili się geodeci, a następnie ekipy budowlane realizujące roboty przygotowawcze i roboty ziemne polegające na układaniu kabli elektrycznych oraz fundamentów pod słupy oświetleniowe, które będą doświetlać same przejścia jak i odcinki drogi stanowiące dojścia do nich - informuje w komunikacie skierowanym do mieszkańców, wójt Gminy Brody, Marzena Bernat.
Gminne Srebrne Wesele

2023-04-20

Gminne Srebrne Wesele

W dniu 15 kwietnia, Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody zorganizowała święto małżeństw, które świętowały 25-lecie ślubu. Takie wydarzenie odbyło się po raz drugi. 23 pary otrzymały pamiątkowe medale i prezenty. Była uroczysta kolacja i tańce. Świętowano w Domu Weselnym „Oczko”.
Wysokie palmy i kiermasz świąteczny w Krynkach

2023-04-03

Wysokie palmy i kiermasz świąteczny w Krynkach

Najwyższa palma wielkanocna miała 6,5 m wysokości, inne były niewiele mniejsze, a wielu uczestników mszy Niedzieli Palmowej trzymało mniejsze palmy będące często także dziełami sztuki. Taka jest tradycja parafii Krynki – najstarszej w gminie Brody. W pięknej uroczystości wzięła udział Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody, jej zastępca – Marta Prokop oraz liczna reprezentacja Rady Gminy w Brodach. Na wyremontowanym placu przy barokowym kościele w Krynkach zorganizowano jarmark przedświąteczny.