JUŻ W KIOSKU

Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami

2023-01-19 07:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Jedna z barier architektonicznych w Urzędzie Miejskim w Starachowicach została właśnie zlikwidowana. A to dzięki zamontowanej przy sali Olimpia windzie platformowej. O problemach z dostępnością osób z niepełnosprawnościami do budynków użyteczności publicznej oraz inwestycjach wspierających działania na rzecz potrzebujących, które realizowane są w mieście, mówiono podczas środowej (18 stycznia br.) konferencji prasowej.

fot. UM Starachowice

- Od wielu lat osoby z niepełnosprawnościami odwiedzający starachowicki magistrat mogły czuć się poszkodowane. Wszystko z powodu utrudnionego dostępu do Sali Konferencyjnej „Olimpia”, a więc miejsca, gdzie odbywają się sesje Rady Miejskiej, koncerty, uroczystości, ważne spotkania czy prelekcje. Rozsuwane podjazdy spełniały swoje zadania, ale dostęp do tej sali był utrudniony. Zamontowaliśmy więc pionową windę platformową, która te problemy rozwiąże – mówił prezydent Starachowic Marek Materek.

Montaż pionowej windy platformowej przy wejściu do Sali „Olimpia” starachowickiego magistratu został zrealizowany, dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON. Całkowity koszt realizacji tego zadania wyniósł 147.600 złotych, w tym 131 376,95 zł pochodziło ze środków własnych, a 16 223,05 zł ze środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zakres prac obejmował dostawę i montaż platformowej windy pionowej do transportu osób niepełnosprawnych wraz z niezbędnymi robotami. W ramach zadania wykonawca dokonał rozbiórki części schodów wraz z fundamentem, demontażem i montażem balustrad oraz przesunięciem otworu drzwiowego. Wykonano również fundament pod windę platformową oraz zamontowano wewnętrzną instalację elektryczną zasilającą windę.

- Wreszcie mamy przełamanie bariery tych pięciu schodków. Bardzo cieszymy się z tej inwestycji. Właśnie w taki sposób wspólnie możemy zwiększać dostępność mieszkańców, w tym również podopiecznych naszej fundacji do przestrzeni publicznej. Dziś zobaczyliśmy światełko w tunelu i jestem przekonana, że od tego momentu zacznie się dużo dziać w kontekście usuwania barier architektonicznych - powiedziała prezes Fundacji „Nasze Zdrowie”, Agnieszka Polak. - Cieszy nas współpraca na linii gmina – powiat w zakresie podejmowania działań dla osób niepełnosprawnych.

Urządzenie jako pierwszy przetestował Krzysztof Korpik – podopieczny Fundacji, który niedawno otrzymał tytuł „Burzyciela barier”, a który jako pierwszy zgłaszał potrzebę zamontowania w urzędzie podnośnika dla osób niepełnosprawnych. 

- Kolejnym zadaniem, które będzie realizowane w budynku Urzędu Miejskiego, będzie montaż windy, która umożliwi poruszanie się pomiędzy wszystkimi kondygnacjami - poinformował prezydent Starachowic. - Wszystkie osoby odwiedzające Urząd Miejski będą miały swobodny dostęp do wszystkich pracowników, a więc będą mogły bezproblemowo załatwić każdą urzędową sprawę. Budynek Urzędu Miejskiego zostanie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami poprzez budowę windy osobowej w części wschodniej budynku. Winda będzie komunikować ze sobą wszystkie kondygnacje.

Gmina posiada już projekt budowlany wraz z decyzją pozwolenia na budowę. Zadanie to, również zostało dofinansowane przez PFRON. Przyznane środki w wysokości 250 tysięcy złotych przeznaczone są na poprawę dostępności do usług publicznych świadczonych przez UM.

- W ubiegłym roku w ramach programu wyrównywania różnic pomiędzy regionami Starostwo Powiatowe w Starachowicach otrzymało w ubiegłym roku z Narodowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych wsparcie finansowe w wysokości 438 tysięcy złotych. Środki te zostały przekazane między innymi na rehabilitację zawodową, modernizację Warsztatów Terapii Zajęciowej, jak również na montaż podnośnika pionowego ułatwiającego komunikację w budynku Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Bardzo się cieszę, że starachowicki urząd staje się jeszcze bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Od września 2019 roku obowiązuje w Polsce ustawa o zapewnieniu dostępności i tego typu działania muszą być podejmowane we wszystkich samorządach – podkreślił Andrzej Michalski, dyrektor oddziału świętokrzyskiego PFRON.

- Współpraca pomiędzy samorządami w naszym mieście układa się bardzo dobrze i w każdym wymiarze przynosi bardzo dobre efekty. Chcę podziękować PFRON-owi za przyznawane wsparcie finansowe, które potwierdza, że jest on instytucją przyjazną samorządom i ich działaniom w tym zakresie. Budynki miejskie będą zyskiwały na dostępności. Przestaną w sposób architektoniczny wykluczać ludzi. Wszyscy będą mieli jednakową dostępność do naszych instytucji – dodał starosta Piotr Ambroszczyk.

Starachowicki samorząd wspiera działania związane z likwidacją barier architektonicznych. 

- Praktycznie każdą realizowaną inwestycję staramy się realizować w taki sposób, aby wszelkie bariery architektoniczne w naszym mieście po prostu burzyć. Przy zagospodarowaniu zbiornika wodnego Lubianka staramy się rewitalizować to miejsce wypoczynku w taki sposób, aby osoby z niepełnosprawnościami bezproblemowo mogły skorzystać ze wszystkich przygotowywanych atrakcji. Możemy to również zauważyć w przypadku zmienianej przestrzeni „Pałacyku”, która również będzie przyjazna dla wszystkich mieszkańców. Rozpoczęliśmy również modernizację budynku Parku Kultury, który oczywiście również będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - podkreślił Marek Materek. - W tym miejscu serdecznie dziękuję wszystkim stowarzyszeniom i organizacjom, które zwracają nam uwagę na problemy potrzebujących i wspólnie staramy się je rozwiązywać. Każda zgłoszona przez Państwa uwaga jest dla nas cenną wskazówką, na którą staramy się szybko reagować i każdy problem rozwiązywać. Modernizujemy miejską przestrzeń i przygotowujemy ją dla potrzeb mieszkańców.

fot. UM Starachowice

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.