JUŻ W KIOSKU

Z kamerą wśród motanek

2022-04-10 15:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Pamiętacie naszą historię o motankach? O magicznej Chacie Szeptuchy, wirujących źdźbłach lawendy i mięty, kocie, kruku i baśni wyglądającej z kąta? Mam nadzieję, tym bardziej, że motanki zapadły w serducha także ekipie ogólnopolskiej stacji telewizyjnej, która postanowiła przyjechać i nieco więcej o laleczkach usłyszeć.

Wszystko sprzyjało temu spotkaniu. Pogoda była piękna i słoneczna, goście Szeptuchy stawili się punktualnie, a ekipa telewizyjna była tak sympatyczna, że Szeptucha niechętnie ich z domostwa wypuszczała.

Monika Dygas, odpowiedzialna za to motankowe zamieszanie, zaprosiła do wspólnej gawędy. I popłynęła opowieść o niezwykłych laleczkach mocy, o intencjach miłości, bogactwa, zdrowia, sukcesu. Szeptucha przypomniała o sposobie motania, o tym, że motanka nie może mieć twarzy i o tym, co należy z nią zrobić, gdy spełni swoje zdanie. A należy ją spalić - gdybyście nie pamiętali.

Żadanice, ziarnuszki, podróżniczki - to one były głównymi bohaterkami nagrania, niemniej jednak i goście zaproszeni przez Szeptuchę Monikę mieli to i owo do powiedzenia. Na przykład Basia i Poncho (sympatyczny chłopak z Meksyku) nie tylko opowiadali, ale i motali. Ich motanki będą sprzyjać ich miłości, ale też czuwać na wspólnym biznesem, który już się pięknie rozwija.

Była też Karolina, której motanka miała przydawać mocy i odwagi. Z tego, co podsłuchałam, to motanka zadanie spełniła i niedługo zostanie spalona, a Karolina zamota sobie nową w innej intencji.

Swój udział w nagraniu mam i ja - zdaje się, że udało mi się całkiem przyzwoicie reprezentować "Zieloną" i stanąć twarzą w twarz z kamerą. O czym mówiłam? Będzie okazja posłuchać, gdy materiał trafi na ekrany, jedno jest pewne, moja motanka, podróżniczka, ma przed sobą długie życie, bo i krajów przed nią sporo. A w każdym ma prostować ścieżki i pomagać odkrywać nowe szlaki.

Chata Szeptuchy obudziła się już z zimowego snu. Po podwórku kurze pióra fruwają jak zwariowane, pies szczeka, indyki się drą, a motanki krzątają się po gospodarstwie i oczekują na gości. A właśnie, Szeptucha mówi, że już od 26 kwietnia zaprasza do chaty dzieci młodzież. Zawsze we wtorki i środy. Ponoć same cuda się tam dzieją - odbywają się warsztaty historyczno-przyrodnicze, snują się opowieści o zielarce Mariannie i o czasach, które minęły. Szeptucha Monika uczy rozpoznawać zioła pod okiem zielarki-fitoterapeutki, poznawać życie codzienne naszych przodków, prać, maglować, ucierać w moździerzach i tworzyć, tworzyć, tworzyć. Na przykład motanki.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-28

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. 
Słuchowiska o Wierzbniku

2024-03-28

Słuchowiska o Wierzbniku

Park Kultury w Starachowicach prezentuje nowy projekt przygotowany w ramach tegorocznych obchodów 400 - lecia założenia Wierzbnika. To pięć słuchowisk internetowych nagranych przez samorządowców oraz lokalnych działaczy. Są dostępne do bezpłatnego wykorzystania na stronie internetowej placówki.    
Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

2024-03-28

Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

To wydarzenie może się pochwalić wieloletnią tradycją. Już po raz raz 22- gi Akcja Katolicka działająca przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach zaprosiła dzieci i młodzież do uczestnictwa w Powiatowym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę".
Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

2024-03-22

Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości  Agata Wojtyszek zaprasza na spotkanie z Magdaleną Szefernaker, autorką książek „Mama na obcasach” i „Samorząd na obcasach”.
 Srebrny medal z Chin

2024-03-21

Srebrny medal z Chin

Starachowiczanin Marcin Bondarowicz laureat kilkuset międzynarodowych nagród oraz wyróżnień za rysunki i ilustracje prasowe, systematycznie umacnia swoją pozycję jednego z najlepszych współczesnych grafików. Jego najnowszy sukces to srebrny medal zdobyty na biennale "The 6th Gold Panda International Cartoon and Illustration Competition" w Chinach.  
Propagator zaangażowanej wiary

2024-03-20

Propagator zaangażowanej wiary

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach do 30 marca br. można oglądać wystawę poświęconą księdzu Franciszkowi Blachnickiemu (1921- 1987), jednemu z najbardziej zaangażowanych kapłanów Kościoła Katolickiego w Polsce w XX wieku, twórcy m.in. Ruchu Światło-Życie, nazywanego popularnie Oazą. Był prześladowany przez komunistów, którzy, jak w ubiegłym roku ogłosił Instytut Pamięci Narodowej, przyczynili się do jego śmierci. Ksiądz Blachnicki został ogłoszony Sługą Bożym, obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.
 Będzie rytmicznie i energetycznie

2024-03-20

Będzie rytmicznie i energetycznie

W czerwcu br. nasze miasto będzie gospodarzem ogólnopolskich mistrzostw w tańcach o latynoskim rodowodzie. Zapowiada się barwne i radosne wydarzenie z udziałem tancerzy z całej  Polski, które potrwa 3 dni, a odbędzie się w Miejskiej Hali Sportowej przy alei św. Jana Pawła II.     
O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

2024-03-18

O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

  Prezydent Starachowic Marek Materek i Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zapraszają na spotkanie poświęcone twórczości Wiesława Myśliwskiego. Uznany powieścisarz jest Honorowym  Obywatelem Starachowic. Nasze miasto chce tym wydarzeniem upamiętnić jego 92. urodziny.