JUŻ W KIOSKU

Wytropił sówkę

2023-02-20 15:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Kto? Jacek Major, oczywiście.  Znany wszystkim przyrodnik, który zdradził nam kiedyś, że od bodaj pół wieku, tropi wszystko co lata, pełza i biega, najlepiej po leśnych ostępach czy innych mokradłach i bagnach. 

Jakiś czas temu informował, że na terenie Nadleśnictwa Starachowice pomieszkuje niezwykle rzadka sowa, której w regionie nie było od lat. Włochatka, bo o niej mowa, to skryta ślicznotka, która prowadzi typowo nocny tryb życia, miłośniczka borów sosnowych, świerkowych lub buczyn.

- Były pierwsze sygnały tego, że Włochatka się tu gdzieś kręci, powiesiliśmy pilotażową budkę i jak się okazała Włochata się przy niej pojawiła. Ani ja ani Krzysztof (Plewa - dop. redakcji)  nie wiemy, czy budka stanie się tylko spiżarnią czy może siedliskiem, być może zamieszka ona w dziupli dzięcioła czarnego - to ich ulubione miejsca. Tych ostatnich jest u nas dużo i być może to jest powodem pojawienia się Włochatki- mówi w rozmowie Jacek Major.

Jacek Major i Krzysztof Plewa zwabili ją dźwiękiem samca, potem już sówka odezwała się sama. - To dowód na jej występowanie - dodaje Jacek Major, nie precyzuje jednak, gdzie konkretnie panna Włochatka bytuje. - Wszystko dla jej bezpieczeństwa, nie chcemy zakłócać jej spokoju.

Kilkanaście dni temu na swoim profilu poinformował o kolejnej "zdobyczy. 

- Długie poszukiwania trwające już jakiś czas i nareszcie jest udało się udokumentować. Sóweczka - Glaucidium passerinum czyli nasza najmniejsza sowa w naszym lesie = poinformował przyrodnik. Dodał, że jest to gatunek słabo zbadany, tym bardziej więc cieszy się, że sóweczka wybrała nasze tereny, by się nieco pokazać. 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Pomaszerowali

2023-02-11

Pomaszerowali

Zima nie jest taka zła skoro duża grupa śmiałków ze Starachowic ruszyła zimowym szlakiem. 
Nauka poprzez zabawę

2023-02-08

Nauka poprzez zabawę

Czyli, że da się połączyć przyjemne z pożytecznym. Gotowy przepis podaje Świętokrzyski Park Narodowy, który zachęca młodzież do pobrania na telefony grę multimedialną -  "Odkrywca Parków Narodowych". 
Lubicie piesze wędrówki?

2023-02-05

Lubicie piesze wędrówki?

Startuje Superpiechur Świętokrzyski - w tym roku liczy aż 15 imprez. 
Ferie w Świętokrzyskim Parku Narodowym

2023-01-25

Ferie w Świętokrzyskim Parku Narodowym

W ramach akcji „Zimowe wędrowanie po Świętokrzyskim Parku Narodowym” zarząd zaprasza na wędrówkę z Edukatorami i odkrywanie zimowych tajemnic natury na ścieżce edukacyjnej „Pośród szumu świętokrzyskich jodeł i buków”
Styczniowe wędrowanie

2023-01-14

Styczniowe wędrowanie

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze (PTTK) w Starachowicach zaprasza do udziału w kolejnej edycji Złazu Turystycznego śladem Powstańców Styczniowych. 
Nowy rezerwat w świętokrzyskiem

2023-01-16

Nowy rezerwat w świętokrzyskiem

Pod koniec ubiegłego roku województwo świętokrzyskie wzbogaciło się o kolejny rezerwat przyrody. to doskonała wiadomość nie tylko dla turystów, ale również dla mieszkańców, cieszy bowiem fakt, ze walory przyrody naszego regionu są tak doceniane. 
Autobus na trasie najważniejszych atrakcji

2022-12-11

Autobus na trasie najważniejszych atrakcji

To doskonała wiadomość dla piechurów - od przyszłego roku rusza autobus, który połączy Bodzentyn, świętą Katarzynę, Bieliny i Nową Słupię. Uruchomienie linii będzie możliwe dzięki rządowemu dofinansowaniu w wysokości 350 tys. zł. Wystąpił o nie Związek Gmin Gór Świętokrzyskich.
To już 30 lat jak zachęcają do wędrowania

2021-04-12

To już 30 lat jak zachęcają do wędrowania

Świętowali przewodnicy turystyczni

2021-02-22

Świętowali przewodnicy turystyczni

Dofinansowano turystyczny projekt

2020-09-01

Dofinansowano turystyczny projekt