JUŻ W KIOSKU

Wrócił temat śmieci, spółdzielni socjalnej i kary

2022-07-14 14:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W miejscu symbolicznym, nad rzeką Młynówką. Za składowanie na nim odpadów, w ubiegłym roku prezes Spółdzielni Socjalnej Starachowiczanka otrzymał pięciuset złotowy mandat  i nakaz uprzątnięcia terenu nałożony przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach.

Sprawę poruszyły radna powiatu Agnieszka Kuś, Dorota Huzarska i Małgorzata Derlecka kolejny raz wracając do tematu. Dlaczego?

- Są w naszym mieście osoby, które mogą więcej od innych. Jesteśmy w miejscu, za które "Starachowiczanka" otrzymała już raz  mandat i nakaz uprzątnięcia. Mimo to nikt nie widział problemu, ani Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska ani Urząd Miejski. Z uprzątnięciem zresztą też nie, bo po interwencji PWiK w Starachowicach gałęzie i odpady zostały wepchnięte do rowu przy rzece, a całą zawartość zamiatarki wrzucono także do samej rzeki. Na nasz wniosek (Inicjatywa dla Starachowic) o ponowną kontrolę WIOŚ wskazał spółdzielnię socjalną jako wytwórcę odpadów i wydal nakaz ich usunięcia - mówiła na konferencji Małgorzata Derlecka.

Czy temat się zakończył? Otóż nie.

- 15 czerwca na platformie zakupowej gminy Starachowice pojawiło się zapytanie ofertowe dotyczące Młynówki i uprzątnięcia terenu ok. 600 m.kw. i wywiezienia ok. 5 ton śmieci. Sprawa jest o tyle bulwersująca, że po pierwsze WIOŚ zabierał się do kontroli trzy lata, co w przypadku indywidualnego przedsiębiorcy jest niemożliwe - kontrola przychodzi na drugi dzień, a mandat można dostać za mycie auta na własnym podwórku, po drugie prezes "Starachowiczanki" został "zdegradowany" do funkcji dyrektora, a po trzecie teren ten uprzątną mieszkańcy, bo zostanie to uczynione za pieniądze nas wszystkich. Za pieniądze tych osób, które siedzą ze swoimi biznesami na Nadrzecznej, na Sportowej i starają się przetrwać - dodała m. Derlecka.

Radna powiatu Agnieszka Kuś zwróciła się do prezydenta z prośba o udostępnienie informacji o ofertach firm zgłaszających się do posprzątania terenu, kwoty jakie wchodzą w grę.

- Jako radna nie mogę kontrolować Spółdzielni, teraz wiadomo dlaczego, bo ma coś do ukrycia. Gdyby nie miała, to dokumenty byłyby udostępnione, ale my tak tego nie zostawimy. Ktoś robi sobie śmietnik w środku miasta i zostawia to do sprzątnięcia naszym kosztem, bo zapłaci za to nie spółdzielnia a po prostu my - mówi radna Agnieszka Kuś.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Pierwsza tablica informacji pasażerskiej już jest. Wkrótce kolejne

2022-09-28

Pierwsza tablica informacji pasażerskiej już jest. Wkrótce kolejne

W czerwcu br. informowaliśmy o słupach z wysięgnikami, które zostały zainstalowane przy wybranych przystankach komunikacji miejskiej w Starachowicach. Znajdą się na nich elektroniczne tablice informacji pasażerskiej. Pierwsza z nich już jest, przy ulicy Batalionów Chłopskich.
Terytorialsi świętują swoje 5-lecie [galeria]

2022-09-27

Terytorialsi świętują swoje 5-lecie [galeria]

Od pięciu lat, 27 września to obok Dnia Polskiego Państwa Podziemnego, również święto Terytorialsów. W tym czasie powstało m.in. Centrum Szkolenia WOT, a przede wszystkim 18 Brygad Obrony Terytorialnej, w tym 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. Uruchomiona została również szkoła podoficerska SONDA i kurs kształcący kadry oficerskie – Agrykola.
„Jedno życie masz, więc zapinaj pas!”

2022-09-28

„Jedno życie masz, więc zapinaj pas!”

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach, Agnieszka Kuś zaprasza na Event Edukacyjny - „Jedno życie masz, wiec zapinaj pas!”, który odbędzie się w piątek (30 września br.) od godziny 10.00 przy ulicy Szkolnej 10 w Starachowicach. 

2022-09-26

"Substancje szczególnie szkodliwe" - o co chodzi we wniosku ZEC do Wód Polskich

Podczas środowej (21 września br.) konferencji prasowej z działkowcami, jej organizatorzy, aktywiści miejscy Małgorzata Derlecka i Andrzej Pasternak poruszyli temat pisma, które Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach skierował do Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie".
Dodatek węglowy. Kiedy pieniądze trafią do wnioskodawców?

2022-09-24

Dodatek węglowy. Kiedy pieniądze trafią do wnioskodawców?

Zima coraz bliżej, a problem z nabyciem węgla coraz większy. Jeśli nawet jest, to kwestionowana jest jego jakość, nie mówiąc o cenach, które kupujących potrafią, przysłowiowo, zwalić z nóg. Sejm przyjął odpowiednią ustawę o dodatku węglowym w kwocie 3 tysięcy, a pytanie brzmi, kiedy trafi on do rąk mieszkańców.
Ze STOP-em bezpieczniej

2022-09-23

Ze STOP-em bezpieczniej

Znak STOP pozostanie przed przejazdami starachowickiej wąskotorówki na tzw. przedłużeniu ulicy Leśnej w Starachowicach i dojeździe do Lipia. Bezwzględnie poprawia on bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i użytkowników kolejki.
Budynek po Klinikach Serca własnością starachowickiego szpitala

2022-09-22

Budynek po Klinikach Serca własnością starachowickiego szpitala

Przejęcie przez Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach budynku po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca stało się faktem. Dyrektor szpitala Milena Witczak, w środę (21 września) odebrała klucze do sąsiadującego ze starachowicką lecznicą budynku. 
Obawiają się o swoje ogródki działkowe przy Pasterniku. Prezydent odpowiada

2022-09-22

Obawiają się o swoje ogródki działkowe przy Pasterniku. Prezydent odpowiada

Jaka przyszłość czeka działkowców z ogrodów "Wójtówka" przy ul. Kieleckiej w Starachowicach? Obawy zrodziły się, gdy światło dzienne ujrzała interpelacja radnego Rady Miejskiej Włodzimierza Orkisza, który zgłosił pomysł pozbycia się działek. Zaproponował on wycięcie drzew przy ulicy Kieleckiej i likwidację ogródków, celem wyeksponowania widoku na Pasternik, nazwanego przez niego starachowickim Morskim Okiem.    
Ulica Śląska w remoncie

2022-09-22

Ulica Śląska w remoncie

Przy ulicy Śląskiej trwają intensywne prace remontowe. Na odcinku od skrzyżowania z ul. Konstytucji 3 Maja do skrzyżowania z ul. św. Barbary została zdjęta już stara nawierzchnia, powstaje również nowy, komfortowy chodnik. Całość prac ma kosztować 1 mln 670 tys. zł, i jak przy większości inwestycji samorząd Starachowic pozyskał dla tego zadania finansowanie zewnętrzne z Funduszu Dróg Samorządowych.
Publiczny czy prywatny? Profil prezydenta z nagrodą Złotego Lajka w tle 

2022-09-21

Publiczny czy prywatny? Profil prezydenta z nagrodą Złotego Lajka w tle 

Prezydent Miasta Marek Materek odebrał wyróżnienie podczas gali I Samorządowego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych Local-SoMe'22, który odbył się w Tychach. To statuetka Złotego Lajka za najbardziej angażującą komunikację w internecie i mediach społecznościowych, przyznana przez organizatorów kongresu, czyli Związek Miast Polskich oraz Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych.