JUŻ W KIOSKU

"Wrażliwi Społecznie" zorganizowali debatę o jakości komunikacji miejskiej

2022-05-06 10:50:12

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Starachowickie Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie", które projektem pod hasłem „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” zdobyło drugie miejsce w Polsce, pozyskało dofinansowanie ze środków norweskich na jego realizację. W ramach projektu zorganizowano debatę, na którą zaproszeni zostali eksperci zajmujący się komunikacją publicznej, mieszkańcy Starachowic, władze miasta i powiatu, a także miejskiego przewoźnika, czyli ZEC Komunikacja Miejska.

fot. Gazeta Starachowicka

Prezes Stowarzyszenia "Wrażliwi Społecznie" Paweł Lewkowicz wyjaśnił, skąd wynika zainteresowanie jego gremium komunikacją miejską. Jak tłumaczył, w Starachowicach istnieje permanentne wykluczenie komunikacyjne, niska jakość i dostępność usługi, a do tego miasto jest zakorkowane. Dodał, że rolą miejskiego transportu publicznego jest zapewnienie mobilności dla mieszkańców, podniesienie efektywności systemu transportowego oraz zwiększenie dostępności kluczowych rejonów. 

Do debaty zaproszono ekspertów, panów: Wiktora Mrozowskiego oraz Stanisława Biega. Obaj zajmują się doradzaniem samorządom w dziedzinie transportu publicznego. Ekspertom nie udało się dojechać na spotkanie komunikacją miejską, choć do samych Starachowic przyjechali transportem zbiorowym. Dlatego też, na początku prelekcji skierowali pytanie do 30 obecnych na sali osób, „kto przyjechał autobusem?”. Okazało się, że są to tylko... 3 osoby.

- W Starachowicach jest gigantyczny koszt wozokilometra, a wprowadzenie bezpłatnego transportu zbiorowego może być pułapką. Starachowice mają lepszą komunikację miejską niż sąsiedzi, czyli Ostrowiec Św. i Skarżysko-Kamienna, jednak należałoby przywrócić ilość kilometrów tras sprzed pandemii, ponieważ komunikacja miejska musi uwzględniać bardzo różne potrzeby i błędem jest likwidowanie kursów z niskim obłożeniem, ponieważ wtedy powoduje się obniżenie jakości transportu publicznego oraz traci wizerunek dobrej dostępności w oczach mieszkańców. Z komunikacji miejskiej nie mają korzystać tylko seniorzy - mówił Stanisław Biega.

Zdaniem ekspertów, zakup nowoczesnego taboru nie spowoduje, że starachowiczanie przesiądą się z samochodów do autobusów. Potrzebna jest dobra częstotliwość, która da realną jakość dla ludzi. 

Jedna z osób uczestnicząca w debacie, jako przykład podała likwidację kursów z Osiedla Orłowo, przez co mieszkańcy mają problem z dostaniem się np. do szpitala. Kolejna osoba stwierdziła, że problemem w Starachowicach jest to, że władze nie słuchają tego, czego oczekują od nich mieszkańcy. A następna zwróciła uwagę na fakt, że w mieście autobusy jeżdżą „stadami”. 

W spotkaniu udział brał prezes ZEC Komunikacja Miejska Piotr Urbanek, który powiedział, że z uwagą przysłuchiwał się podnoszonym kwestiom. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.