JUŻ W KIOSKU

"Wrażliwi Społecznie" zorganizowali debatę o jakości komunikacji miejskiej

2022-05-06 10:50:12

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Starachowickie Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie", które projektem pod hasłem „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” zdobyło drugie miejsce w Polsce, pozyskało dofinansowanie ze środków norweskich na jego realizację. W ramach projektu zorganizowano debatę, na którą zaproszeni zostali eksperci zajmujący się komunikacją publicznej, mieszkańcy Starachowic, władze miasta i powiatu, a także miejskiego przewoźnika, czyli ZEC Komunikacja Miejska.

fot. Gazeta Starachowicka

Prezes Stowarzyszenia "Wrażliwi Społecznie" Paweł Lewkowicz wyjaśnił, skąd wynika zainteresowanie jego gremium komunikacją miejską. Jak tłumaczył, w Starachowicach istnieje permanentne wykluczenie komunikacyjne, niska jakość i dostępność usługi, a do tego miasto jest zakorkowane. Dodał, że rolą miejskiego transportu publicznego jest zapewnienie mobilności dla mieszkańców, podniesienie efektywności systemu transportowego oraz zwiększenie dostępności kluczowych rejonów. 

Do debaty zaproszono ekspertów, panów: Wiktora Mrozowskiego oraz Stanisława Biega. Obaj zajmują się doradzaniem samorządom w dziedzinie transportu publicznego. Ekspertom nie udało się dojechać na spotkanie komunikacją miejską, choć do samych Starachowic przyjechali transportem zbiorowym. Dlatego też, na początku prelekcji skierowali pytanie do 30 obecnych na sali osób, „kto przyjechał autobusem?”. Okazało się, że są to tylko... 3 osoby.

- W Starachowicach jest gigantyczny koszt wozokilometra, a wprowadzenie bezpłatnego transportu zbiorowego może być pułapką. Starachowice mają lepszą komunikację miejską niż sąsiedzi, czyli Ostrowiec Św. i Skarżysko-Kamienna, jednak należałoby przywrócić ilość kilometrów tras sprzed pandemii, ponieważ komunikacja miejska musi uwzględniać bardzo różne potrzeby i błędem jest likwidowanie kursów z niskim obłożeniem, ponieważ wtedy powoduje się obniżenie jakości transportu publicznego oraz traci wizerunek dobrej dostępności w oczach mieszkańców. Z komunikacji miejskiej nie mają korzystać tylko seniorzy - mówił Stanisław Biega.

Zdaniem ekspertów, zakup nowoczesnego taboru nie spowoduje, że starachowiczanie przesiądą się z samochodów do autobusów. Potrzebna jest dobra częstotliwość, która da realną jakość dla ludzi. 

Jedna z osób uczestnicząca w debacie, jako przykład podała likwidację kursów z Osiedla Orłowo, przez co mieszkańcy mają problem z dostaniem się np. do szpitala. Kolejna osoba stwierdziła, że problemem w Starachowicach jest to, że władze nie słuchają tego, czego oczekują od nich mieszkańcy. A następna zwróciła uwagę na fakt, że w mieście autobusy jeżdżą „stadami”. 

W spotkaniu udział brał prezes ZEC Komunikacja Miejska Piotr Urbanek, który powiedział, że z uwagą przysłuchiwał się podnoszonym kwestiom. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na nieefektywność odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.