JUŻ W KIOSKU

Wracają kwesty na starachowickich cmentarzach

2022-10-19 17:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Towarzystwo Przyjaciół Starachowic wraz z wolontariuszami wraca na starachowickie cmentarze. To siódma zbiórka, ostatnia odbyła się w 2019 roku.

Uchronić od zapomnienia - taki jest cel corocznych kwest, bo przecież pamięć o zmarłych, nie tylko o tych nam bliskich, to nasz obowiązek. W starych, często zniszczonych pomnikach, zaklęta jest historia naszego miasta, pod zmurszałymi płytami śpią ludzie, którzy tworzyli nasza rzeczywistość. Zatarte napisy kryją piękne inskrypcje i imiona dawnych mieszkańców. Czas kolejne z nich przywrócić światu.

Z dotychczasowych datków udało się odnowić siedem zabytkowych nagrobków:

- w 2015 roku górnika na cmentarzu „Bugaj” oraz burmistrza miasta na cmentarzu przy ulicy Zgodnej,

- w 2016 roku powstańca styczniowego na cmentarzu przy ulicy Iłżeckiej,

- w 2017 roku peowiaka na cmentarzu przy ulicy Zgodnej,

- w 2018 roku peowiaka i legionisty na cmentarzu przy ulicy Zgodnej,

- w 2019 roku policjantów poległych na służbie na cmentarzu przy ulicy Zgodnej,

- w 2020 roku dziewczynki zmarłej w 1904 roku, ostatni zachowany nagrobek z tekstem epitafium w języku rosyjskim, na cmentarzu przy ulicy Iłżeckiej.

Wolontariusze będą kwestować 1 listopada na pięciu cmentarzach (Iłżeckiej, Zgodnej, Radomskiej - oba cmentarze - i Polnej), w godzinach od 8:00 do 16:00.

Jeśli ktoś chce dołączyć do grupy wolontariuszy, to prosimy o kontakt z osobami odpowiedzialnymi za dany cmentarz do piątku 25 października: 

cm. Iłżecka – Adam Brzeziński, tel. 668-040-298, 

cm. Zgodna – Wiesława Paluch, tel. 661-629-448, 

cm. Bugaj – Paweł Sadło, tel. 609-237-364, 

cm. Polna – Barbara Marek-Galowska, tel. 692-433-671

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

2023-01-27

Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

Za nami 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski, nigdy bowiem nie porzuciliśmy marzeń o wolnej Polsce.
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
Marzy Ci się kariera aktorska?

2023-01-22

Marzy Ci się kariera aktorska?

Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej. 
Od lat walczy z podstępną chorobą

2023-01-21

Od lat walczy z podstępną chorobą

Stwardnienie rozsiane zabiera jej sprawność i  radość. To częste pobyty w szpitalach, terapie sterydami rehabilitacja i codzienne przyjmowanie dużej ilości lekarstw.  - Jeśli znasz mnie bliżej, wiesz, że walczę, że nie chcę siąść na wózek, że staram się, pomimo przeciwności i bólu, w miarę możliwości, żyć aktywnie, choć przychodzi mi to z coraz większym trudem - mówi Katarzyna Kotowska i prosi o pomoc w leczeniu oraz rehabilitacji. 

2023-01-20

"Słoneczko" gra z WOŚP

Ostatni obraz na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy namalowany. Tym razem za pędzle chwycili Małgorzata Zatorska i Marcin Gołębiowski. I sama jestem ciekawa co z tego wynikło, bo o ile Gosia ma artystyczne zapędy, to o wiceprezydencie wiemy tylko, że onegdaj - pod banderą Wagnera - piracka dusza się w nim obudziła
Pod hasłem nazistowskiej policji

2023-01-19

Pod hasłem nazistowskiej policji

Roli policji w nazistowskich Niemczech poświęcona jest nowa czasowa wystawa prezentowana w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. To 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji w tamtym czasie. Mieszkańcy będą mogli ją oglądać do końca kwietnia.