JUŻ W KIOSKU

Wracają kwesty na starachowickich cmentarzach

2022-10-19 17:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Towarzystwo Przyjaciół Starachowic wraz z wolontariuszami wraca na starachowickie cmentarze. To siódma zbiórka, ostatnia odbyła się w 2019 roku.

Uchronić od zapomnienia - taki jest cel corocznych kwest, bo przecież pamięć o zmarłych, nie tylko o tych nam bliskich, to nasz obowiązek. W starych, często zniszczonych pomnikach, zaklęta jest historia naszego miasta, pod zmurszałymi płytami śpią ludzie, którzy tworzyli nasza rzeczywistość. Zatarte napisy kryją piękne inskrypcje i imiona dawnych mieszkańców. Czas kolejne z nich przywrócić światu.

Z dotychczasowych datków udało się odnowić siedem zabytkowych nagrobków:

- w 2015 roku górnika na cmentarzu „Bugaj” oraz burmistrza miasta na cmentarzu przy ulicy Zgodnej,

- w 2016 roku powstańca styczniowego na cmentarzu przy ulicy Iłżeckiej,

- w 2017 roku peowiaka na cmentarzu przy ulicy Zgodnej,

- w 2018 roku peowiaka i legionisty na cmentarzu przy ulicy Zgodnej,

- w 2019 roku policjantów poległych na służbie na cmentarzu przy ulicy Zgodnej,

- w 2020 roku dziewczynki zmarłej w 1904 roku, ostatni zachowany nagrobek z tekstem epitafium w języku rosyjskim, na cmentarzu przy ulicy Iłżeckiej.

Wolontariusze będą kwestować 1 listopada na pięciu cmentarzach (Iłżeckiej, Zgodnej, Radomskiej - oba cmentarze - i Polnej), w godzinach od 8:00 do 16:00.

Jeśli ktoś chce dołączyć do grupy wolontariuszy, to prosimy o kontakt z osobami odpowiedzialnymi za dany cmentarz do piątku 25 października: 

cm. Iłżecka – Adam Brzeziński, tel. 668-040-298, 

cm. Zgodna – Wiesława Paluch, tel. 661-629-448, 

cm. Bugaj – Paweł Sadło, tel. 609-237-364, 

cm. Polna – Barbara Marek-Galowska, tel. 692-433-671

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

2023-05-31

Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Ambroszczyk już w najbliższy piątek (2 czerwca) zapraszają wszystkie dzieci i ich rodziców na starachowicki Dzień Dziecka do Amfiteatru w Parku Miejskim. 
Jubileuszowy koncert Portamento

2023-05-31

Jubileuszowy koncert Portamento

Niezwykły i wyjątkowy, od 30 lat na starachowickiej scenie. Na swoim koncie mają wiele nagród. Przyszedł czas na jubileusz. 
Dorośli czytają dzieciom

2023-05-31

Dorośli czytają dzieciom

Ogólnopolskie Tygodnie Czytania Dzieciom są ważnym elementem kampanii “Cała Polska czyta dzieciom”, od wielu lat mobilizując tysiące szkół, przedszkoli i bibliotek w całym kraju do organizowania imprez i wydarzeń czytelniczych oraz popularyzacji idei codziennego czytania dzieciom, które rozbudza pasje czytelnicze wśród młodego pokolenia. 
Mobilne muzeum zawita do Starachowic

2023-06-03

Mobilne muzeum zawita do Starachowic

Park Kultury w Starachowicach oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Miasto Starachowice, zwłaszcza uczniów starachowickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w projekcie Muzeum na kółkach. 
Żelazne pierścienie przyznane

2023-05-19

Żelazne pierścienie przyznane

W piątek, 19 maja, Starachowice stanęły pod znakiem przedsiębiorczości. Nagrodą „Żelaznego Pierścienia” uhonorowano lokalnych przedsiębiorców. To nagroda gospodarcza przyznawana za wkład w rozwój powiatu oraz podziękowanie dla przedsiębiorców za odwagę w zakładaniu biznesów. Pomysłodawcą nagrody jest wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski. 
Spacerowali szlakiem STAR-ów

2023-05-20

Spacerowali szlakiem STAR-ów

Nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach są niezwykle aktywni i przede wszystkim chętni do wszelakich aktywności. Ostatnim ich pomysłem był spacer śladem miejskiej ciężarówki, poznawanie historii miasta oraz integracja międzypokoleniowa. 
Ocean pod powieką

2023-05-14

Ocean pod powieką

Święto w bibliotece

2023-05-14

Święto w bibliotece

Tydzień Bibliotek i Dnia Bibliotekarza w Starachowicach rozpoczął się hucznie i z przytupem. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej  Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowały wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Spojrzenie... Z fotografią w Bibliotece. 
Wysokie góry w

2023-05-14

Wysokie góry w "Klubie podróżnika"

Wysokie szczyty, widoki zapierające dech i przygoda - to nas czeka, jeśli zdecydujemy się wziąć udział w kolejnym spotkaniu w ramach "Klubu Podróżnika". Gościem będzie starachowiczanin w Grudziądzu, absolwent I LO, który z wielką radością i sentymentem wraca w rodzinne strony. 
W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

2023-05-14

W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

To było niezapomniane popołudnie, w piątek (28 kwietnia) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieniła się w wielką salę koncertową.