JUŻ W KIOSKU

Wojewoda świętokrzyski o przekształceniu starachowickiego szpitala

2021-11-10 10:04:30

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Kolejne przekształcenie Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w lecznicę przeznaczoną dla pacjentów z COVID-19 wywołało niezadowolenie zarówno mieszkańców Starachowic, jak i ościennych gmin. Podczas wtorkowej (9 listopada) konferencji prasowej, o dostęp niecovidowych pacjentów do leczenia, zapytano wojewodę świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza. 

 

 

 

fot. Gazeta Starachowicka

Przypomnijmy, od 1 listopada br., Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach na mocy decyzji wojewody, został przekształcony w szpital jednoimienny do walki z COVID-19. Przeciwko tej decyzji protestowano przed placówką leczniczą, a radni miejscy i powiatowy wydali rezolucję w sprawie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.

Podczas konferencji, jedna z dziennikarek zapytała w imieniu czytelników o: "dostępność dla mieszkańców powiatu do usług medycznych w nagłych wypadkach po przekształceniu szpitala?".

- Szpitalny Oddział Ratunkowy, jak cały szpital, po raz 4. został przeznaczony w całości na leczenie pacjentów z Covid-19. W związku z tym, ciężar przyjęć bieżących spoczywa na szpitalach sąsiednich, czyli szpitalu skarżyskim i ostrowieckim, z niewielką pomocą Opatowa - powiedział wojewoda. - Ten model sprawdził się doskonale w poprzednich falach COVID. Zdaję sobie sprawę z pewnej uciążliwości, natomiast system ratownictwa medycznego jest tak przestrojony i to doskonale państwo wiecie, że żadna krzywda mieszkańcom Starachowic i powiatu starachowickiego z tego tytułu nie może się stać. I nie stała się do tej pory, ponieważ te szpitale, o których mówiłem przejęły ciężar przyjęć pacjentów niecovidowych - dodał Zbigniew Koniusz.

Zapytano również, czy gmina, miasto i powiat prowadzą rozmowy, by w przyszłości nie pozbawiać mieszkańców powiatu starachowickiego jedynego szpitala? 

- (...) Nie ukrywam, że to nie jest rzeczą naturalną, że się wyłącza tak duży szpital z systemu opieki zdrowotnej. Rozmowy, czy to z panem prezydentem, czy z panem starostą prowadzone były od początku - powiedział Z. Koniusz. - Wyjścia nie ma. Sami państwo widzicie, na 330 miejsc, którymi ten szpital dysponuje, przeszło już 230 jest zajętych przez pacjentów covidowych. Kolejny ze szpitali w województwie (MSWiA w Kielacach - przyp. red.) również zostanie przeznaczony na walkę z Covid. Niestety, ale prognozy wskazują na to, że liczba zachorowań będzie jeszcze rosła. Bardzo proszę i dziękuję za już, ale proszę o jeszcze trochę wyrozumiałości. Myślę, że Covid-19 w końcu się skończy. Być może będzie to już przyszły rok. Nie mamy wyjścia. Musimy ponosić pewien solidaryzm społeczny. Ten szpital jest wybrany nie dlatego, że tak padło. Ocena jego potencjału, jako infrastruktury i potencjału ludzkiego była bardzo wysoka i z tego też powodu został on wyznaczony do walki z Covid. I bardzo dobrze się sprawdził w tej walce. Kolejny raz zostaliśmy zmuszeni, by ten szpital przejął ciężar walki, co stanowi uciążliwość, ale w żadnej mierze nie stanowi żadnego zagrożenia dla możliwości leczenia się pacjentów z powiatu starachowickiego - dodał wojewoda.  

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Burzyciele barier ze starachowickim akcentem

2022-12-06

Burzyciele barier ze starachowickim akcentem

Za nami uroczysta gala konkursu „Świętokrzyscy Burzyciele Barier” im. Anny Sowy. Laureaci konkursu – osoby oraz instytucje, które przełamują bariery architektoniczne oraz mentalne zostały docenione przez Kapitułę Konkursu. Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznane przez PFRON. 
Starachowiczanie zapłacą większe podatki od nieruchomości

2022-12-05

Starachowiczanie zapłacą większe podatki od nieruchomości

Starachowiccy radni Rady Miejskiej podczas listopadowej sesji przyjęli uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2023 stawki te wzrosną o 10 procent.  
Charytatywne malowanie bombek

2022-12-05

Charytatywne malowanie bombek

Do udziału w akcji, która ma wspomóc niepełnosprawnych zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej, na którego czele stoi Agnieszka Kuś, radna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Stowarzyszenie zainaugurowało swoją działalność podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 2 grudnia. 
W starachowickim szpitalu rusza stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami

2022-12-05

W starachowickim szpitalu rusza stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami

Od poniedziałku (5 grudnia br.) w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach rusza kolejna poradnia specjalistyczna. Swoją działalność rozpoczyna Poradnia Stomatologiczna w znieczuleniu ogólnym dla osób niepełnosprawnych. Zarówno kwalifikacja pacjentów, jak i zabiegi stomatologiczne w 100 procentach finansowane będą ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Podpisano już kontrakt, a wykwalifikowana kadra medyczna dysponująca specjalistycznym sprzętem w oparciu o Blok Operacyjny zapewni pacjentom profesjonalizm i bezpieczeństwo.

2022-12-02

"Ze swojej strony robimy wszystko, aby zapewnić jak najlepsze warunki do bezpiecznej komunikacji w mieście" - informuje starachowicki magistrat

Pierwsze komunikaty pogodowe Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) informujące o tym marznących opadach deszczu i gołoledzi, do mieszkańców naszego regionu trafiły już w czwartkowe (1 grudnia) popołudnie. Wydawać by się mogło, że przygotują one jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach do odpowiedniej reakcji. Piątkowy poranek (2 grudnia) zweryfikował te oczekiwania. Wiele osób nie dotarło do pracy, na ulice nie wyjechały autobusy komunikacji miejskiej, a gołoledź była przyczyną kilku zdarzeń drogowych w powiecie starachowickim [więcej: https://bit.ly/3UpwClR]. 
MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

2022-12-01

MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

Kierownictwo MAN Truck & Bus oraz producent wiązek elektrycznych PKC skonsultowali oferty zatrudnienia w Starachowicach. Celem jest zaoferowanie pracownikom MAN dotkniętym planowaną restrukturyzacją, do 500 nowo utworzonych miejsc pracy w zakładzie PKC w Starachowicach - informuje firma w komunikacie prasowym. PKC obecnie produkuje wiązki kablowe dla MAN Truck & Bus w swoim zakładzie produkcyjnym w pobliżu polskiej fabryki autobusów MAN.
Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

2022-12-01

Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

Starachowice przyzwyczaiły mieszkańców i odwiedzających ich w okresie świątecznym gości do bożonarodzeniowych akcentów. Podobnie, jak w roku ubiegłym odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy, a dzieci odwiedzi Mikołaj. Niestety, ze względu na rosnące ceny prądu, miasto nie będzie oświetlone tak, jak w poprzednich latach. Kolejny raz nie odbędzie się również "Sylwester pod Gwiazdami".
E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

2022-12-01

E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

Realizacja projektu e-usług wchodzi w decydującą fazę. To projekt, który ma ułatwić życie mieszkańców korzystających z procedur urzędowych. Dzięki niemu gmina Starachowice wprowadza również zmiany w starachowickich placówkach oświatowych.

2022-11-30

"Czyny, a nie słowa". Działacze z całego kraju na spotkaniu Ruchu Marka Materka

We wtorek (29 listopada br.) w Starachowicach odbyło się otwarte spotkanie Ruchu Marka Materka. Podczas wydarzenia wybrano Zarząd, przedstawiono liderów Ruchu w poszczególnych powiatach i gminach. W obecności zgromadzonych osób prezydent Starachowic w imieniu swojego środowiska politycznego zadeklarował „gotowość do wzięcia odpowiedzialności za Polskę".
Pierwsza

2022-11-30

Pierwsza "Giełda staroci i różności" za nami

Pierwsza odsłona "Giełdy staroci i różności" za nami. W sobotni (26 listopada br.) poranek, mimo niesprzyjającej aury, wystawcy pojawili się na parkingu Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", a wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta.