JUŻ W KIOSKU

Wojewoda rekomenduje premierowi dofinansowanie budowy wiaduktu w Starachowicach [VIDEO]

2021-11-09 12:57:49

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Do powiatu starachowickiego w ramach Funduszu Rozwoju Dróg, jako dofinansowanie do budowy wiaduktu w Starachowicach Zachodnich, może trafić 30 mln zł. Tę informację, we wtorkowy poranek (9 listopada) przekazał w biurze poselskim posła na Sejm RP Krzysztofa Lipca, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. W konferencji prasowej uczestniczyli również: prezydent miasta Marek Materek, starosta powiatu Piotr Babicki oraz radne Radny Powiatu reprezentujące klub Prawa i Sprawiedliwości: Danuta Krępa i Agnieszka Kuś. 

od lewej: Agnieszka Kuś - radna Rady Powiatu, Danuta Krępa - radna Rady Powiatu, Marek Materek - prezydent Starachowic, Krzysztof Lipiec - poseł PiS, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Piotr Babicki - starosta starachowicki / fot. Gazeta Starachowicka

Budowa wiaduktu, który ma przebiegać nad torami kolejowymi i rzeką Kamienną, łącząc ulicę Radomską z drogą krajową nr 42, została rekomendowana przez wojewodę do Rządowego Programu Rozwoju Dróg. Szef świętokrzyskich struktur PiS, poseł Krzysztof Lipiec, podczas spotkania z dziennikarzami podkreślał, jak ważna dla miasta to inwestycja. Dodał również, że wsparcie jest m.in. pokłosiem wizyty premiera Mateusza Morawickiego w Starachowicach.

- Przez lata zabiegaliśmy, aby wiadukt powstał, teraz są takie możliwości dzięki środkom rządowym. Bardzo się cieszę z możliwości uzyskania pieniędzy na ten cel, bo drogi stanowią o krwioobiegu gospodarki - mówił parlamentarzysta. - Problemy komunikacyjne miasta, osobiście podczas wizyty w Starachowicach widział premier Mateusz Morawiecki, kiedy przyjechał odwiedzić firmę Cerrad. Mamy nadzieję, że teraz przychyli się do wniosku wojewody na budowę wiaduktu.

- Wiadukt w Starachowicach Zachodnich to największe marzenie wszystkich kierowców poruszających się ulicami miasta. Zamknięty przejazd kolejowy powoduje, że korki sięgają prawie kilometra, a przejazd wydłuża się nawet o 20 minut. Jedyne rozwiązanie tego problemu, to budowa wiaduktu nad torami i rzeką Kamienną. Starania o taką inwestycję trwały od lat, jednak największą przeszkodą były finanse. Teraz budowa ma szanse na realizację - powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. - Wnioskowana kwota to 30 mln zł, przy całkowitym koszcie zadania przekraczającym 55 mln zł. Łącznie do powiatu na tę inwestycję i kilka pozostałych z pieniędzy rządowych mają trafić 44 mln zł - dodał.

- Wiadukt jest wyczekiwaną inwestycją przez mieszkańców i tych, którzy do nas dojeżdżają  do pracy. Te 30 mln zł to jest początek układanki. Środki na wkład własny zabezpieczą Powiat Starachowicki i Miasto Starachowice. Będziemy starali się także o współfinansowanie zadania przez PKP - powiedział prezydent Marek Materek. 

Jak podkreślił starosta starachowicki Piotr Babicki: - Historia dzieje się na naszych oczach.

- Budowa wiaduktu to nie tylko efekt prac obecnego Zarządu, ale także efekt pracy poprzednich zarządów powiatu starachowickiego oraz współpracy z samorządem Starachowic. Możliwość pozyskania środków rządowych otwiera drogę do realizacji przedsięwzięcia - powiedział.

Radości nie ukrywała była starosta powiatu Danuta Krępa, za której kadencji, Zarząd Powiatu wcielił w życie projektowanie przejścia nad drogą kolejową numer 25. Natomiast radna Agnieszka Kuś podziękowała za wparcie posłowi i wojewodzie. 

Decyzji premiera w sprawie przyznania dofinansowania możemy spodziewać się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

[ZOBACZ KONFERENCJĘ]

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2022-12-02

"Ze swojej strony robimy wszystko, aby zapewnić jak najlepsze warunki do bezpiecznej komunikacji w mieście" - informuje starachowicki magistrat

Pierwsze komunikaty pogodowe Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) informujące o tym marznących opadach deszczu i gołoledzi, do mieszkańców naszego regionu trafiły już w czwartkowe (1 grudnia) popołudnie. Wydawać by się mogło, że przygotują one jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach do odpowiedniej reakcji. Piątkowy poranek (2 grudnia) zweryfikował te oczekiwania. Wiele osób nie dotarło do pracy, na ulice nie wyjechały autobusy komunikacji miejskiej, a gołoledź była przyczyną kilku zdarzeń drogowych w powiecie starachowickim [więcej: https://bit.ly/3UpwClR]. 
MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

2022-12-01

MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

Kierownictwo MAN Truck & Bus oraz producent wiązek elektrycznych PKC skonsultowali oferty zatrudnienia w Starachowicach. Celem jest zaoferowanie pracownikom MAN dotkniętym planowaną restrukturyzacją, do 500 nowo utworzonych miejsc pracy w zakładzie PKC w Starachowicach - informuje firma w komunikacie prasowym. PKC obecnie produkuje wiązki kablowe dla MAN Truck & Bus w swoim zakładzie produkcyjnym w pobliżu polskiej fabryki autobusów MAN.
Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

2022-12-01

Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

Starachowice przyzwyczaiły mieszkańców i odwiedzających ich w okresie świątecznym gości do bożonarodzeniowych akcentów. Podobnie, jak w roku ubiegłym odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy, a dzieci odwiedzi Mikołaj. Niestety, ze względu na rosnące ceny prądu, miasto nie będzie oświetlone tak, jak w poprzednich latach. Kolejny raz nie odbędzie się również "Sylwester pod Gwiazdami".
E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

2022-12-01

E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

Realizacja projektu e-usług wchodzi w decydującą fazę. To projekt, który ma ułatwić życie mieszkańców korzystających z procedur urzędowych. Dzięki niemu gmina Starachowice wprowadza również zmiany w starachowickich placówkach oświatowych.

2022-11-30

"Czyny, a nie słowa". Działacze z całego kraju na spotkaniu Ruchu Marka Materka

We wtorek (29 listopada br.) w Starachowicach odbyło się otwarte spotkanie Ruchu Marka Materka. Podczas wydarzenia wybrano Zarząd, przedstawiono liderów Ruchu w poszczególnych powiatach i gminach. W obecności zgromadzonych osób prezydent Starachowic w imieniu swojego środowiska politycznego zadeklarował „gotowość do wzięcia odpowiedzialności za Polskę".
Pierwsza

2022-11-30

Pierwsza "Giełda staroci i różności" za nami

Pierwsza odsłona "Giełdy staroci i różności" za nami. W sobotni (26 listopada br.) poranek, mimo niesprzyjającej aury, wystawcy pojawili się na parkingu Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", a wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta.
Dla pieszych i dla rowerzystów

2022-11-30

Dla pieszych i dla rowerzystów

Na odcinku od ulicy Szkolnej do ulicy Partyzantów w Starachowicach powstaje ciąg pieszo – rowerowy. Planowany koszt inwestycji to blisko 780 tys. zł. Zadanie zostało dofinansowane w ramach programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Mikołaj w trasie po Starachowicach

2022-11-30

Mikołaj w trasie po Starachowicach

Już 6 grudnia, kolejny raz Mikołaj odwiedzi nasze miasto. Z racji tego, że w Starachowicach bardzo mu się podoba, postanowił, że zostanie aż do 11 grudnia i tym samym odwiedzi również Jarmark Bożonarodzeniowy.
Zimowa atrakcja Starachowic

2022-11-29

Zimowa atrakcja Starachowic

Na placu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Szkolnej trwają ostatnie przygotowania lodowiska, które dla miłośników jazdy na łyżwach zostanie otwarte już 2 grudnia. Na miejscu będzie możliwość wypożyczenia sprzętu, stanie food truck z gorącymi napojami, a wiata grillowa posłuży za ogrzewaną poczekalnię.
Zmiany przy ulicy Słowackiego

2022-11-29

Zmiany przy ulicy Słowackiego

Ciąg pieszo-jezdny wraz z odwodnieniem powstaje przy ul. Juliusza Słowackiego w Starachowicach. Koszt tej inwestycji to ponad 2 mln zł, z czego 95 procent stanowi dofinansowanie pozyskane przez Gminę Starachowice z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.