JUŻ W KIOSKU

Wodno- ściekowe kontrowersje

2012-02-27 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Radni gminy Mirzec dyskutowali, momentami burzliwie, z prezesem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach, zaproszonym na ostatnią sesję. Najczęściej wracali do tematu zwolnienia mieszkańców z opłaty za drugi licznik wody, ewentualnie zastosowania symbolicznej stawki.

W ramach wprowadzenia w temat prezes PWiK Robert Pastuszka przypomniał, że w gminie Mirzec niedawno została zakończona inwestycja sanitarna. W jej wyniku powstało 95 km sieci kanalizacyjnej i 28 przepompowni. Urządzenia są w tej chwili na 2- letniej gwarancji. Do kanalizacji podłączyło się 346 użytkowników. To bardzo niewiele, bo zakładana przez PWiK ilość odbiorców wynosi 4800. Z wypowiedzi radnych gminy wynikało, że trudno będzie zachęcić pozostałych do korzystania z kanalizacji z powodu zbyt wysokich cen usług, oferowanych przez starachowicką spółkę. Radny Jan Myszka miał na myśli bardzo dużą podwyżkę opłaty za ścieki w porównaniu do takich gmin, jak Skarżysko, Zagnańsk, Suchedniów, czy Sandomierz. Jako kolejny przykład podał odrzucenie przez „wodociągi” apelu Rady Gminy w Mircu w sprawie obniżenia lub całkowitego zwolnienia mieszkańców z opłaty za tzw. podlicznik, rejestrujący tylko zużycie wody. Poruszył także temat 45- procentowego dofinansowania kosztów budowy przyłączeń kanalizacyjnych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Władze gminy Mirzec zainteresowały mieszkańców tą możliwością, jednak ilość złożonych przez nich wniosków okazała się zbyt mała na przystąpienie do programu. Radny Myszka pytał, czy jest możliwe włączenie się PWiK w to przedsięwzięcie.

- Na ceny naszych mediów w 80 procentach wpływają koszty stałe. Przede wszystkim są one związane z energią elektryczną, która drożeje co roku – wyjaśniał prezes Pastuszka.

- Powołuje się pan na stawki w innych gminach, ale pewne rzeczy są nieporównywalne. My jako spółka ponosimy koszty, które nie dotyczą zakładów budżetowych prowadzących gospodarkę wodno – ściekową w niektórych gminach, np. w Pawłowie. Kanalizacja w gminie Mirzec powstała przy współudziale Funduszu Spójności Unii Europejskiej. W województwie świętokrzyskim oprócz nas korzystały z niego także Staszów i Kielce. Po zakończeniu prac w Staszowie, łączny koszt wody i ścieków jest wyższy niż u nas. W Kielcach ceny z pewnością także wzrosną, bo przed nimi jest inwestycja kanalizacyjna za ponad 560 mln zł. W trakcie podobnych prac jest również Skarżysko i Ostrowiec. Myślę, że najbardziej wiarygodny pod względem porównań byłby 2015 rok, bo wtedy ościenne gminy w większości zakończą swoje projekty. Z programu NFOŚiGW można skorzystać za naszym pośrednictwem, o ile będzie zgoda pozostałych gmin mających udziały w PWiK, czyli Wąchocka, Brodów i Starachowic. Co do drugiego licznika, to subsydiowanie mieszkańców jednej gminy przez pozostałe, bo do tego sprowadza się obniżka opłat, o które zwróciła się Rada Gminy w Mircu, jest niezgodne z prawem – podsumował R. Pastuszka.

- Kanalizacja w gminie Mirzec pozostawia wiele do życzenia – ocenił radny Czesław Raczyński.

- Studzienki są usytuowane za drogami i mieszkańcy mają problemy z podłączeniem się. A to przecież wy jesteście fachowcami, więc dlaczego nie było właściwego nadzoru? Stawki za podłączenie do kanalizacji też nie są niskie. Teraz zwróciliśmy się z apelem o zwolnienie z opłaty za podlicznik i też nic. Nie dziwcie się, że ludzie nie chcą się podłączać. Przecież to wy przed laty namawialiście nas na przystąpienie do kanalizacji. Nawet zapewnialiście, że przyłącza będą darmowe, a dziś za wszystko trzeba płacić – krytykował.

- Nie wiem, kto składał takie obietnice, ale od 2002 roku ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków wyraźnie wskazuje, że za podłączenie płaci odbiorca. Na zmianę opłat za podlicznik dla odbiorców z gminy Mirzec muszą się zgodzić pozostałe gminy będące udziałowcami PWiK, bo we wszystkich obowiązuje jedna cena i nikt nie jest wyróżniony. Możecie państwo także sami pomyśleć o pomocy dla waszych mieszkańców i zastosować dopłatę do podlicznika. Macie na to środki - 958 tys. zł z tytułu podatku od nieruchomości kanalizacyjnych, który przekażemy wam w tym roku – wskazywał prezes Pastuszka.

- Przecież tych podliczników nie jest dużo, dosłownie kilka sztuk w gminie. To chyba nie są jakieś wielkie pieniądze, czy choć tego nie możecie odpuścić? - włączył się do dyskusji radny Jan Raczyński.

- Są gminy, sprawdziliśmy to w internecie, gdzie za drugi licznik jest symboliczna opłata. Dlatego prosiłbym o zrewidowanie waszej postawy i bardziej ludzkie podejście – wtórował wiceprzewodniczący rady Mirosław Seweryn.

- Możecie wystąpić z propozycją obniżki na najbliższym posiedzeniu zgromadzenia wspólników PWiK - poradził prezes.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 Najlepsi z wiedzy pożarniczej

2024-03-27

Najlepsi z wiedzy pożarniczej

Trwa pierszy etap eliminacji do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Uczestniczyli w nich także młodzi mieszkańcy gminy Mirzec.  
Wiosną ruszą prace na gminnych drogach

2024-03-26

Wiosną ruszą prace na gminnych drogach

W kwietniu rozpoczną prace remontowe na drogach w gminie Mirzec. Wyremontowany zostanie odcinek pomiędzy Trębowcem Małym i Trębowcem Dużym, dokończone prace na drodze w Krzewie oraz przeprowadzone zostaną remonty cząstkowe dróg gruntowo-tłuczniowych.
Pani sędzia z telewizji

2024-03-15

Pani sędzia z telewizji

Gminę Mirzec odwiedziła sędzia Anna Maria Wesołowska, znana z własnego programu telewizyjnego pod tym tytułem, który popularyzuje znajomość prawa i procedur sądowych. Z mieszkańcami rozmawiała o zagadnieniach dotyczących bezpieczeństwa. 
Wzór samorządności

2024-03-08

Wzór samorządności

Gmina Mirzec otrzymała tytuł „Wzorowa Gmina” za działania podejmowane w latach 2018 – 2023. Został jej przyznany w konkursie zorganizowanym przez świętokrzyskie pismo „Życie Regionów”, poświęcone sprawom samorządowym i gospodarczym. 
Bezpieczne miejsce dla pieszych

2024-02-22

Bezpieczne miejsce dla pieszych

Ruszyła budowa nowego przejścia dla pieszych w Tychowie Starym w gminie Mirzec. Miejsce to zostanie odpowiednio oznakowane i dobrze oświetlone, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno właściwym użytkownikom, jak i kierowcom.      
Historyczny wynik Gminy Mirzec. Szóste miejsce w Polsce w rankingu finansowym „Wspólnoty”

2024-02-22

Historyczny wynik Gminy Mirzec. Szóste miejsce w Polsce w rankingu finansowym „Wspólnoty”

Tak wysoko w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” Gmina Mirzec nie była jeszcze nigdy. W rankingu finansowym kadencji 2018 – 2023 Gmina Mirzec zajęła szóste miejsce w Polsce, poprawiając poprzednią lokatę aż o 655 pozycji!
Świętowali pięciolecie

2024-02-01

Świętowali pięciolecie

Członkowie Klubu Senior+ działającego w  Mircu wraz ze swoimi gośćmi świętowali ważny dla nich jubileusz. Był program artystyczny, upominki i okolicznościowy tort.         
Życzenia dla seniorów, zakupy na jarmarku i Wigilia samotnych

2023-12-22

Życzenia dla seniorów, zakupy na jarmarku i Wigilia samotnych

W gminie Mirzec radość ze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia lokalne władze dzieliły z mieszkańcami. 
Edukacyjny projekt z gminy Mirzec z nagrodą

2023-12-15

Edukacyjny projekt z gminy Mirzec z nagrodą

Wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn oraz Michał Zatorski prezes Akademii Przedsiębiorczości odebrali honorowy tytuł III stopnia w dziedzinie edukacji szkolnej za realizację projektu „TAK dla TIK w Gminie Mirzec”.
Lekcje bezpieczeństwa

2023-12-05

Lekcje bezpieczeństwa

Zasady ruchu drogowego oraz podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poznali uczniowie i seniorzy z gminy Mirzec na szkoleniu zorganizowanym w Szkole Podstawowej w Tychowie Starym.