JUŻ W KIOSKU

Włączmy się w ratowanie ciężko chorej gimnazjalistki

2011-09-26 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Życie 15-letniej Anny Bujnowskiej zatrzęsło się przed paroma miesiącami przez naczyniaka mózgu. Intruz został opanowany na tyle, że dziewczynka przeżyła. Ale podstawowe funkcje, jak jedzenie, czy oddychanie, przejęły za nią urządzenia medyczne. Unieruchomioną w łóżku nastolatkę czeka kosztowne leczenie.

Naczyniak to nieprawidłowy splot naczyń krwionośnych. Taki supeł grożący pęknięciem i wylewem krwi do mózgu. U Ani usadowił się w bardzo niefortunnym miejscu. Na pniu mózgu.

- Dlatego jest nieoperacyjny – mówi ojciec Jarosław Bujnowski.

Dokładnie pamięta dzień, w którym zaatakował jego dziecko.

- Stało się to 16 marca tego roku. Córka była na szkolnej wycieczce w teatrze w Kielcach. W czasie przerwy zrobiło się jej słabo. Twarz zaczęła drętwieć, przestała widzieć na jedno oko. Szybko została zabrana do szpitala w Kielcach. Okazało się, że naczyniak pękł. Lekarze otworzyli czaszkę, wyczyścili, spięli naczyniaka klamrą. I powiedzieli, że więcej nie mogą, bo usunąć się go nie da – relacjonuje mężczyzna.

Rodzice załatwili Ani konsultację w Lublinie. Specjaliści z tamtejszej klinki obiecali podjąć się zamknięcia części naczyniaka przez podany dożylnie lek. To powinno zapobiec ponownemu pęknięciu. Ania oczekuje na zabieg w domu unieruchomiona w łóżku.

- Nie jest świadoma – mówi znękanym głosem pan Janusz.

Nie daje rady o tym mówić. Podsuwa kartkę, na której wypisał dolegliwości Ani. Dziewczynka jest w tzw. stanie mutyzmu. To znaczy, że nie nawiązuje kontaktu z otoczeniem. Nie mówi, nie wykonuje prostych poleceń. Ma niedowład rąk i nóg, uszkodzoną rogówkę w prawym oku. Je przez sondę podającą pokarm wprost do żołądka, oddycha przez rurkę tracheotomijną. Wydatki na opiekę dziesiątkują rodzinny budżet

- Za leki neurologiczne płacimy 100%. Kosztuje specjalne jedzenie dla Ani, cewniki, bo mocz nie schodzi. To nie jest łatwe. Wszystko przy naszym dziecku robi żona, musi być przy niej 24 godziny na dobę. Pilnować urządzeń mierzących tętno, ciśnienie – wylicza ojciec.

On pracuje, bo ktoś musi zarabiać na chleb, ale ciężka choroba nie zna litości. Wysysa i zdrowie i portfele, bo za wiele rzeczy Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci. Między innymi za intensywną rehabilitację, której dziewczynka potrzebuje równie pilnie, jak leków. Będzie ona szczególnie istotna po planowanym zabiegu w Lublinie.

- Lekarze podkreślają, że po uszkodzeniach mózgu najważniejsza jest rehabilitacja i jeszcze raz rehabilitacja. Trzeba rozruszać te wszystkie zastałe mięśnie. W naszym szpitalu rehabilitacja skończyła się od sierpnia. Zapisy są dopiero na następny rok. A Ania potrzebuje już – tłumaczy pan Jarosław.

W takiej sytuacji Bujnowcy będą najprawdopodobniej zmuszeni płacić prywatnym terapeutom. Na szczęście pomocną dłoń wyciągnęli przyjaciele. Stowarzyszenie „Starachowice Moja Polska” wpadło na pomysł charytatywnej imprezy. Współorganizuje piknik plenerowy, w czasie którego przeprowadzi zbiórkę pieniędzy dla rodziny Bujnowskich.

- Nie wymagam od ludzi konkretnych kwot. Każda nam się przyda na leczenie dziecka – mówi skromnie ojciec.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

2024-04-25

Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku (29 kwietnia br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Piłsudskiego na odcinku od przebudowywanego ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki do wysokości budynków gazowni. Spowoduje to także zmianę kursowania linii autobusowych. Trasa zastępcza poprowadzona została ulicami: Na Szlakowisku, al. Armii Krajowej, Jadwigi Kaczyńskiej do ronda Lecha Kaczyńskiego. Przewidywany termin trwania prac to 5 miesięcy.
Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

2024-04-24

Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie schodzi z pierwszego miejsca na podium rankingu „Rodzić po Ludzku” przez cały pierwszy kwartał 2024 roku. Zadecydował o tym #GłosMatek, czyli wynik ogólnopolskiej ankiety prowadzonej wśród rodzących przez Fundację Rodzić po Ludzku. 
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.
Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

2024-04-23

Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

We wtorek (23 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie poinformował, że opuszcza struktury komitetu prezydenta Starachowic Marka Materka i w Radzie Powiatu będzie radnym niezależnym.
Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

2024-04-22

Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

Dwa tygodnie temu gmina Wąchock była jedyną gminą w powiecie starachowickim, gdzie w pierwszej turze nie udało się wyłonić jej włodarza. W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzyli się w niej Sebastian Staniszewski i Robert Janus. 
Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

2024-04-21

Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

Starostwo Powiatowe w Starachowicach informuje, że od 22 do 26 kwietnia br. zamknięta zostanie dla ruchu droga powiatowa 0618T - od skrzyżowania z drogą w kierunku Lipia do skrzyżowania z drogą Starachowice – Lubienia. 
Uczniowie jak żołnierze

2024-04-19

Uczniowie jak żołnierze

Mundury współczesne i historyczne, żołnierskie komendy, musztra, defilada, obecność przedstawicieli Wojska Polskiego. W takiej widowiskowej atmosferze uczniowskie ślubowanie składali na starachowickim Rynku pierwszoklasiści ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. M.in. z oddziałów, w których normalne lekcje uzupełniane są zajęciami mającymi przygotować młodych ludzi do służby na wypadek obrony kraju.       
Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

2024-04-19

Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

Od 14 marca br. obowiązują przepisy, które pozwalają na konfiskatę samochodów tym kierowcom, u których stwierdzono we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Jak nowa prawna rzeczywistość przełożyła się na statystyki w naszym mieście i powiecie? Zapytaliśmy o to starachowicką policję. Odpowiedź może budzić zdumienie. ..
Żonkile pamięci

2024-04-19

Żonkile pamięci

19 kwietnia 1943 roku Żydzi z warszawskiego getta przeciwstawili się zbrojnie nieporównywalnie liczniejszym siłom niemieckim, które rozpoczęły likwidację tego miejsca. Wiedzieli, że nie mają szans, ale woleli śmierć w walce, niż jako bezbronne ofiary hitlerowskiego okrucieństwa. Symbolem uczczenia ich heroizmu jest doroczna ogólnopolska Akcja Żonkile. W Starachowicach przeprowadziła ją miejska biblioteka oraz muzeum wraz z seniorami.      
Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

2024-04-19

Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

Pierwszym etapem naszej objazdowej wycieczki po gminie Mirzec było spotkanie z wójtem Mirosławem Sewerynem, który przedstawił topografię gminy jako terenu typowo rolniczego.