JUŻ W KIOSKU

"Wierzę, że za kilka lat wspólnie siądziemy w pobliżu zrealizowanej inwestycji i uznamy, że nie było się czego obawiać"

2021-05-18 07:06:23

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W poniedziałek opublikowaliśmy treść listów otwartych pomiędzy Honorowym Obywatelem Miasta, Józefem Kowalskim a prezydentem Starachowic, Markiem Materkiem. Pisma te dotyczą planów budowy „spalarni odpadów” przy ulicy Ostrowieckiej. ​​​​​​​

fot. FB / Marek Materek

LINK: https://starachowicka.pl/2021/05/17/korespondencyjna-wymiana-opinii-miedzy-prezydentem-starachowic-a-honorowym-obywatelem-miasta/

Wczoraj po południu (poniedziałek, 17 maja - przyp.) do redakcji przyszła odpowiedź prezydenta Marka Materka na „Finalny List do Prezydenta Starachowic” autorstwa Józefa Kowalskiego.

"Szanowny Panie Józefie,

Różnić można się pięknie. To, że mamy odmienne zdania na temat inwestycji, która zostanie zrealizowana w naszym mieście nie oznacza, że mamy się wzajemnie obrażać.

Przez długi okres nie zabierałem głosu w dyskusji dotyczącej budowy Instalacji Odzysku Energii. Powód był prosty o czym także publicznie wielokrotnie mówiłem - realizacja inwestycji stała dla mnie pod ogromnym znakiem zapytania.

Deklarowałem, że moje stanowisko w tej sprawie przedstawię, gdy miejska spółka uzyska decyzję środowiskową. Pierwotnie dokument umożliwiający rozpoczęcie procesu budowy IOE przy ul. Ostrowieckiej wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Od tej decyzji strony postępowania się odwołały. Ostateczną pozytywną dla spółki ZEC decyzję wydał Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

To dla mnie był ostateczny sygnał, że wszystkie dokumenty zgromadzone w tym temacie zostały przygotowane prawidłowo. To także jasny przekaz, że budowa jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, że jest bezpieczna dla środowiska naturalnego i mieszkańców a także, że będzie pod ścisłą kontrolą służb państwowych.

Wtedy jasno i wyraźnie powiedziałem, że będę wspierał miejską spółkę w tym zamierzeniu inwestycyjnym, które ma pomóc naszemu miastu. Wzorujemy się w tym względzie na innych krajach, które potrafią wykorzystywać śmieci do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Często możemy przeczytać o tym jak w innych krajach „śmieci zamieniane są w złoto”. Pan także nie podważał konieczności budowy Instalacji a jedynie kwestionował jej lokalizację.

Pragnę zapewnić Pana i wszystkich zainteresowanych, że podobnie jak Wiedeń nie stracił na atrakcyjności po wybudowaniu spalarni odpadów w centrum miasta, także osiedle Trzech Krzyży nie ucierpi w żaden sposób.

Wierzę, że za kilka lat wspólnie siądziemy w pobliżu zrealizowanej inwestycji i uznamy, że nie było się czego obawiać.

Z wyrazami szacunku, Marek Materek Prezydent Miasta Starachowice" - czytamy.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dodatek węglowy. Kiedy pierwsi wnioskodawcy otrzymają pieniądze?

2022-10-04

Dodatek węglowy. Kiedy pierwsi wnioskodawcy otrzymają pieniądze?

Radni podczas piątkowej (30 września br.) sesji Rady Miejskiej podjęli stosowną uchwałę w sprawie wypłaty dodatku węglowego. Przyjęcie uchwały pozwala Centrum Usług Społecznych rozpocząć wypłatę pieniędzy. Na konto Gminy Starachowice wpłynęło 5,2 miliona złotych.
Na wypadek zagrożenia

2022-10-04

Na wypadek zagrożenia

O dystrybucji jodku potasu w regionie świętokrzyskim mówiono podczas konferencji prasowej wojewody Zbigniewa Koniusza. Gościem spotkania była dr n. med. Agnieszka Walczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii.
Fundacja

2022-10-03

Fundacja "Rodzić po ludzku" czeka na #GłosMatek

W poniedziałek, 3 października, Fundacja Rodzić po Ludzku rozpoczęła kampanię #GłosMatek. Wydarzenie ma nagłośnić inicjatywę społeczną i zachęcić kobiety do wypełniania ankiet pod tą samą nazwą. To dzięki głosom kobiet powstaje jedyny w Polsce ranking, który obejmuje wszystkie szpitale i oddziały  położnicze w Polsce.
Leśna droga w remoncie

2022-10-03

Leśna droga w remoncie

Droga prowadzająca od strony łącznika przy Batalionów Chłopskich w Starachowicach w głąb lasu przechodzi remont. Zapytaliśmy w Nadleśnictwie, co to za inwestycja. 
Modernizacja ulicy Kopalnianej potrwa dłużej

2022-10-03

Modernizacja ulicy Kopalnianej potrwa dłużej

Do końca września 2022 r. miały zakończyć się prace remontowe ulicy Kopalnianej w Starachowicach. Tymczasem wykonawca wystąpił do Gminy Starachowice o przedłużenie terminu realizacji zadania. 
Rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

2022-10-01

Rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Symulator dachowania, symulator zderzeń, pomoc przedmedyczna – pokaz i instruktaż, alkogogle, narkogogle, konkursy, prelekcje profilaktyczno – edukacyjne. W piątek (30 września br.)  przy Zespole Szkół Zawodowych numer 3 w Starachowicach odbyła się impreza plenerowa pod hasłem „Jedno życie masz, więc zapnij pas”.
Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

2022-09-30

Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych oraz co należy zrobić, aby zapobiec chorobom zakaźnym? Między innymi na takie pytania szukali odpowiedzi uczniowie podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”. Akcja miała miejsce w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach.
W remontowej kolejce

2022-09-30

W remontowej kolejce

Rozpoczęły się modernizacje kolejnych ulic w Starachowicach. Jednak są takie drogi, gdzie mieszkańcy wciąż czekają i za pośrednictwem, m.in. naszej redakcji dopytują, na jakim etapie jest sprawa remontów zamieszkiwanych przez nich ulic.
Spór zbiorowy w PKC, w MAN Bus akcja protestacyjna

2022-09-29

Spór zbiorowy w PKC, w MAN Bus akcja protestacyjna

Podwyżek płac - tego żądają związki zawodowe w dwóch starachowickich firmach produkcyjnych. Rozmowy z pracodawcami w MAN Bus i PCK Group prowadzi NSZZ „Solidarność”. 
Przebudowa drogi w Mircu Poddąbrowa

2022-09-29

Przebudowa drogi w Mircu Poddąbrowa

Mieszkańcy w Mircu Poddąbrowie zyskali kolejną część drogi - remont bowiem dobiegł końca i w środę, 28 września, podczas konferencji przekazano ją do użytku.