JUŻ W KIOSKU

Wielki zlot harcerzy  

2023-06-08 10:41:58

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Przez kilka dni ponad 900 zuchów i harcerzy z całej Polski wędrowało siedmioma trasami w ramach 65 Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego. Przemierzyli setki kilometrów naszego województwa, wspominając lokalnych bohaterów Powstania Styczniowego. Zbiórka końcowa miała miejsce na Rynku w Starachowicach. 

fot. FB Agata Wojtyszek

Organizatorem wydarzenia jest Hufiec ZHP Starachowice im. Stanisława Staszica, a jego pomysłodawcą nieżyjący już druh Stefan Derlatka, prawdziwa legenda środowiska harcerskiego, wychowawca wielu pokoleń w szarych mundurach. Tegorocznej edycji rajdu przyświecała idea uczczenia bohaterów Powstania Styczniowego. Trasy wędrówek, które wyruszyły z różnych zakątków województwa, wiodły do miejsc pamięci; uczestnicy na nowo przywoływali historie bohaterskich powstańców. Wydarzenie zakończyło się uroczystym apelem na rynku w Starachowicach.

Podsumowano dokonania uczestników, przyznając m.in. nagrody dla najlepszych patroli z poszczególnych rajdowych tras. I tak: nagrodę naczelniczki Związku Harcerstwa Polskiego otrzymał patrol 101 Sielanka Młodości, nagrodę starosty powiatu starachowickiego -  patrol 221 –  ,,Wszystko mi jedno” z 1 Szczepu ZHP im. Jurka Szumachera, nagrodę marszałka województwa świętokrzyskiego -  łączony patrol 407 i 408 z 1 Specjalnościowej Drużyny Harcerskiej ,,GROM” im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, nagrodę ,,Kubusiową” - łączony patrol 409 z 16 Drużyny Starszoharcerskiej ,,Szare Płomienie” im. rotmistrza Witolda Pileckiego, nagrodę wojewody świętokrzyskiego- patrol 515 z Hufca Ziemi Wolińskiej im. Marynarki Wojennej RP, nagrodę prezydenta Starachowic -  patrol 711 B.R.U.D.A.S, nagrodę ,,Jędrusiową” - patrol 701 z 15 GDH.

Na wydarzeniu obecni byli przedstawiciele władz różnych szczebli. Samorządy reprezentowali: zastępczyni prezydenta  Starachowic Elżbieta Gralec i starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk. Była też świętokrzyska posłanka PiS Agata Wojtyszek, która została odznaczona Złotą Honorową Odznaką Ruchu Przyjaciół Harcerstwa. Dziękując za to wyróżnienie, parlamentarzystka przypomniała, że dzięki środkom z rządowego Funduszu Patriotycznego udało się przygotować projekt rozbudowy ośrodka harcerskiego przy starachowickim zalewie Lubianka i należy mieć nadzieję, że w najbliższym czasie rusza też prace modernizacyjne. 

fot. FB Agata Wojtyszek

/iwo/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

2023-09-28

Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

Trwają odbiory prac na terenie zrewitalizowanego otoczenia Dworca Zachodniego. Jak informuje Referat Realizacji Inwestycji w ramach inwestycji powstanie 111 miejsc parkingowych, w tym na parkingu dwupoziomowym 91 miejsc (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) oraz poza parkingiem dwupoziomowym 20 miejsc (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). 
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.