JUŻ W KIOSKU

Wieczór z Wagnerem

2022-11-04 11:29:25

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Wieczory Starachowickie przez długi czas wpisywały się w kulturalną przestrzeń miasta, gromadzili się na nich przedstawiciele środowisk artystycznych, ale także po prostu mieszkańcy. Chciane i lubiane wydarzenie zniknęło na pewien czas, ale w czwartek - 3 listopada - wróciło w gościnne wnętrza Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Bohaterem tego Wieczoru Starachowickiego był Władysław Wagner - człowiek, który opłynął kulę ziemską na jachcie żaglowym. To właśnie jego rok powoli się kończy, a wieczór z nim jest jedną z imprez wpisanych w tegoroczny kalendarz wydarzeń z Wagnerem związanych.

Wszystko zaczęło się od wystawy zdjęć o tematyce marynistycznej. Na pięknych fotografiach pojawiły się zatem statki, żaglówki i jachty tańczące na wzburzonych wodach Polski, Europy i świata, wzrok przykuwały elementy oprzyrządowania. Niemal słychać było krzyk mew, czuło się ciepłe powiewy wiatru czy krople wody na skórze...

Zachwyt oglądających wzbudzały spektakularne wschody i zachody słońca, szaleństwo barw, ale także fotograficzna zabawa kształtem... Zdjęcie kościoła Świętej Trójcy z murem przypominającym dziób statku (autorstwa Magdy Massalskiej) to prawdziwa magia.

Przez wody jezior i mórz docieramy do ściany z miejscami bliskimi Władkowi Wagnerowi - pojawiają się zatem świątynie z Wierzbnika i Wąchocka, ale także teren Krzyżowej Woli, gdzie nasz bohater przychodzi na świat. Nie zabraknie szkoły im. Szymona Konarskiego, gdzie młody Wagner pobierał naukę.

Sukces - tak można określić wagnerowską wystawę, a sympatyczna prezes Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego Małgorzata Zatorska ma w związku z tym kolejne powody do dumy. Zdaje się, że szeregi towarzystwa zasilą kolejni zdolni miłośnicy fotografii. Nie będzie zatem przesadnym twierdzenie, że z Małgosią STF nabiera wiatru w żagle.

A potem przyszedł czas na opowieści, aż chciałoby się powiedzieć, że popłynął rum i grog, a wnętrze wypełnił z cygar dym... Niestety... Rozmowom o Władku Wagnerze towarzyszyły muzyczne wariacje Patrycji Suwary, która nostalgicznie kołysała nas na łajbie wspomnień.  Śpiewała pięknie, trzy piosenki to stanowczo za mało, prosimy się o więcej. Przy następnej okazji. 

Część Wieczoru Starachowickiego to także kilka słów w temacie Władka Wagnera. Fakty znane i nieznane, ciekawostki i anegdotki przytaczał prezes towarzystwa Przyjaciół Starachowic Adam Brzeziński. Dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski opowiedział o Wierzbniku z czasów Wagnera, a mnie...?

Mnie przypadło w udziale dokończyć przerwany rejs Wagnera. 

Głos zabrali także spokrewnieni z Władysławem Wagnerem - Kasia Wlazłowska (wnuczka siostry Władka Wagnera) wraz z mamą, Zbigniew Porajoski. Na sali obecny był także Włodzimierz Werys. 

Starzy marynarze powiadają, że morze jest obrazem nieuchwytnego ducha życia, idąc tym tropem mam nadzieję, że Władkowi wieczór się podobał. Bo nie mam najmniejszych wątpliwości, że był tam nami. 

Wśród gości znaleźli się m.in Elżbieta Gralec zastępca prezydenta ds. gospodarczych, radna Lidia Niewczas. związana ze środowiskiem artystycznym Starachowic Lidia Pokuszyńska. 

Rok Władysława Wagnera dobiega powoli końca, ale nie kończą się imprezy z Wagnerem związane. Jeszcze na przyszły rok przynajmniej kilka jest planowanych - m. in koncert w Parku Kultury. Organizatorów wielce ucieszyła wysoka frekwencja, co oznacza, że minione miesiące zostały dobrze wykorzystane w kwestii promowania naszego bohatera. 

Przypomnijmy, ze inicjatorem wagnerowskiego roku jest Eugeniusz Majchrzyk (Centrum Inicjatyw Senioralnych, autor książki Historia starachowickiego sportu). 

(Wieczór zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic we współpracy ze Starachowickim Towarzystwem Fotograficznym, Miejską Biblioteką Publiczną,  i Parkiem Kultury).

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-28

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. 
Słuchowiska o Wierzbniku

2024-03-28

Słuchowiska o Wierzbniku

Park Kultury w Starachowicach prezentuje nowy projekt przygotowany w ramach tegorocznych obchodów 400 - lecia założenia Wierzbnika. To pięć słuchowisk internetowych nagranych przez samorządowców oraz lokalnych działaczy. Są dostępne do bezpłatnego wykorzystania na stronie internetowej placówki.    
Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

2024-03-28

Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

To wydarzenie może się pochwalić wieloletnią tradycją. Już po raz raz 22- gi Akcja Katolicka działająca przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach zaprosiła dzieci i młodzież do uczestnictwa w Powiatowym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę".
Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

2024-03-22

Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości  Agata Wojtyszek zaprasza na spotkanie z Magdaleną Szefernaker, autorką książek „Mama na obcasach” i „Samorząd na obcasach”.
 Srebrny medal z Chin

2024-03-21

Srebrny medal z Chin

Starachowiczanin Marcin Bondarowicz laureat kilkuset międzynarodowych nagród oraz wyróżnień za rysunki i ilustracje prasowe, systematycznie umacnia swoją pozycję jednego z najlepszych współczesnych grafików. Jego najnowszy sukces to srebrny medal zdobyty na biennale "The 6th Gold Panda International Cartoon and Illustration Competition" w Chinach.  
Propagator zaangażowanej wiary

2024-03-20

Propagator zaangażowanej wiary

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach do 30 marca br. można oglądać wystawę poświęconą księdzu Franciszkowi Blachnickiemu (1921- 1987), jednemu z najbardziej zaangażowanych kapłanów Kościoła Katolickiego w Polsce w XX wieku, twórcy m.in. Ruchu Światło-Życie, nazywanego popularnie Oazą. Był prześladowany przez komunistów, którzy, jak w ubiegłym roku ogłosił Instytut Pamięci Narodowej, przyczynili się do jego śmierci. Ksiądz Blachnicki został ogłoszony Sługą Bożym, obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.
 Będzie rytmicznie i energetycznie

2024-03-20

Będzie rytmicznie i energetycznie

W czerwcu br. nasze miasto będzie gospodarzem ogólnopolskich mistrzostw w tańcach o latynoskim rodowodzie. Zapowiada się barwne i radosne wydarzenie z udziałem tancerzy z całej  Polski, które potrwa 3 dni, a odbędzie się w Miejskiej Hali Sportowej przy alei św. Jana Pawła II.     
O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

2024-03-18

O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

  Prezydent Starachowic Marek Materek i Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zapraszają na spotkanie poświęcone twórczości Wiesława Myśliwskiego. Uznany powieścisarz jest Honorowym  Obywatelem Starachowic. Nasze miasto chce tym wydarzeniem upamiętnić jego 92. urodziny.