JUŻ W KIOSKU

„Wiarusy” w Hrubieszowie

2021-12-04 11:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W swoim czasie spełnili swój obowiązek wobec Ojczyzny, obecnie będąc już pod „kapeluszem”, dbają o chlubną pamięć oręża polskiego uczestnicząc w wielu świętach państwowych oraz tych równie ważnych dla regionu. Podczas takich właśnie uroczystości chętnie je uświetniają występując na estradach o dowolnym prestiżu, nie pomijając tych zagranicznych. Mowa ty o naszym starachowickim Zespole Estradowym „Wiarusy”.

fot. Marek Oziomek

Wprawdzie daleko im do takich sław jak chór Aleksandrowa, toteż traktowani są jako kulturowy skarb międzynarodowy. Swego czasu, podczas tournee po Włoszech, zaproszeni zostali przez Jana Pawła II. Ponieważ papieżom i królom się nie odmawia, tym bardziej, że na „cichy” występ zezwolenie dostało aż czterech chórzystów, którzy zgodnie z życzeniem polskiego hierarchy mieli zaśpiewać „Czerwone maki”. I zaśpiewali! Stary baca z Białki Tatrzańskiej opowiadał ze ściśniętym gardłem, że kiejsik słucha tej pieśni, to sierść na grzbiecie mu się dżwigo.

Starachowiczanie także mają się kim pochwalić. Najświeższa wiadomość nadeszła do nas z Hrubieszowa. Otóż pod koniec listopada (18-20), w tym urokliwym miasteczku powiatowym miał miejsce wyjątkowy, bo jubileuszowy (25 edycja), Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Wydarzenie to jest kontynuacją wygaszonego już festiwalu kołobrzeskiego. O kontynuacji wydarzenia właśnie w Hrubieszowie zadecydowały władze wojskowe, jak również ordynariat polowy. Biorąc pod uwagę chociazby dopiero co minioną edycję, Festiwal przyciąga wielu artystów amatorów działających w klubach wojskowych na terenie całego kraju. Nasze województwo oraz miasto i powiat, po raz trzeci reprezentował Zespół Estradowy „Wiarusy” należący do powiatowej organizacji Ligi Obrony Kraju w Starachowicach. Po pierwszych przesłuchaniach koncertowych, przewodnicząca jury Wanda Kwietniewska orzekła, iż uczestnicy tegorocznego Konkursu prezentowali zaskakująco wysoki poziom. Przesłaniem Festiwalu były słowa prymasa Stefana Wyszyńskiego: „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”. Tak oto budowana jest współpraca między środowiskiem wojskowym i cywilnym. Ponieważ do Hrubieszowa przybyli wykonawcy z 51 placówek, w tym 63 solistów i 14 zespołów, konkurencja była naprawdę ostra. W składzie jury zasiedli: wspomniana wcześniej Wanda Kwietniewska – założycielka grupy „Banda i Wanda”, Mietek Jurecki – wokalista i kompozytor oraz współtwórca największych sukcesów „Budki Suflera”, Stanisław Wiercholski – założyciel „Nocnej Zmiany Blusa”. Nie można też pominąć postać wybitnego teatrologa Raberta Zapory oraz muzyka jakim jest Andrzej Sar. Do grona tego dołącza pomysłodawca i założyciel Festiwalu ksiądz prałat ppłk Andrzej Puzon. „Wiatusy” zaprezentowali słuchaczom dwa utwory: „Duszo ma Pana chwal” oraz piosenkę wojskową: „Piosenko ma…”. Okazało się, że ten skromny repertuar był wystarczający, aby na koncercie galowym „Wiarusy” znalazły się w gronie 17 nagrodzonych solistów i zespołów, a dokładnie na 9 miejscu wśród wyróżnionych. Ambicja Zespołu jest szlifowanie formy na XXVI Festiwal, w którym pokażą co potrafią. Do zdobywania najwyższych festiwalowych laurów sposobią się: kierownik Zespołu Dariusz Dygas, solistka Elżbieta Tokarska, Krzysztof Sarzyński, Maciej Bachurski, Karol Cygan, Zbigniew Jędrzejczyk, Maciej Jagieło oraz Dariusz Grunt. Uczestnictwo w tegorocznym Festiwalu „Wiarusy” zawdzięczają dzięki finansowej dotacji Starostwa Powiatowego oraz Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.

(Marek Oziomek)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-28

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. 
Słuchowiska o Wierzbniku

2024-03-28

Słuchowiska o Wierzbniku

Park Kultury w Starachowicach prezentuje nowy projekt przygotowany w ramach tegorocznych obchodów 400 - lecia założenia Wierzbnika. To pięć słuchowisk internetowych nagranych przez samorządowców oraz lokalnych działaczy. Są dostępne do bezpłatnego wykorzystania na stronie internetowej placówki.    
Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

2024-03-28

Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

To wydarzenie może się pochwalić wieloletnią tradycją. Już po raz raz 22- gi Akcja Katolicka działająca przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach zaprosiła dzieci i młodzież do uczestnictwa w Powiatowym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę".
Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

2024-03-22

Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości  Agata Wojtyszek zaprasza na spotkanie z Magdaleną Szefernaker, autorką książek „Mama na obcasach” i „Samorząd na obcasach”.
 Srebrny medal z Chin

2024-03-21

Srebrny medal z Chin

Starachowiczanin Marcin Bondarowicz laureat kilkuset międzynarodowych nagród oraz wyróżnień za rysunki i ilustracje prasowe, systematycznie umacnia swoją pozycję jednego z najlepszych współczesnych grafików. Jego najnowszy sukces to srebrny medal zdobyty na biennale "The 6th Gold Panda International Cartoon and Illustration Competition" w Chinach.  
Propagator zaangażowanej wiary

2024-03-20

Propagator zaangażowanej wiary

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach do 30 marca br. można oglądać wystawę poświęconą księdzu Franciszkowi Blachnickiemu (1921- 1987), jednemu z najbardziej zaangażowanych kapłanów Kościoła Katolickiego w Polsce w XX wieku, twórcy m.in. Ruchu Światło-Życie, nazywanego popularnie Oazą. Był prześladowany przez komunistów, którzy, jak w ubiegłym roku ogłosił Instytut Pamięci Narodowej, przyczynili się do jego śmierci. Ksiądz Blachnicki został ogłoszony Sługą Bożym, obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.
 Będzie rytmicznie i energetycznie

2024-03-20

Będzie rytmicznie i energetycznie

W czerwcu br. nasze miasto będzie gospodarzem ogólnopolskich mistrzostw w tańcach o latynoskim rodowodzie. Zapowiada się barwne i radosne wydarzenie z udziałem tancerzy z całej  Polski, które potrwa 3 dni, a odbędzie się w Miejskiej Hali Sportowej przy alei św. Jana Pawła II.     
O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

2024-03-18

O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

  Prezydent Starachowic Marek Materek i Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zapraszają na spotkanie poświęcone twórczości Wiesława Myśliwskiego. Uznany powieścisarz jest Honorowym  Obywatelem Starachowic. Nasze miasto chce tym wydarzeniem upamiętnić jego 92. urodziny.