JUŻ W KIOSKU

„Wiarusy” w Hrubieszowie

2021-12-04 11:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W swoim czasie spełnili swój obowiązek wobec Ojczyzny, obecnie będąc już pod „kapeluszem”, dbają o chlubną pamięć oręża polskiego uczestnicząc w wielu świętach państwowych oraz tych równie ważnych dla regionu. Podczas takich właśnie uroczystości chętnie je uświetniają występując na estradach o dowolnym prestiżu, nie pomijając tych zagranicznych. Mowa ty o naszym starachowickim Zespole Estradowym „Wiarusy”.

fot. Marek Oziomek

Wprawdzie daleko im do takich sław jak chór Aleksandrowa, toteż traktowani są jako kulturowy skarb międzynarodowy. Swego czasu, podczas tournee po Włoszech, zaproszeni zostali przez Jana Pawła II. Ponieważ papieżom i królom się nie odmawia, tym bardziej, że na „cichy” występ zezwolenie dostało aż czterech chórzystów, którzy zgodnie z życzeniem polskiego hierarchy mieli zaśpiewać „Czerwone maki”. I zaśpiewali! Stary baca z Białki Tatrzańskiej opowiadał ze ściśniętym gardłem, że kiejsik słucha tej pieśni, to sierść na grzbiecie mu się dżwigo.

Starachowiczanie także mają się kim pochwalić. Najświeższa wiadomość nadeszła do nas z Hrubieszowa. Otóż pod koniec listopada (18-20), w tym urokliwym miasteczku powiatowym miał miejsce wyjątkowy, bo jubileuszowy (25 edycja), Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Wydarzenie to jest kontynuacją wygaszonego już festiwalu kołobrzeskiego. O kontynuacji wydarzenia właśnie w Hrubieszowie zadecydowały władze wojskowe, jak również ordynariat polowy. Biorąc pod uwagę chociazby dopiero co minioną edycję, Festiwal przyciąga wielu artystów amatorów działających w klubach wojskowych na terenie całego kraju. Nasze województwo oraz miasto i powiat, po raz trzeci reprezentował Zespół Estradowy „Wiarusy” należący do powiatowej organizacji Ligi Obrony Kraju w Starachowicach. Po pierwszych przesłuchaniach koncertowych, przewodnicząca jury Wanda Kwietniewska orzekła, iż uczestnicy tegorocznego Konkursu prezentowali zaskakująco wysoki poziom. Przesłaniem Festiwalu były słowa prymasa Stefana Wyszyńskiego: „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”. Tak oto budowana jest współpraca między środowiskiem wojskowym i cywilnym. Ponieważ do Hrubieszowa przybyli wykonawcy z 51 placówek, w tym 63 solistów i 14 zespołów, konkurencja była naprawdę ostra. W składzie jury zasiedli: wspomniana wcześniej Wanda Kwietniewska – założycielka grupy „Banda i Wanda”, Mietek Jurecki – wokalista i kompozytor oraz współtwórca największych sukcesów „Budki Suflera”, Stanisław Wiercholski – założyciel „Nocnej Zmiany Blusa”. Nie można też pominąć postać wybitnego teatrologa Raberta Zapory oraz muzyka jakim jest Andrzej Sar. Do grona tego dołącza pomysłodawca i założyciel Festiwalu ksiądz prałat ppłk Andrzej Puzon. „Wiatusy” zaprezentowali słuchaczom dwa utwory: „Duszo ma Pana chwal” oraz piosenkę wojskową: „Piosenko ma…”. Okazało się, że ten skromny repertuar był wystarczający, aby na koncercie galowym „Wiarusy” znalazły się w gronie 17 nagrodzonych solistów i zespołów, a dokładnie na 9 miejscu wśród wyróżnionych. Ambicja Zespołu jest szlifowanie formy na XXVI Festiwal, w którym pokażą co potrafią. Do zdobywania najwyższych festiwalowych laurów sposobią się: kierownik Zespołu Dariusz Dygas, solistka Elżbieta Tokarska, Krzysztof Sarzyński, Maciej Bachurski, Karol Cygan, Zbigniew Jędrzejczyk, Maciej Jagieło oraz Dariusz Grunt. Uczestnictwo w tegorocznym Festiwalu „Wiarusy” zawdzięczają dzięki finansowej dotacji Starostwa Powiatowego oraz Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.

(Marek Oziomek)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zaczarowany świat Ewy

2022-11-26

Zaczarowany świat Ewy

Artystyczne zacięcie miała od zawsze, dziś wykorzystuje je przenosząc na płótno swoje tęsknoty i marzenia, Jej obrazy przedstawiają pejzaże, surrealistyczne wizje, portrety kobiet, goszczą na nich gejsze. Inspiruje ją głównie Zdzisław Beksiński, a interpretację swoich prac pozostawia odbiorcy. 
Świat według Ewy Sepioło-Krełowskiej

2022-11-20

Świat według Ewy Sepioło-Krełowskiej

- Lubię swój świat, gdzie mogę marzyć bez ograniczeń - mówi artystka i zaprasza, by ją w tym świecie odwiedzić. Wernisaż wystawy malarstwa Ewy Sepioło-Krełowskiej odbędzie w Pełnej Kulturze (park Miejski) - 25 listopada o godzinie 18.00. Na gości czeka muzyczna niespodzianka. 
Człowiek orkiestra, kobieta instytucja

2022-11-20

Człowiek orkiestra, kobieta instytucja

Tak o Alicji Czarneckiej (prezes starachowickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawni Plus) mówił prezydent Marek Materek. Jego słowa potwierdzali wszyscy goście zgromadzeni w Sali Olimpia, a okazja ku temu była przecież nie byle jaka. Jubileusz 25 - lecia stowarzyszenia sprzyjał życzeniom, gratulacjom, wspomnieniom.

2022-11-20

"Magia powiatu" działa

Do cieszącego się ogromną popularnością konkursu nadesłano 60 zdjęć, na których zagościły prawdziwe niezwykłości. To była już XVI edycja fotograficznych zmagań, a jury kolejny raz miało ciężki orzech do zgryzienia. Wybrać trzy najbardziej zaczarowane spośród 60 magicznych? No naprawdę nie zazdroszczę.
Krajoznawcze spacery

2022-11-16

Krajoznawcze spacery

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy zorganizowała dla swoich parafian spacer krajoznawczy. pierwszy już się odbył, a sądząc po doskonałych humorach parafian nie był ostatnim.
W hołdzie dla Niepodległej

2022-11-16

W hołdzie dla Niepodległej

Niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a Polacy za jej odzyskanie zapłacili wysoką cenę, przelali morze krwi i lez. Niepodległa Ojczyzna to dobro każdego z nas, ma nas łączyć ponad różnicami, sporami i kłótniami.
Uczą się od mistrza

2022-11-16

Uczą się od mistrza

Nie każdy powiat może poszczycić się taką placówką, jak Państwowe Ognisko Plastyczne, a już na pewno z tak cenionymi artystami, jak Marcin Bondarowicz, który niedawno zdobył główną nagrodę Award of Excellence w tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Rysunku Prasowego i Sztuk Wizualnych w Timişoarze (Rumunia). 
Concentus świętował jubileusz

2022-11-12

Concentus świętował jubileusz

Wspaniały czas podziękowań i refleksji, ale także morze wzruszeń - tak można podsumować 35 - lecie  starachowickiego chóru Concentus. Słuchają ich tysiące melomanów na imprezach miejskich, ale także na festiwalach w Polsce i poza jej granicami. Są najlepszym ambasadorem miasta na artystycznej scenie, także tej międzynarodowej. 
W hołdzie dla Niepodległej

2022-11-11

W hołdzie dla Niepodległej

Niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a Polacy za jej odzyskanie zapłacili wysoką cenę, przelali morze krwi i lez. Niepodległa Ojczyzna to dobro każdego z nas, ma nas łączyć ponad różnicami, sporami i kłótniami. W Spółdzielczym Domu Kultury pięknie połączyła pokolenia.
Jubileusz Uniwersytetu Trzeciego Wieku

2022-11-12

Jubileusz Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Jesień życia może być piękna, radosna i wcale nie musi oznaczać nudy, smutku i poczucia samotności. Powiedziałabym, że właściwie to nawet wręcz przeciwnie. Jesień może być magiczna, kolorowa, szalona - udowadniają to słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach.