JUŻ W KIOSKU

Weekend w Krakowie

2022-07-15 12:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Trzecie miejsce w konkursie "Koszałek opowiada"

Pierwsze dni maja bieżącego roku spędziłam z rodzicami w Krakowie. Lubię to miasto, tak bardzo związane z historią naszego kraju. Rodzice usiedli ze znajomymi w nadwiślańskim ogródku, ponieważ chcieli wypić kawę. Ja natomiast zaczęłam spacerować przy murach wawelskiego zamku.

Trawa była bardzo wysoka w niej pełno złocistych kwiatów mleczu, albo mniszka lekarskiego. Obie rośliny są do siebie podobne i ich nie rozróżniam. Wtem we wgłębieniu pnia drzewa zobaczyłam... bardzo małego człowieczka. Był stary, łysy z tak zwana koronką siwych włosów wokół głowy, miał długą, białą, potarganą brodę, a na nosie okulary. Ubrany był w zieloną pelerynkę z kapturem, żółte spodnie i czerwone buty. Siedział pochylony i pisał. W swojej malutkiej dłoni trzymał gęsie pióro i coś notował w grubej księdze.

Cichutko podeszłam do drzewa i wyszeptałam:

- Dzień dobry, Krasnoludku!

Podniósł wzrok z nad księgi i nieco wystraszony odpowiedział:

- Witaj dziewczynko! Jak mnie tu dostrzegłaś. Musisz mieć dobre serduszko, bo złe dzieci mnie nie widzą.

- Jestem na co dzień grzeczna - odrzekłam rezolutnie. Tak przynajmniej mówią rodzice i nauczyciele. Słyszałam o krasnoludkach – małych ludkach tzw. bożętach, ale one występują tylko w opowieściach baśniowych. Zazwyczaj są opiekuńczymi duszkami domowymi . Nigdy nie przypuszczałam, że mogę w rzeczywistości spotkać małego skrzata.

- Widzisz, czasami w życiu bywają niespodzianki - odparł z uśmiechem. Nazywają mnie Koszałek Opałek i mam funkcję nadwornego kronikarza króla Błystka. Jestem bardzo starym krasnalem, bo żyję na polskiej ziemi już ponad tysiąc lat . Obserwuję życie, które się toczy wokół. Robię notatki na prośbę mojego władcy. U stóp Wawelu znajduje się wejście do naszej siedziby czyli Kryształowej Groty, której korytarze ciągną się dość daleko. Dawniej dochodziły do pól uprawnych poza miastem. Dziś Kraków można podzielić na ten stary pamiętający czasy średniowiecza i współczesny. Ten drugi nie jest przyjazny dla przedstawicieli naszej społeczności. Ludzie żyją w ciągłym pośpiechu, a o żadnych bożętach nie chcą słyszeć i nie wierzą w nie.

- Dlaczego Wawel jest dla Was też ważny? – spytałam Koszałka Opałka

- Bo to jest miejsce magiczne – odpowiedział z powagą. Posłuchaj mojej opowieści…..tysiące lat temu hinduski bóg Sziwa rzucił siedem niezwykłych kamieni w siedem stron świata. Jeden z nich upadł w Krakowie na wzgórzu wawelskim. Było to jeszcze przed rządami króla Kraka. Od tego czasu miejsce to ma nadzwyczajną moc, jest źródłem pozytywnej energii, która daje siłę duchową ludziom, którzy tu przybywają. Kamień ten nazywa się czakram. Jeśli wejdziesz na obecny dziedziniec zamku królewskiego, to po lewej stronie od bramy poczujesz ogólne odprężenie. Współcześnie uczeni tłumaczą, że to ujemna jonizacja tak dobrze wpływa na samopoczucie człowieka. Ale ja wiem, na pewno, że to magiczny czakram spowodował, że dynastia Piastów dobrze sprawowała rządy z Wawelu.

- Ciekawe fakty przekazujesz Koszałku Opałku – stwierdziłam. Może jeszcze coś mi opowiesz, z przyjemnością posłucham, bo akurat na lekcjach z historii mówimy o pierwszych królach Polski.

- Chętnie Ci opowiem, bo znajomość dziejów narodowych, to rzecz ważna dla młodego człowieka – powiedział, opierając się wygodnie o drzewo i odkładając gęsie pióro.

- Tego o czym będę mówić nie dowiesz się z lekcji w szkole – wyszeptał z zadowoleniem.

Wybitnym władcą, który po latach rozbicia dzielnicowego doprowadził do zjednoczenia ziem polskich był Władysław zwany od niskiego wzrostu Łokietkiem. Przez ponad dwadzieścia lat walczył z wrogami, aby osiągnąć swój cel. Musiał się ukrywać, kiedy król czeski Wacław II go pokonał. Pewnego dnia wędrował samotnie w okolicach Ojcowa, niedaleko słynnej Maczugi Herkulesa. W dolinie rzeki znalazł wejście do groty. Postanowił, że wejdzie do niej, odpocznie i kilka dni pomieszka. Było lato, ciepły dzień, ze szczeliny skał wapiennych wyszedł pająk i zaczął snuć swoją pajęczynę w otworze wejściowym groty. Sam usadowił się z boku swej lepkiej pułapki i czekał na ofiarę. Minęło południe, kiedy książę usłyszał głośne rozmowy kilku osób. To byli rycerze Wacława II , którzy go szukali, przeszukując zakamarki skalne. Jeden z nich powiedział:

- Patrzcie tu jest kolejna grota, może w niej się ukrył polski książę

- Co ty! Przecież widzisz gęstą pajęczynę w otworze wejściowym , gdyby wchodził do środka, to by ją zerwał. Idźmy szukać dalej, bo tu go nie ma – odparł inny.

Tak pająk uratował życie Władysławowi Łokietkowi, który po latach koronował się na króla polskiego.

- Maju ! Maju! Obudź się, trzeba iść do szkoły, zjeść śniadanie – usłyszałam głos mamy.

- Jaka szkoła, ja jestem w Krakowie pod siedzibą królewską, rozmawiam z Koszałkiem Opałkiem - stwierdziłam pól przytomna.

- W Krakowie byliśmy wczoraj- odezwał się tata, a ty pleciesz koszałki- opałki czyli mówisz bzdury.

- Mówiłem, że dziecko musi wcześniej chodzić spać, aby rano było przytomne… powiedział w stronę mamy.
Autorka ukrywa się pod godłem Pusia/ pracę nadesłała Karolina Kaczmarska

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.