JUŻ W KIOSKU

Walentynki senioralne w UTW

2023-02-19 14:04:31

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W Uniwersytecie Trzeciego Wieku jako stowarzyszeniu o szerokim profilu działań na rzecz seniorów od lat wiele się dzieje. Poza szerokim spektrum działań edukacyjnych, rekreacyjnych, prozdrowotnych ,w których chętnie i aktywnie uczestniczą słuchacze, ogromną popularnością cieszą się różne formy życia towarzyskiego zacieśniania kontaktów i wzajemnych relacji.

Ciągła pokusa i potrzeba realizacji swoich marzeń, pasji, zainteresowań, podyktowana zwykle chęcią osiągnięcia satysfakcji a nawet szczęścia w wieku „złotej jesieni”, inspiruje do ciekawych, często odważnych działań. Ponieważ miłość nie zna wieku i nie uznaje lat, dzień 14 lutego, jak co roku, dla słuchaczy UTW był również dniem celebrującym rangę miłości jako uczucia ważnego w życiu każdego z nas. Był czasem kameralnych spotkań i bardziej swobodnych balów walentynkowych.

Zapowiedzią pięknych, często osobistych przeżyć i wzruszeń , stał się wieczór autorski Marii Magdaleny Łodej pt. Magda i jej goście ...... miłość. Magda jest znana jako współzałożycielka UTW i pierwsza Prezes tego stowarzyszenia. Jest popularna, lubiana i szanowana w tym środowisku. Dała się już wcześniej poznać jako osoba utalentowana artystycznie. Jej głos, śpiew zawsze podnosił rangę częstych przecież w UTW uroczystości. Dzień 10 lutego i spotkanie z jej poezją, stanowiącą już spory dorobek, stał się okazją, by poznać Magdę jako poetkę o wrażliwej duszy, bogatej osobowości i dojrzałych emocjach. Dominantą tematyczną prezentowanych na spotkaniu utworów poetyckich jest miłość jako piękne, uskrzydlające uczucie a jednocześnie skomplikowane i trudne do zdefiniowania. Jej przemyślane teksty, wyważone słowa, bez zbędnej, tak dzisiaj preferowanej w sztuce seksualności, uczą, jak można pięknie wyrażać uczucia, sugerując po co jest miłość, która przecież nie jedno ma imię. Bez banalizacji zagadnienia, pokazuje jego szeroki wymiar, podkreślając, że jest to wyjątkowy dar, który trzeba umieć przyjąć.

Nastrój poetycki, obcowanie ze sztuką w klimacie zadumy, refleksji, znacząco podkreślały profesjonalne recytacje i towarzyszące im muzyczne popisy przyjaciół Magdy, również utalentowanych poetycko i muzycznie seniorów.

Całość i przebieg tego udanego wieczoru poetyckiego opracowała i wyreżyserowała Zofia Sadok, która niejednokrotnie udokumentowała swoja wiedzę o kulturze, literaturze oraz obycie i zdolności sceniczne. O oprawę muzyczną programu i jego realizację zadbał Karol Cygan, pasjonat muzyki i jednocześnie sprawdzony wokalista. Wspierali go swoim śpiewem również sama bohaterka wieczoru, Bożena Gaik i Jerzy Krawczyk. Wyróżnieni zaszczytem uczestniczenia w tym programie byli tez inni przyjaciele Magdy, świetnie operujący słowem pisanym i dźwiękiem: Joanna Murawska, Genowefa Sławek i Jolanta Wiśniewska. Warto podkreślić, a że ten wieczór poetycki odbywał się w scenerii gustownych dekoracji, tworzonych z kwiatów, serc i serduszek ze strzałą Amora, wykonanych przez słuchaczki UTW, działające w sekcji plastycznej Niespokojne ręce pod kierunkiem Grażyny Wysockiej.

Akcent końcowy – toast wzniesiony lampką szampana zdał się sugerować, że miłość będzie istnieć tak długo jak istnieje świat – ona jest wieczna.

/Bogumiła Skrobisz - sympatyczka UTW/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-28

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. 
Słuchowiska o Wierzbniku

2024-03-28

Słuchowiska o Wierzbniku

Park Kultury w Starachowicach prezentuje nowy projekt przygotowany w ramach tegorocznych obchodów 400 - lecia założenia Wierzbnika. To pięć słuchowisk internetowych nagranych przez samorządowców oraz lokalnych działaczy. Są dostępne do bezpłatnego wykorzystania na stronie internetowej placówki.    
Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

2024-03-28

Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

To wydarzenie może się pochwalić wieloletnią tradycją. Już po raz raz 22- gi Akcja Katolicka działająca przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach zaprosiła dzieci i młodzież do uczestnictwa w Powiatowym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę".
Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

2024-03-22

Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości  Agata Wojtyszek zaprasza na spotkanie z Magdaleną Szefernaker, autorką książek „Mama na obcasach” i „Samorząd na obcasach”.
 Srebrny medal z Chin

2024-03-21

Srebrny medal z Chin

Starachowiczanin Marcin Bondarowicz laureat kilkuset międzynarodowych nagród oraz wyróżnień za rysunki i ilustracje prasowe, systematycznie umacnia swoją pozycję jednego z najlepszych współczesnych grafików. Jego najnowszy sukces to srebrny medal zdobyty na biennale "The 6th Gold Panda International Cartoon and Illustration Competition" w Chinach.  
Propagator zaangażowanej wiary

2024-03-20

Propagator zaangażowanej wiary

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach do 30 marca br. można oglądać wystawę poświęconą księdzu Franciszkowi Blachnickiemu (1921- 1987), jednemu z najbardziej zaangażowanych kapłanów Kościoła Katolickiego w Polsce w XX wieku, twórcy m.in. Ruchu Światło-Życie, nazywanego popularnie Oazą. Był prześladowany przez komunistów, którzy, jak w ubiegłym roku ogłosił Instytut Pamięci Narodowej, przyczynili się do jego śmierci. Ksiądz Blachnicki został ogłoszony Sługą Bożym, obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.
 Będzie rytmicznie i energetycznie

2024-03-20

Będzie rytmicznie i energetycznie

W czerwcu br. nasze miasto będzie gospodarzem ogólnopolskich mistrzostw w tańcach o latynoskim rodowodzie. Zapowiada się barwne i radosne wydarzenie z udziałem tancerzy z całej  Polski, które potrwa 3 dni, a odbędzie się w Miejskiej Hali Sportowej przy alei św. Jana Pawła II.     
O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

2024-03-18

O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

  Prezydent Starachowic Marek Materek i Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zapraszają na spotkanie poświęcone twórczości Wiesława Myśliwskiego. Uznany powieścisarz jest Honorowym  Obywatelem Starachowic. Nasze miasto chce tym wydarzeniem upamiętnić jego 92. urodziny.