JUŻ W KIOSKU

Walentynki senioralne w UTW

2023-02-19 14:04:31

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W Uniwersytecie Trzeciego Wieku jako stowarzyszeniu o szerokim profilu działań na rzecz seniorów od lat wiele się dzieje. Poza szerokim spektrum działań edukacyjnych, rekreacyjnych, prozdrowotnych ,w których chętnie i aktywnie uczestniczą słuchacze, ogromną popularnością cieszą się różne formy życia towarzyskiego zacieśniania kontaktów i wzajemnych relacji.

Ciągła pokusa i potrzeba realizacji swoich marzeń, pasji, zainteresowań, podyktowana zwykle chęcią osiągnięcia satysfakcji a nawet szczęścia w wieku „złotej jesieni”, inspiruje do ciekawych, często odważnych działań. Ponieważ miłość nie zna wieku i nie uznaje lat, dzień 14 lutego, jak co roku, dla słuchaczy UTW był również dniem celebrującym rangę miłości jako uczucia ważnego w życiu każdego z nas. Był czasem kameralnych spotkań i bardziej swobodnych balów walentynkowych.

Zapowiedzią pięknych, często osobistych przeżyć i wzruszeń , stał się wieczór autorski Marii Magdaleny Łodej pt. Magda i jej goście ...... miłość. Magda jest znana jako współzałożycielka UTW i pierwsza Prezes tego stowarzyszenia. Jest popularna, lubiana i szanowana w tym środowisku. Dała się już wcześniej poznać jako osoba utalentowana artystycznie. Jej głos, śpiew zawsze podnosił rangę częstych przecież w UTW uroczystości. Dzień 10 lutego i spotkanie z jej poezją, stanowiącą już spory dorobek, stał się okazją, by poznać Magdę jako poetkę o wrażliwej duszy, bogatej osobowości i dojrzałych emocjach. Dominantą tematyczną prezentowanych na spotkaniu utworów poetyckich jest miłość jako piękne, uskrzydlające uczucie a jednocześnie skomplikowane i trudne do zdefiniowania. Jej przemyślane teksty, wyważone słowa, bez zbędnej, tak dzisiaj preferowanej w sztuce seksualności, uczą, jak można pięknie wyrażać uczucia, sugerując po co jest miłość, która przecież nie jedno ma imię. Bez banalizacji zagadnienia, pokazuje jego szeroki wymiar, podkreślając, że jest to wyjątkowy dar, który trzeba umieć przyjąć.

Nastrój poetycki, obcowanie ze sztuką w klimacie zadumy, refleksji, znacząco podkreślały profesjonalne recytacje i towarzyszące im muzyczne popisy przyjaciół Magdy, również utalentowanych poetycko i muzycznie seniorów.

Całość i przebieg tego udanego wieczoru poetyckiego opracowała i wyreżyserowała Zofia Sadok, która niejednokrotnie udokumentowała swoja wiedzę o kulturze, literaturze oraz obycie i zdolności sceniczne. O oprawę muzyczną programu i jego realizację zadbał Karol Cygan, pasjonat muzyki i jednocześnie sprawdzony wokalista. Wspierali go swoim śpiewem również sama bohaterka wieczoru, Bożena Gaik i Jerzy Krawczyk. Wyróżnieni zaszczytem uczestniczenia w tym programie byli tez inni przyjaciele Magdy, świetnie operujący słowem pisanym i dźwiękiem: Joanna Murawska, Genowefa Sławek i Jolanta Wiśniewska. Warto podkreślić, a że ten wieczór poetycki odbywał się w scenerii gustownych dekoracji, tworzonych z kwiatów, serc i serduszek ze strzałą Amora, wykonanych przez słuchaczki UTW, działające w sekcji plastycznej Niespokojne ręce pod kierunkiem Grażyny Wysockiej.

Akcent końcowy – toast wzniesiony lampką szampana zdał się sugerować, że miłość będzie istnieć tak długo jak istnieje świat – ona jest wieczna.

/Bogumiła Skrobisz - sympatyczka UTW/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

2023-03-19

75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

Powstała dzięki inicjatywie mieszkańców naszego miasta. To na ich wyraźne życzenie Miejska Rada Narodowa w Starachowicach-Wierzbniku z dnia 15 kwietnia 1947 r. zorganizowała pierwszą placówkę biblioteki publicznej. Lokal znajdował się przy ulicy Kolejowej 19 i składał się z trzech pomieszczeń, w nich zaś 400 tomów pierwszego księgozbioru. Były to dary od mieszkańców.  
Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

2023-03-19

Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

Lubię Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach, bo co wydarzenie to bardziej atrakcyjne. Tym razem to "Plastuś" zadbał o swoich młodych czytelników i zafundował im spotkanie autorskie z poczytnym autorem Pawłem Beręsewiczem.  
Marsz niebieskiej wstążeczki

2023-03-15

Marsz niebieskiej wstążeczki

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności, pokazywać, że każdy z nas jest różny i przez to wyjątkowy.
Starachowice inspirują

2023-03-15

Starachowice inspirują

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic i Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne - to właśnie te trzy instytucje połączyły siły i we wtorek (14 marca) zaprosiły mieszkańców Starachowic na wernisaż grafik Adama Cieślika połączony z wystawą Starachowice wczoraj i dziś.  Było co oglądać. 
Nagrodzono wyjątkowe kobiety

2023-03-12

Nagrodzono wyjątkowe kobiety

To było wyjątkowe wydarzenie. W gościnnych progach Hotelu Europa odbyła się uroczysta Gala Kobieta.23.  Jego bohaterkami były kobiety, które kreują życie kulturalne, zawodowe, społeczne, rodzinne, często działając lokalnie i bez rozgłosu. Inicjatorką jest poseł Agata Wojtyszek, która wraz z marszałek sejmu Elżbietą Witek, objęła imprezę patronatem. 
Spacerowali z Wagnerem

2023-03-11

Spacerowali z Wagnerem

Władysław Wagner to postać wybitna, choć mamy wrażenie, że wciąż za mało znana w naszym mieście. Park Kultury postanowił pomóc lepiej tego naszego bohatera poznać i wymyślił grę miejską "Śladami Władysława Wagnera". Znamy tych, którzy podjęli się fotograficznego wyzwania.
Poznają region

2023-03-11

Poznają region

Projekt pn. „Świętokrzyskie dla Ukrainy” ma na celu pomóc obywatelom okupowanego kraju nie tylko w zakresie zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych, ale także w adaptacji do warunków społeczno-kulturowych. W ramach tego ostatniego starachowicka Spółdzielnia Socjalna Integracja ruszyła w drogę i zwiedzała Świętokrzyskie. Towarzyszyła im nasza dziennikarka i przewodniczka świętokrzyska Aneta Marciniak. 
Monika i jej

2023-03-12

Monika i jej "Ulotne chwile"

Monika Orman dziś mieszka w Krakowie, ale przez wiele lat to właśnie ze Starachowicami była związana prywatnie i zawodowo. Ma za sobą pracę w Szkole Podstawowej nr 9 i współpracę z chórem Concentus. Na łamach naszej Gazety gości z tomikiem wierszy. 
W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

2023-03-11

W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

W powiecie starachowickim przebywają gatunki zwierząt, o których niewielu nawet słyszało. Hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak pyton królewski czy boa imperator, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków. Znamy dziewczynę, która z egzotycznymi stworzeniami żyje w dużej przyjaźni. 
W hołdzie Niezłomnym

2023-03-05

W hołdzie Niezłomnym

„Narody tracąc pamięć, tracą życie.”1- właśnie to hasło przyświecało obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się 1 marca. Uroczystości uświetnił piękny występ społeczności Szkoły Podstawowej nr 1, która przygotowała program artystyczny „Wilczym śladem”.