JUŻ W KIOSKU

Walczą o interesy przedsiębiorców

2022-08-09 08:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Starachowicki Pchli Targ stał się imprezą cykliczną bardzo lubianą przez mieszkańców Starachowic, ale także przez wystawców. Do pewnego momentu w ramach targu można było ze swoim stoiskiem wystawiać się bezpłatnie, od niedawna organizator (Park Kultury) pobiera od nich opłatę w wysokości 5 zł/m. wzbudziło to ogromne emocje, a stanowisko wystawców przedstawiły radna powiatu Agnieszka Kuś i aktywistka miejska Małgorzata Derlecka.

Do prezydenta miasta Marka Materka trafiło pismo, pod którym podpisało się blisko 40 osób. Jego treść została przedstawiona w sobotę, 6 sierpnia, podczas spotkania z mediami na starachowickim rynku.

- My, uczestnicy „Pchlego Targu” w Starachowicach zarówno sprzedający, jak i kupujący zwracamy się do Prezydenta oraz Rady Miasta Starachowic o zniesienie opłaty za miejsca wystawiennicze. Od czerwca 2022 r. została wprowadzona opłata 5 zł. za 1m2 stoiska. Niezrozumiały jest dla nas fakt naliczania opłat, impreza firmowana przez Park Kultury i Prezydenta, od samego początku miała mieć charakter wydarzenia organizowanego cyklicznie, które ma na celu nie tylko typową dla zwykłych targów i bazarów sprzedaż, ale również wymianę oraz możliwość oddawania rzeczy gratis. Do chwili obecnej na stronie Urzędu Miasta widnieje zapis "sprzedaj, wymień, oddaj”. Jak zatem można zachęcać mieszkańców do oddawania gratis swoich prywatnych rzeczy, pobierając za to jednocześnie opłaty? Pan Prezydent często podkreśla jak ekologicznym miastem za jego prezydentury stały się Starachowice, jednocześnie wydaje się, iż utrudniając wystawcom udział w Pchlim Targu nie przyjmuje do wiadomości, iż „obrót rzeczami z drugiej ręki” jest obecnie najpopularniejszą formą recyklingu i wpisuje się w ogólnoświatowe pojęcie „circular economy” – czyli ekonomii cyrkularnej (okrężnej). Jednocześnie takie wydarzenie jest lokalną formą Impact Hub’u integruje społeczeństwo, towar w postaci książek , militariów, czy historycznych bibelotów, rękodzieła wpisuje się w szeroko pojętą kulturę i sztukę, a sama impreza jest dla miasta promocją. W Skarżysku MCK nie tylko nie pobiera opłat, ale w razie niepogody zapewnia uczestnikom możliwość skorzystania z pomieszczeń budynku MCK. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, iż kwota 5 złotych może wydawać się mało znacząca i niewielka, jednak fakt szukania oszczędności w tym przypadku – w perspektywie wydawania milionowych kwot na np. budynki kawiarni, czy ogromne koszty nasadzeń (np. wierzby w rynku) jest dla nas nie do przyjęcia tym bardziej, że zainteresowanie mieszkańców Pchlim Targiem wydaje się być dużo większe, niż np. ciągiem pieszym i ławkami na wiadukcie. Logiczne zatem jest, aby Pchli Targ był nie tylko darmowy, ale organizowany częściej niż dotychczas. Dlatego zwracamy się z prośbą o zniesienie opłaty wystawienniczej oraz o możliwość organizowania wydarzenia co dwa tygodnie w formie całorocznej ( w niesprzyjających miesiącach pod dachem jakiegoś budynku publicznego najlepiej w centrum miasta lub jego okolicach. Za zgodą uczestników korespondencja oraz kontakt za pośrednictwem Pani Radnej Powiatowej Agnieszki Kuś, agnieszkakus2016@o2.pl

W imieniu Parku Kultury prze kamerami wystąpiła kierownik Parku Małgorzata Zaborska, która przekazała stanowisko Parku Kultury. sama instytucja również wystosowała oświadczenie.

- Bardzo dziękujemy za tak duże zainteresowanie organizowanym przez Park Kultury cyklicznym wydarzeniem – Pchlim Targiem. Dziękujemy zarówno za obecność, jak i za wszystkie kierowane do nas uwagi i propozycje zmian w regulaminie Pchlego Targu. Organizacja każdego przedsięwzięcia, również Pchlego Targu generuje koszty: koszty osobowe – w tym elektryka, transportu, sprzętu, prądu, śmieci i jeśli wydarzeniu towarzyszy muzyka – również opłat licencyjnych. Mimo to, opłatę wystawienniczą pobieramy od niedawna w symbolicznej wysokości 5 zł/m. Wielu wystawców stale odwiedza Pchli Targ w Starachowicach. Z wyprzedzeniem zgłaszają organizatorowi swoją obecność, każdego traktujemy indywidualnie – biorąc pod uwagę proponowaną do sprzedaży ofertę. Z dużym wyprzedzeniem informowaliśmy o wprowadzeniu opłat. W opinii organizatorów, wielu wystawców ze zrozumieniem przyjęło konieczność symbolicznej chociaż opłaty. Każdy konstruktywny głos dotyczący zmiany jest dla organizatorów ważny. Dlatego, w odpowiedzi na apel, Park Kultury przed kolejną edycją Pchlego Targu, skomunikuje się z wystawcami, aby dokonać ewentualnych zmian funkcjonowania Pchlego Targu. W duchu obopólnego zrozumienia- napisali organizatorzy w mediach społecznościowych.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Burzyciele barier ze starachowickim akcentem

2022-12-06

Burzyciele barier ze starachowickim akcentem

Za nami uroczysta gala konkursu „Świętokrzyscy Burzyciele Barier” im. Anny Sowy. Laureaci konkursu – osoby oraz instytucje, które przełamują bariery architektoniczne oraz mentalne zostały docenione przez Kapitułę Konkursu. Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznane przez PFRON. 
Starachowiczanie zapłacą większe podatki od nieruchomości

2022-12-05

Starachowiczanie zapłacą większe podatki od nieruchomości

Starachowiccy radni Rady Miejskiej podczas listopadowej sesji przyjęli uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2023 stawki te wzrosną o 10 procent.  
Charytatywne malowanie bombek

2022-12-05

Charytatywne malowanie bombek

Do udziału w akcji, która ma wspomóc niepełnosprawnych zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej, na którego czele stoi Agnieszka Kuś, radna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Stowarzyszenie zainaugurowało swoją działalność podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 2 grudnia. 
W starachowickim szpitalu rusza stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami

2022-12-05

W starachowickim szpitalu rusza stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami

Od poniedziałku (5 grudnia br.) w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach rusza kolejna poradnia specjalistyczna. Swoją działalność rozpoczyna Poradnia Stomatologiczna w znieczuleniu ogólnym dla osób niepełnosprawnych. Zarówno kwalifikacja pacjentów, jak i zabiegi stomatologiczne w 100 procentach finansowane będą ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Podpisano już kontrakt, a wykwalifikowana kadra medyczna dysponująca specjalistycznym sprzętem w oparciu o Blok Operacyjny zapewni pacjentom profesjonalizm i bezpieczeństwo.

2022-12-02

"Ze swojej strony robimy wszystko, aby zapewnić jak najlepsze warunki do bezpiecznej komunikacji w mieście" - informuje starachowicki magistrat

Pierwsze komunikaty pogodowe Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) informujące o tym marznących opadach deszczu i gołoledzi, do mieszkańców naszego regionu trafiły już w czwartkowe (1 grudnia) popołudnie. Wydawać by się mogło, że przygotują one jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach do odpowiedniej reakcji. Piątkowy poranek (2 grudnia) zweryfikował te oczekiwania. Wiele osób nie dotarło do pracy, na ulice nie wyjechały autobusy komunikacji miejskiej, a gołoledź była przyczyną kilku zdarzeń drogowych w powiecie starachowickim [więcej: https://bit.ly/3UpwClR]. 
MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

2022-12-01

MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

Kierownictwo MAN Truck & Bus oraz producent wiązek elektrycznych PKC skonsultowali oferty zatrudnienia w Starachowicach. Celem jest zaoferowanie pracownikom MAN dotkniętym planowaną restrukturyzacją, do 500 nowo utworzonych miejsc pracy w zakładzie PKC w Starachowicach - informuje firma w komunikacie prasowym. PKC obecnie produkuje wiązki kablowe dla MAN Truck & Bus w swoim zakładzie produkcyjnym w pobliżu polskiej fabryki autobusów MAN.
Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

2022-12-01

Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

Starachowice przyzwyczaiły mieszkańców i odwiedzających ich w okresie świątecznym gości do bożonarodzeniowych akcentów. Podobnie, jak w roku ubiegłym odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy, a dzieci odwiedzi Mikołaj. Niestety, ze względu na rosnące ceny prądu, miasto nie będzie oświetlone tak, jak w poprzednich latach. Kolejny raz nie odbędzie się również "Sylwester pod Gwiazdami".
E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

2022-12-01

E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

Realizacja projektu e-usług wchodzi w decydującą fazę. To projekt, który ma ułatwić życie mieszkańców korzystających z procedur urzędowych. Dzięki niemu gmina Starachowice wprowadza również zmiany w starachowickich placówkach oświatowych.

2022-11-30

"Czyny, a nie słowa". Działacze z całego kraju na spotkaniu Ruchu Marka Materka

We wtorek (29 listopada br.) w Starachowicach odbyło się otwarte spotkanie Ruchu Marka Materka. Podczas wydarzenia wybrano Zarząd, przedstawiono liderów Ruchu w poszczególnych powiatach i gminach. W obecności zgromadzonych osób prezydent Starachowic w imieniu swojego środowiska politycznego zadeklarował „gotowość do wzięcia odpowiedzialności za Polskę".
Pierwsza

2022-11-30

Pierwsza "Giełda staroci i różności" za nami

Pierwsza odsłona "Giełdy staroci i różności" za nami. W sobotni (26 listopada br.) poranek, mimo niesprzyjającej aury, wystawcy pojawili się na parkingu Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", a wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta.