JUŻ W KIOSKU

Wakacyjne spotkania w pawłowskiej bibliotece

2022-09-05 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Sierpień w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie upłynął pod znakiem  wtorkowych spotkań przy grach planszowych, zajęciach z robotem PHOTON oraz czwartkowych spotkaniach z przedstawicielami ciekawych zawodów. Był one połączone z czytaniem książeczek z serii MĄDRA MYSZ, co bardzo przypadło do gustu najmłodszym mieszkańcom gminy. Co czekało na milusińskich? 

A na przykład spotkanie z policjantem, asp. szt. Rafałem Kowalikiem.

Spotkanie z dziećmi zaczął od przeczytania książki z serii MĄDRA MYSZ pt . "Mam przyjaciela policjanta". Dzieci zapamiętały, że na policjantów zawsze można liczyć i, że są oni po to, aby pomagać.   Pan Rafał przypomniał dzieciom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, szczególnie podczas powrotów ze szkoły do domu. Mówił jak należy bezpiecznie spędzić wakacje i prawidłowo jeździć na rowerze. Pokazał także jak działają znaki sygnalizacyjne w samochodzie policyjnym i krótko opowiedział o ciekawej pracy policjanta.

Kolejnym gościem biblioteki był ratownik medyczny, pan Patryk Żelazny. On także przeczytał książeczkę, tym razem pt. "Mam przyjaciela ratownika medycznego". Po wstępnym pokazaniu i omówieniu stroju ratownika, opowiedział jak wygląda jego praca oraz przedstawił zasady pierwszej pomocy. Właśnie to było głównym tematem spotkania.

Mówił o resuscytacji krążeniowo- oddechowej tzw. RKO u osoby dorosłej, u dziecka i noworodka. Wszyscy obecni poznali pozycje boczną bezpieczną, pozycje omdleniową, dowiedzieli się także jak pomóc osobie, która się zakrztusiła czy zachłysnęła. Zostały także przypomniane numery alarmowe.

Wszystkie osoby aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały wiele pytań i przedstawiały scenki obrazujące prawidłowe działanie w chwili zagrożenia. Bardzo chętnie demonstrowały masaż serca na fantomie pod okiem doświadczonego instruktora.

- Życie ludzkie jest największą wartością dlatego spotkanie z ratownikiem medycznym było wspaniałą lekcją udzielania pomocy potrzebującym, pierwszej pomocy ratującej życie! Dziękujemy Panie Patryku - powiedziała Ewa Czajkowska z GBP w Pawłowie.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Scena wiary

2023-12-06

Scena wiary

Amatorski Teatr Dramatyczny im. Księdza Infułata Czesława Wali działający w sanktuarium maryjnym w Kałkowie - Godowie (gmina Pawłów), obchodzi w tym roku 50 - lecie istnienia. Przez ten czas w jego repertuarze pojawiły się spektakle, które zdobywając uznanie publiczności zagościły w nim na stałe. Tak jest m.in. z pokazywaną od lat w okresie adwentowym inscenizacją słynnego opowiadania Charlesa Dickensa "Opowieść wigilijna" .   
Pamięci Stanisława Orła

2023-12-05

Pamięci Stanisława Orła

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie wydobyła z mroków zapomnienia postać dawnego mieszkańca gminy. To Stanisław Orzeł, urodzony w Chybicach nauczyciel i pisarz, który swoje dorosłe życie spędził w Tarnobrzegu. W czasie poświęconego mu spotkania była okazja do zapoznania się z jego literackim warsztatem. 
Przyjaciółka młodych czytelników

2023-10-26

Przyjaciółka młodych czytelników

 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży otrzymała wyróżnienie w 2. edycji ogólnopolskiej akcji "Biblioteka Przyjazna Dzieciom", zorganizowanej przez Przystanek Rodzinka.
Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

2023-09-13

Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

W miejscowości Celiny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą czwórce mieszkańców gminy Bodzentyn zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.    
Rowerami na Westerplatte

2023-09-01

Rowerami na Westerplatte

Mieszkańcy gminy Bodzentyn, w tym m.in. burmistrz Dariusz Skiba wzięli udział w przedsięwzięciu sportowo - patriotycznym. Rowerami dotarli z Kielc na Westerplatte 1 września, by w ten sposób przypomnieć o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczcić jej ofiary.     
Z pożytkiem dla pszczół

2023-08-10

Z pożytkiem dla pszczół

Na terenie Bodzentyna przybywa ozdobnej roślinności. Władze gminy od kilku lat pozyskują pieniądze na takie zielone inwestycje w wyniku czego zrealizowano do tej pory ponad tysiąc nasadzeń.  Aktualnie m.in. na bodzentyńskim rynku pojawiły się donice z miododajnymi śliwami wiśniowymi.    
Kupili wóz

2023-07-28

Kupili wóz

Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach - Starej Wsi (gmina Bodzentyn) korzysta z nowo zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN. Udało się to dzięki m.in pomocy finansowej mieszkańców.
Iłżecki festiwal folkloru

2023-07-20

Iłżecki festiwal folkloru

Już po raz 29- ty odbył się w Iłży Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. Był to wielki przegląd bogactwa kultury polskiej wsi, bo na konkurs zgłosiło się ponad 400 artystów. Reprezentanci powiatu starachowickiego: solistka Marta Zawłocka i Kapela Ludowa Zbigniewa Orczyka zostali docenieni wyróżnieniami.   
Kandydatka na Miss Polski z Bodzentyna

2023-07-07

Kandydatka na Miss Polski z Bodzentyna

Nasz region zaznacza swoją obecność w wyborach Miss Polski. Jedną z pretendentek do tego tytułu jest pochodząca z Bodzentyna Kamila Wzorek. O tym, czy odniesie sukces dowiemy się w niedzielę 16 lipca.
Akcja Żonkil w Iłży

2023-04-30

Akcja Żonkil w Iłży

Akcja Żonkil związana jest z rocznicą powstania w getcie warszawskim oraz bohaterem i ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej - Markiem Edelmanem. I chociaż od jakiegoś czasu 19 kwietnia można spotkać tysiące wolontariuszy, którzy rozdają papierowe żonkile na ulicach, to nie wszyscy wiedzą, skąd wziął się ten zwyczaj.