JUŻ W KIOSKU

Wakacje z dala od wojny

2023-07-30 09:30:00

Ocena:

5/5 | 2 głosów

15 – osobowa grupa młodzieży z dwójką opiekunów z zaprzyjaźnionego Domu Polskiego w Barze na Ukrainie rozpoczęła właśnie letni wypoczynek w naszym powiecie. Organizatorem pobytu jest Powiat Starachowicki.

Z uczestnikami letniego wypoczynku spotkali się tuż po ich przyjeździe starosta Piotr Ambroszczyk i wicestarosta Dariusz Dąbrowski / fot. Powiat Starachowicki

Wakacje to czas kolonijnych wyjazdów, chwili wytchnienia od codzienności. Czy można jednak odpocząć od wojny? Trudno to sobie wyobrazić. Podopieczni Polskiego Domu w Barze na Ukrainie, gdzie cały czas toczy się wojna, zyskali jednak tę szansę, mogą odetchnąć w naszym powiecie. Do bursy szkolnej przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach przyjechała 15 – osobowa grupa młodzieży w wieku od 14 do 17 lat z zaprzyjaźnionego z naszym Powiatem Miasta Bar. Towarzyszą im dwie opiekunki, które są z nimi podczas całego wyjazdu, zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej.

Z uczestnikami trwającego od 24 lipca do 4 sierpnia letniego wypoczynku, spotkali się tuż po ich przyjeździe starosta Piotr Ambroszczyk i wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

- Chcemy dać wam chwilę wytchnienia, dobre emocje i piękne wspomnienia - mówił starosta Piotr Ambroszczyk, dziękując za kultywowanie polskiej kultury oraz tradycji na Ukrainie.

Powiat Starachowicki przez lata w ramach partnerskiej współpracy najpierw z Miastem Bar i Barskim Rejonowym Kulturalno - Oświatowym Stowarzyszeniem Polaków na Ukrainie, a potem także z Domem Polskim, organizował wymiany młodzieży, które ze względu na COVID-19, a później na wojnę musiały zostać przerwane.

- Obecnie nie mamy takiej możliwości, dlatego postanowiliśmy zorganizować, choć letni wypoczynek– mówił wicestarosta Dariusz Dąbrowski. – Dzisiaj to wy jesteście ambasadorami Baru w naszym powiecie.

- Dziękujemy za waszą otwartość, serdeczność i miłość – mówiła Maiia Kryvitska, jedna z opiekunek, która przyznała, że ostatnie 1,5 roku było naprawdę trudne.

- Do Domu Polskiego przyjeżdżali ludzie z Chersonia, Ługańska, Charkowa. To był trudny czas. Ale dom cały czas jednak pracował, a dzieci śpiewały i tańczyły, niezależnie od wojny.

Przez najbliższe 1,5 tygodnia będą mieszkać w bursie i korzystać z przygotowanego dla nich programu wakacyjnych aktywności.

W planie są m.in.: zajęcia sportowe i integracyjne, warsztaty plastyczne oraz wokalne. Młodzież odwiedzi m.in. Kraków - pełną legend, bezcennych zabytków architektury i sztuki historyczną stolicę Polski z centrum wpisanym od ponad 40 lat na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które oczarowuje od pierwszego wejrzenia.

Weźmie też udział w wycieczce do Kielc oraz Chęcin, podczas której odwiedzi Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, weźmie udział „karmelowych” warsztatach w Manufakturze słodyczy ,odbędzie krótki spacer po Kielcach i zwiedzi zamek królewski w Chęcinach.

Pozna także nasze muzea – prowadzone przez Powiat – Muzeum Przyrody i Techniki razem z małym centrum nauki SOWA, czyli Strefą Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, a także zaprzyjaźnione z nim Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki, skąd uda się także do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.

Nie małą atrakcją będzie także przejażdżka zabytkową koleją wąskotorową z Iłży do Marcul, połączona ze zwiedzaniem Arboretum w Nadleśnictwie Marcule.

Goście wezmą też udział w wydarzeniach organizowanych na terenie naszego miasta.

/informacja prasowa: Starostwo Powiatowe/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
10 Festiwal Nauki w Starachowicach

2023-09-25

10 Festiwal Nauki w Starachowicach

Już we wtorek (26 września br.) zapraszamy na 10 Festiwal Nauki – jedyne takie wydarzenie dla uczniów szkół podstawowych i średnich w naszym powiecie, popularyzujące naukę. Impreza odbędzie się tradycyjnie na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Będą pokazy, warsztaty naukowe poświęcone naukom ścisłym i przyrodniczym, prezentacje prac uczniowskich i dodatkowo w tym roku spotkanie oko w oko z dinozaurami.
Coraz bliżej finału inwestycji w szkołach

2023-09-25

Coraz bliżej finału inwestycji w szkołach

Blisko 13 mln zł – to wartość inwestycji, realizowanych aktualnie przez Powiat Starachowicki w szkołach. Oprócz hali sportowej przy ZSZ nr 3 w Starachowicach gruntowną termomodernizację przechodzi też ZSZ nr 2 w Starachowicach wraz z dwiema pracowniami CKZ. Trwają też prace przy budowie nowego boiska przy II LO, a finał niebawem.
Kolejne zmiany w organizacji ruchu

2023-09-21

Kolejne zmiany w organizacji ruchu

Uwaga kierowcy! Będą kolejne zmiany w organizacji ruchu w związku z budową wiaduktu. Już  od 28 września br., na czas robót budowlanych zamknięta zostanie dla ruchu ulica Wielkopiecowa w Starachowicach. Klienci sklepów: Mrówka i Polbudrol będą mogli dojechać do nich przez parking przy Biedronce. 
25-lecie usamorządowienia Powiatów

2023-09-19

25-lecie usamorządowienia Powiatów

Starosta Piotr Ambroszczyk uczestniczył w zorganizowanym przez Związek Powiatów Polskich z okazji 25 – lecia ustanowienia samorządu powiatowego w Polsce zjeździe samorządowców na Zamku Królewskim w Warszawie. 
Dzieje się na powiatowych drogach

2023-09-18

Dzieje się na powiatowych drogach

Powiat Starachowicki przyspiesza z inwestycjami. Łączna wartość zadań realizowanych aktualnie na drogach to ponad 102 mln zł. Oprócz sztandarowej inwestycji, jaką jest budowa wiaduktu, prowadzi też prace na drogach w gminie Mirzec oraz na przedłużeniu ul. Leśnej w Starachowicach. A wkrótce kolejne…
Zmiana organizacji ruchu w Dolnych Starachowicach

2023-09-14

Zmiana organizacji ruchu w Dolnych Starachowicach

Uwaga kierowcy! Od 20 września br. planowana jest zmiana organizacji ruchu w ciągu ulicy Radomskiej i Hutniczej w Starachowicach w związku z budową wiaduktu. Które odcinki będą zamknięte, a na których wprowadzony zostanie jeden kierunek? Szczegóły poniżej.
Święto plonów w powiecie

2023-09-07

Święto plonów w powiecie

Za nami powiatowo – gminne dożynki. Ich gospodarzem była w tym roku Gmina Mirzec. Starosta Piotr Ambroszczyk wspólnie z Wójtem Gminy Mirzec Mirosławem Sewerynem dziękowali rolnikom za rok wytężonej pracy.
Podziękowania dla Alle Babek

2023-09-05

Podziękowania dla Alle Babek

Alle Babki ze Stykowa zostały Mistrzami Agro w województwie świętokrzyskim. 4 listopada odbiorą one swoją nagrodę na Zamku Królewskim w Warszawie, ale już teraz, podczas sesji Rady Powiatu odebrały gratulacje od Rady i Zarządu Powiatu w Starachowicach.
Nauczyciele z awansami

2023-09-05

Nauczyciele z awansami

Sześciu nauczycieli ze szkół prowadzonych przez Powiat Starachowicki, odebrało 31 sierpnia br. akty nadania awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Są to pedagodzy z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Starachowicach.
W rocznicę porozumień sierpniowych

2023-09-03

W rocznicę porozumień sierpniowych

Władze powiatu uczestniczyły w obchodach 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, zorganizowanych 31 sierpnia br. zarówno przez delegaturę NSZZ "Solidarność", jak i Komisję Zakładową Pracowników Oświaty NSZZ "Solidarność" w Starachowicach. Tak jak co roku złożyły kwiaty pod Pomnikiem Solidarności i Tablicą Robotników, a także pamiątkowym kamieniem przy Rondzie Solidarności w Starachowicach.