JUŻ W KIOSKU

Wąchockie ciekawostki 

2020-09-08 14:00:20

Ocena:

0/5 | 0 głosów

O Wąchocku możemy godzinami. Raz, ze malowniczy, dwa, że ciekawy, nie bez znaczenia jest fakt, że leży blisko Starachowic. Na tyle, że można dojechać rowerem lub dojść. 
Wąchock i jego okolice obrosły legendami, opowiadane do dziś przechodzą z pokolenia na pokolenie. I tak jest z pewnym małym kamieniołomem leżącym tuż u wrót Wąchocka, a właściwie z trzema głazami. Jedna z legend mówi tak: Dawno, dawno temu leśnym traktem wędrował pewien chłop, szedł na targ sprzedać świnie, w końcu w domu czekała na niego duża i bardzo głodna czeredka drobiazgu. Dukaty ze sprzedaży miały zasilić ubożuchną spiżarnię. Niestety, tak jak chłop spokojny był, tak świnki nie bardzo. Rozbrykana trzódka tak chłopa zeźliła, że wyrzekł przekleństwo: "A żebyście tak skamieniały". I stało się. Jeszcze słowa na dobre nie opuściły usta chłopa, a już pośród sosnowego lasu zamiast żywych świnek, trzy głazy kamienne stoją. I tak do dziś stoją i do dziś opowiadają swoją historię tym, którzy umieją słuchać. Ale, ale... to nie wszystko. Jest jeszcze druga powieść. Ta włos troszkę na głowie jeży. Będzie to ze dwieście, a może trzysta lat temu, na pewno to był to czas Jarmarku Świętego Rocha. Pewna mama wracała z dwójką swoich pociech do domu, cały dzień z niesforną gromadką lekko ją wykończył, jej cierpliwość dawno poszła w las. Każda mama to chyba rozumie, prawda? A zatem kiedy jej pociechy, umorusane jak prosięta, czepiały się jej sukienki, przekrzykiwały wzajemnie i chciały jeść, pić i bawić się, mama wzniosła ręce do góry i krzyknęła: "A bodaj by was diabli w kamień zamienili". Wiecie, że słowo czasem w złą godzinę potrafi być wypowiedziane? Właśnie tak było tym razem. W wąchockich lasach, może nie sam diabeł, ale chochlik złośliwy królował i on to usłyszał. A jak usłyszał tak zrobił i niesforne pacholęta w kamień obrócił. Na nic się zdały płacze i zaklinania matki, nie mogąc znieść jej rozpaczy i ją w kamień zaklął. I tak po dziś dzień cała trójka w wąchockim lesie tkwi. Drogie mamy, pamiętajcie o co prosicie, kto wie, co tam się koło Wąchocka plącze. Jakie licho tam nie śpi. My do Wąchocka jeszcze wrócimy, tyle tu rozmaitości, że można by nimi obdzielić kilka numerów GAZETY. Weźmiemy pod lupę również wąchockie opactwo, odkryjemy cysterskie sekrety i sprawdzimy, jakie tajemnice kryją klasztorne mury.  
 
/Aneta Marciniak - przewodnik świętokrzyski/
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Atrakcje w naszym Wąchocku

2023-08-03

Atrakcje w naszym Wąchocku

Turystyka, historia, sport, wypoczynek. Miasto i Gmina Wąchock pełne są atrakcji, gdzie każdy dla siebie znajdzie coś ciekawego.
Z wizytą w Ciekotach

2023-05-21

Z wizytą w Ciekotach

Wspaniałe i klimatyczne miejsce, w którym wciąż czuć dym z fajki Wincentego Żeromskiego. Jak się dobrze wsłuchać to po pokojach poniesie się kobiecy śpiew, a drewniane podłogi zaskrzypią pod ciężarem dziecięcych bosych stópek. Sielanka, prawda? 
Z wizytą u Sienkiewicza

2023-05-01

Z wizytą u Sienkiewicza

Przepiękny dworek na wzgórzu, magiczna lipowa aleja, aura spokoju i nostalgii - Oblęgorek to idealne miejsce na spokojny weekend. Szczególnie jeśli lubicie twórczość Henryka Sienkiewicza. A jeśli jednak nie, to nic nie szkodzi - czeka tu na Was duża dawka historii i sporo anegdot.   
W ciszy pustelni

2023-04-23

W ciszy pustelni

Rytwiany to doskonały kierunek na zbliżający się weekend majowy. Oaza ciszy i spokoju. Tu jak nigdzie indziej cicho kręci się świat. Tu nie ma nic do powiedzenia. Przed Wami pokamedulskie sanktuarium milczenia utkane z krzyków duszy. 
„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

2023-03-26

„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

Jeśli sądzicie, że w temacie Gminy Brody wiecie już wszystko, to informuję, ze jednak nie. Oto "nowa" atrakcja czyli „Kurze stopki”. 
Szlakiem Powstańców Styczniowych

2023-01-21

Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców. 
Połągiew -  nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

2022-10-14

Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.  
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Józef Lis. Zapamiętajcie to nazwisko. 
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.