JUŻ W KIOSKU

Wąchock upamiętni żydowską społeczność

2022-04-14 15:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Przybyli do Wąchocka pod koniec XVIII wieku, aktywizowali handel, wrastali pomału w tę ziemię. Dziś jedynym śladem ich bytności jest stareńki kirkut

 - Upamiętnienie Żydów w tym roku ma duże znaczenie, ponieważ 22 października przypada 80. rocznica ich deportacji z Wąchocka. Odbywała się ona w niezwykle brutalny sposób, zostali przez żandarmerię i policję wyrzuceni ze swoich domów z możliwością zabrania ze sobą tylko tego, co mogli unieść. Uformowani w kolumny zostali przepędzeni pieszo do Wierzbnika, gdzie spędzili na tamtejszym rynku całą noc. Tam nastąpiła wstępna selekcja, podczas której wybrano kilkudziesięciu Żydów, tych najsilniejszych i z dokumentami potwierdzającymi pracę w zakładach starachowickich, następnie umieszczono ich w obozach na Majówce i na Strzelnicy. Reszta wagonami została wywieziona do Treblinki, gdzie wszyscy zginęli. II wojnę światową przetrwało tylko 25 wąchockich Żydów - czytamy na stronie Urzędu Miasta i Gminy Wąchock.

Nie są to czcze słowa, bo władze Wąchocka zamierzają postawić w rynku tablicę z napisem Pamięci 500 Żydów, mieszkańców Wąchocka, przymusowo wywiezionych i zamordowanych przez niemieckich okupantów w latach 1939-1945. Wąchock, październik 2022.

Umieszczony na tablicy napis odczytać będzie można w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Pamięci wąchockich Żydów

2022-10-26

Pamięci wąchockich Żydów

Jedna społeczność, w której nikt nie pytał o narodowość, religię czy poglądy - tak wyglądał Wąchock przed drugą wojną światową. 22 października 1942 zniknęła część wąchockiej społeczności.  - Jesteśmy tu po to, aby uczcić pamięć o naszych wspólnych przodkach, aby nieść ją dalej w przyszłość – mówił Sebastian Staniszewski. 
Nowe pomniki przyrody w Powiecie Starachowickim

2022-10-20

Nowe pomniki przyrody w Powiecie Starachowickim

Tym razem zapraszamy na wycieczki do Gminy Wąchock. Jesień sprzyja leśnym wędrówkom, a zatem możecie sprawdzić, co też nowego na terenie Rataje. 
Dzień Pamięci żydów Wąchockich

2022-10-20

Dzień Pamięci żydów Wąchockich

Dziś wyjątkowy dzień w Wąchocku. Społeczność Miasta i Gminy przypomni świat, kórego już nie ma.
Historia Wielkiej Wsi

2022-10-02

Historia Wielkiej Wsi

Długoletnia i bogata działalność stowarzyszenia Wielka Nasza Wieś zaowocowała wernisażem, na którym zgromadzeni licznie goście zobaczyć mogli zdjęcia, z których najstarsze pochodziło z 1925 roku. 
Opowieści o wąchockim kirkucie

2022-10-03

Opowieści o wąchockim kirkucie

To będzie wieczór pełen pięknyh historii. Zapraszamy razem z Gminą Wąchock.
Wyksusowe spotkania dzieci i młodzieży 

2022-09-27

Wyksusowe spotkania dzieci i młodzieży 

Na polanie Wykus w czwartek (29 września br.) odbędą się XX Wrześniowe spotkania dzieci i młodzieży, organizowane przez Szkołę Podstawową w Wielkiej Wsi i Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Starachowicach, pod patronatem starosty Piotra Ambroszczyka oraz Opactwa Cysterskiego w Wąchocku.
Wąchock zaprasza na wystawę

2022-09-24

Wąchock zaprasza na wystawę

A konkretnie to Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. W jego wnętrzach odbędzie się wernisaż wystawy pn. „Spójrz na mnie”. Start 25 września (niedziela) o godz. 18:00
Muzycznie w Wąchocku

2022-09-03

Muzycznie w Wąchocku

To już jutro - w niedzielę (4 września)  niezwykłe muzyczne wydarzenie zagości w murach opactwa. 
Wąchockie serwituty w drewnie

2022-09-04

Wąchockie serwituty w drewnie

Serwitut to jeden z przywilejów, który do tej pory obowiązuje w Polsce. Wąchocczanie korzystają z niego już od 568 lat.
Droga w Ratajach

2022-08-14

Droga w Ratajach

Nowa, asfaltowa droga o szerokości 4,5 metra, której pobocza będą wynosić 0,75 metra, o długości 155 metrów już niedługo w Ratajach.