JUŻ W KIOSKU

W świecie motanek

2022-02-07 15:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Zamotana, specjalnie dla mnie, w noc wilczej pełni. Ma ciemne włosy, jak ja, sukienkę (jak nie ja) fartuszek i woreczek z prawdziwego białoruskiego lnu. Wypełnia ją kora dębu (symbol siły oraz trwałości), mięta (symbol mądrości, gościnności i miłości), lawenda, która daje ukojenie oraz muszla z Oceanu Indyjskiego. Przy jej boku słonik - symbol siły i mocy. Dzieło Moniki Dygas, starachowickiej szeptuchy. Opowie o laleczkach, które od wieków strzegły słowiańskich domostw.

Z Szeptuchą łączę się przez telefon. Niestety.

Wolałabym zasiąść w jej magicznej chacie, oprzeć o piec, złapać kubek z kawą i zasłuchać w opowieść o tym i tamtym. Zapachniałaby mi lawenda, zawirowałby przed nosem okruch mięty, może kruk Abraksas pogoniłby kotu kota. Śnieżno deszczowa zawierucha przyniosłaby wspomnienie starych wiejskich chałup, których strzegły Panny Motanki.

- To nie tak, że jak Szeptucha, to od razu motanki. Ja na te słowiańskie lalki natknęłam się na jednym z profili w mediach społecznościowych i od razu mnie zaintrygowały. Skontaktowałam się z dziewczyną, która je mota i zamówiłam dla siebie. Wtedy też dowiedziałam się, że motankę mota się w intencji, a że moją był rozwój Chaty Szeptuchy, to długo się nie zastanawiałam. Moja motanka bardzo mi pomogła - opowiada Monika Dygas.

Motane z nici i skrawków materiału, wypełniane słomą, roślinami albo ziarnem strzegły przez wieki domowników przed złem, pomagały kobietom w ciąży i matkom w opiece nad dziećmi, ochraniały podróżnych, wspierały gospodynie w prowadzeniu domu, strzegły i pomagały małżonkom. W tym ostatnim przypadku motanek było dwie i trzymały się one za ręce - zwraca uwagę nasza Szeptucha.

W Polsce motanie to forma terapii, na Ukrainie i Białorusi motanki wciąż są popularne, jako opiekunki. Zarezerwowane dla kobiet, powiada się, że motać laleczki może dziewczynka, która ma sobą pierwszą miesiączkę. Motankę Wieduczkę matka motała dla córki i ta lalka strzegła potem całego nowego kobiecego rodu.

Do tradycji motania wraca Monika Dygas.

- Warto samemu zamotać sobie laleczkę i dać jej coś od siebie. Wystarczy drobiazg, ale niech motanka ma coś naszego. Co ciekawe, panna motanka sama decyduje, w co chce być ubrana. Jak motam, to nigdy nie wiem na początku w co będzie ubrana. Warto pamiętać, ze motanka nie może mieć twarzy. Jeśli jej nadamy rysy, to taka motanka będzie zajmować się sobą, a nie naszymi intencjami - radzi Monika i dodaje, że na jedną intencję mota się jedną motankę, a potem, gdy intencja się spełni taka motanka powinna ulec zniszczeniu.

- Kiedyś takie motanki się paliło, dziś po prostu zmienia się jej ubranie - śmieje się nasz gość. - Motanka dziś, to bardziej taka przyjaciółka, towarzyszka, strażniczka. ale oczywiście intencje warto mieć.

Blekot, szalej, jemioła,

piołun, brunatne ropuchy,

nie zabrakło i zdechłej muchy...

lubczyk, mlecz, rosiczka,

sadło niedźwiedzie i ślina

Wszystko to strawione

rozmaitym ziołem…

obłokiem pary

chatę wypełnia pospołem.

Tak zawsze widzę Chatę Szeptuchy ilekroć o niej piszę. Wypełnioną zapachem ziół, kolorową, pełną sprzętów, które dostają drugie życie, mimo, że pierwsze wciąż w nich drzemie.

Latem, w cieniu tej chaty, z lipowymi koronami nad głowami, spotyka się Szeptucha z kobietami. I motają, radzą, śmieją się, odkrywają siebie w świecie i świat w sobie. Już niedługo będzie można będzie dołączyć.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Święty Mikołaj w Kałkowie

2022-12-06

Święty Mikołaj w Kałkowie

Wszystko dzięki Fundacji Zdążyć Przed Panem Bogiem, która przez wiele tygodni mobilizowała starachowickie serducha do dzielenia się dobrem. I udało się.
Ku czci Świętej Barbary 

2022-12-05

Ku czci Świętej Barbary 

Kolejny raz miasto świętowało urodziny swojej patronki - Świętej Barbary, która od 2009 roku sprawuje  pieczę nad miastem. Starachowice od wieków szczycą się tradycjami górnictwa i hutnictwa, a przeszłość związana z kopalniami rud żelaza wciąż jest żywa w pamięci mieszkańców. 
Początki Wierzbnika

2022-12-03

Początki Wierzbnika

W najbliższy czwartek, 8 grudnia, kolejny raz na historyczne spotkanie zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna i dr. Krzysztof Gębura. 
Wytańczony sukces

2022-12-03

Wytańczony sukces "Plejady"

Zespół Tańca i Inscenizacji „Plejada” działa od lat na starachowickiej scenie tanecznej, kochany przez publiczność, doceniany przez znawców.
Byliście grzeczni?

2022-12-03

Byliście grzeczni?

Jeśli tak, to możecie czuć się zaproszeni na mikołajkowe popołudnie do Spółdzielczego Domu Kultury.
„Zaduszki artystyczne” - pamięci tych, którzy odeszli

2022-12-02

„Zaduszki artystyczne” - pamięci tych, którzy odeszli

W ostatni piątek minionego miesiąca sporo zacnych gości przewinęło się przez siedzibę starachowickiego POP przy ulicy Złotej 6.
Sensacyjne odkrycie w powiecie starachowickim

2022-12-01

Sensacyjne odkrycie w powiecie starachowickim

- Każde muzeum przeżywa wyjątkowe chwile, kiedy jego kolekcja powiększa się albo kiedy zyskuje eksponat który może prezentować na swojej wystawie. Taka sytuacja ma miejsce dzisiaj - mówił podczas czwartkowej konferencji (1 grudnia) dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski.
Świętokrzyski akcent na monetach

2022-11-28

Świętokrzyski akcent na monetach

W 2014 roku Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję serii „Odkryj Polskę”. Ma ona przybliżać miejsca i zdarzenia ważne dla naszego kraju. Monety emitowane w tej serii mają rozmiar standardowych monet obiegowych o nominale 5 zł.
Zaczarowany świat Ewy

2022-11-26

Zaczarowany świat Ewy

Artystyczne zacięcie miała od zawsze, dziś wykorzystuje je przenosząc na płótno swoje tęsknoty i marzenia, Jej obrazy przedstawiają pejzaże, surrealistyczne wizje, portrety kobiet, goszczą na nich gejsze. Inspiruje ją głównie Zdzisław Beksiński, a interpretację swoich prac pozostawia odbiorcy. 
Ku czci Świętej Barbary

2022-11-27

Ku czci Świętej Barbary

Przed nami coroczne uroczystości z okazji święta patronki Starachowic - Świętej Barbary.