JUŻ W KIOSKU

W Starachowicach odbył się I Kongres Samorządowy

2022-05-28 11:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Kilkudziesięciu uczestników z całej Polski – przedstawiciele władz samorządowych, wykładowcy akademiccy, przedsiębiorcy i eksperci – wzięło udział w pierwszej edycji Kongresu Samorządowego, który w dniach 23-25 maja 2022 r. odbył się w Starachowicach.

fot. UM Starachowice

Starachowice, trzecie największe miasto województwa świętokrzyskiego pod względem liczby ludności, przez trzy dni stały się centrum wymiany myśli, konstruktywnych rozmów oraz debat na temat funkcjonowania samorządu w naszym kraju.

- Kongres był okazją do rozmów o sprawach, które dotyczą każdej gminy i stanowią wyzwanie obecnych czasów. Dyskutowaliśmy między innymi o samowystarczalności energetycznej jednostek samorządowych w kontekście konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Dziś każdy z nas musi się zastanowić, w jaki sposób kształtować politykę energetyczną, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców w kolejnych latach – informuje Marek Materek, prezydent Starachowic.

W trakcie warsztatów i paneli dyskusyjnych omawiano m.in. procesy przekształceń ośrodków pomocy społecznej w Centrum Usług Społecznych, debatowano również o wyzwaniach związanych z zasadami finansowania i funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce.

Podczas kongresu, grono ekspertów i praktyków – przedstawicieli samorządu terytorialnego, świata nauki oraz biznesu, którzy na co dzień mierzą się z wyzwaniami związanymi z pracą na rzecz lokalnych społeczności - starało się odpowiedzieć na wiele pytań związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego. Dyskutowano o aspektach prawnych, ekonomicznych, społecznych oraz efektywnym zarządzaniu jednostką samorządu terytorialnego.

- Cieszę się, że mogliśmy poruszyć te wszystkie tematy, które są tak istotne dla mieszkańców naszych małych ojczyzn. Dziękuję organizatorom, prelegentom, panelistom oraz przybyłym gościom za aktywny i bardzo merytoryczny udział w kongresie – podkreśla Prezydent Marek Materek.

Wydarzenie zostało zwieńczone dyskusją o możliwościach samorządów w zakresie poprawy jakości funkcjonowania komunikacji publicznej. Odbyła się ona w praktycznej formie - uczestnicy mieli okazję zwiedzić Starachowice (w tym zakończone i obecnie realizowane inwestycje), a podróż po mieście odbywała się nowoczesnymi, ekologicznymi autobusami marki MAN, produkowanymi w fabryce w Starachowicach.

Przypomnijmy, że w tym roku Miasto Starachowice poszerzyło tabor o 20 nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG marki MAN, a od 1 kwietnia komunikacja publiczna – dla mieszkańców oraz osób płacących w mieście podatki – jest bezpłatna. Już pierwsze tygodnie funkcjonowania tych udogodnień pokazały, że w transporcie zbiorowym nastąpił 50% wzrost liczby pasażerów.

Organizatorem Kongresu Samorządowego była Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach. Rolę partnera merytorycznego pełniło Miasto Starachowice.

Wydarzenie odbyło się w Hotelu Europa w Starachowicach, a jego partnerami byli MAN Truck & Bus Polska oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

/informacja prasowa: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Koperta ratująca życie

2023-09-25

Koperta ratująca życie

Starachowicka Koperta Życia to akcja, która została zainicjowana podczas tegorocznych obchodów IX Starachowickiego Dnia Seniora, a do włączenia się w nią zachęcają służby medyczne.
Debata o przyszłości 

2023-09-16

Debata o przyszłości 

Starachowiczanie zainaugurowali cykl spotkań "Czas Regeneracji". W Sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbyła się debata otwierająca cykl ogólnopolskich spotkań. Kolejne warsztaty odbędą się między innymi w Krakowie czy Gnieźnie.
Głosowanie elektroniczne zakończone, od poniedziałku głosujemy na kartach

2023-09-12

Głosowanie elektroniczne zakończone, od poniedziałku głosujemy na kartach

W ubiegłym tygodniu odbywał się pierwszy etap głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Głosowanie drogą elektroniczną cieszyło się dużą popularnością głosujących. Ci, którzy nie zdążyli oddać swoich głosów do niedzieli, mają jednak okazję do wskazania najlepszego ich zdaniem projektu w drugiej części głosowania. Od poniedziałku można głosować tradycyjnie na karcie do głosowania.
Debata o przyszłości Polski 

2023-09-13

Debata o przyszłości Polski 

Przed nami pierwsze spotkanie z cyklu “Czas Regeneracji” organizowanego przez CoopTech Hub, Inicjatywę Wschód i Polską Sieć Ekonomii. Starachowice oficjalnie inaugurują tegoroczny cykl spotkań. Poza naszym miastem na liście organizatorów znalazły się jeszcze między innymi Gniezno, Kraków oraz Rzeszów.
Miasto stawia na pływanie

2023-09-07

Miasto stawia na pływanie

Władze Gminy Starachowice zachęcają mieszkańców do aktywnego korzystania z obiektu Krytej Pływalni. Od 1 września Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wprowadził zmiany w ofercie pływalni. Uczniowie starachowickich szkół będą pływać za darmo. Pływalnia ma również zachęcać do skorzystania z atrakcji przez pracowników firm i instytucji.
Święto Młodzieży

2023-09-06

Święto Młodzieży

W piątkowe (8 września) południe starachowicki Park Miejski na kilka godzin zamieni się w niezwykłe miejsce. „Rządy w parku” przejmuje młodzież, która specjalnie dla swoich rówieśników przygotowała atrakcyjne wydarzenie kulturalno-obywatelskie. Dokładnie o godzinie 12. rozpoczyna się Młodzieżowy Festiwal Obywatelski, czyli impreza jednocząca środowisko młodzieżowe Starachowic.
Rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

2023-09-04

Rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

W poniedziałek (4 września) rusza głosowanie na projekty zgłoszone w tegorocznej edycji starachowickiego Budżetu Obywatelskiego. Dwuetapowe głosowanie (internetowe i tradycyjne) to decydujący etap wyboru projektów do realizacji w 2024 roku. Mieszkańcy zgłosili 5 projektów, które po weryfikacji zostały poddane procedurze głosowania.
Najlepsi z najlepszych

2023-09-01

Najlepsi z najlepszych

Sukcesy w wojewódzkich konkursach przedmiotowych i wysoka średnia ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych to klucz do bycia starachowickim prymusem. Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek spotkał się z uczniami, którzy w minionym roku szkolnym zasłużyli na tytuły „najlepsi z najlepszych”, a przede wszystkim na Stypendia Miasta Starachowice i finansowe wsparcie od Gminy.
Spotkanie ze sportowcami

2023-08-31

Spotkanie ze sportowcami

Prezydent Starachowic Marek Materek przyznał stypendia sportowe szóstce młodych sportowców, reprezentujących na co dzień barwy naszych klubów sportowych. Do końca roku stypendia otrzymywać będą zawodnicy uprawiający lekkoatletykę, kickboxing oraz karate kyokushin. Gratulujemy!
Dni Starachowic 2023

2023-08-30

Dni Starachowic 2023

- Zapraszam serdecznie wszystkich na tegoroczne Dni Starachowic. Na terenach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji każdy znajdzie coś dla siebie. Sobota to dzień przeznaczony dla miłośników hip-hopu, a wśród artystów znaleźli się między innymi TEDE oraz Mr Polska. W niedzielę zapraszam wszystkich na starachowicki wieczór z Cugowskimi. Już przygotowujemy scenę, na której wystąpią Piotr Cugowski, a także Krzysztof Cugowski. Na te koncerty serdecznie Państwa zapraszamy – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podczas środowej konferencji prasowej zapowiadającej weekendowe święto miasta.