JUŻ W KIOSKU

W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

2023-03-11 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W powiecie starachowickim przebywają gatunki zwierząt, o których niewielu nawet słyszało. Hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak pyton królewski czy boa imperator, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków. Znamy dziewczynę, która z egzotycznymi stworzeniami żyje w dużej przyjaźni. 

Zdjęcia: Sandra duda/archiwum prywatne 

Zanim jednak zajrzymy w zakamarki jej domu, kilka informacji ze stron powiatu. 

Rejestracją egzotycznych zwierząt zajmuje się Wydział Nieruchomości, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Sprawdzimy zatem co kryje się w powiatowych rejestrach… 

- Ogółem w naszym rejestrze znajduje się kilkaset zwierząt egzotycznych. Wśród zarejestrowanych w ubiegłym roku najwięcej było ptaków, bo aż 25.  Były to miedzy innymi Amazonka niebieskoczelna, Rudosterka zielonolica, Aleksandretta chińska, Żako, papuga popielata, papuga szara. Ale mamy też ambystomę meksykańską - endemiczny słodkowodny gatunek drapieżnego płaza ogoniastego, sklasyfikowany w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, na czerwonej liście krytycznie zagrożonych o najwyższej kategorii ryzyka. Do tego pyton królewski i dniówka madagaskarska czyli jaszczurka z rodziny gekonowatych - pisze na stronie powiatu starachowickiego jego rzecznik Anna Ciesielska. 

W 2021 roku do rejestru Starostwa Powiatowego w Starachowicach urzędnicy wpisali 33 zwierzęta egzotyczne, wśród których było 8 płazów, 1 gad i 24 ptaki. 

Kto musi zarejestrować zwierzę i jak to zrobić? 

Obowiązek dotyczy osób, które posiadają żywe zwierzęta – płazy, gady, ptaki lub ssaki - z gatunków wymienionych w aneksach A i B rozporządzenia Rady nr 338/97. Rejestracji dokonuje się u starosty właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt. Gatunki wskazane w rozporządzeniu to w przypadku grupy A – te najbardziej zagrożone wyginięciem, a grupy B – te, którym bez właściwiej kontroli może grozić wyginięcie.

Wniosek o wpis do rejestru należy złożyć w Starostwie Powiatowym w ciągu 14 dni od wejścia w posiadanie zwierzęcia lub sprowadzenia go do Polski. Dokument jest do pobrania w starostwa oraz na stronie starostwa. 

- Co ważne, w przypadku śmierci bądź przekazania zwierzęcia należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie - uświadamia pani rzecznik. 

Należy także pamiętać, że zgodnie z art. 127 pkt 3 oraz 129 pkt 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody, kto umyślnie nie zgłasza zwierząt egzotycznych do rejestru, popełnia wykroczenie i podlega karze aresztu albo grzywny

Teraz jednak zawitajmy do pewnego domu. 

...

Na początku był wąż - spotkanie z Sandrą Dudą 

Z Sandrą znamy się całkiem dobrze. Spotkałyśmy się, gdy kończyła szkołę średnią (jest absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach), dziś to studentka biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Gadami i terrarystyką zajmuje się od gimnazjum. W jej domu roiło się od węży. 

- Najwięcej w jednym czasie miałam ich - opowiadała Sandra w 2019 i na początku nic więcej jej nie interesowało. Pytony, anakonda zwieziona z lecznicy w Przemyślu, to zaledwie ułamek fascynujących przyjaciół naszej bohaterki, ale, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, to na wężach nie mogło się zakończyć.

Kolejne jej fascynacje to płazy, w związku z czym trafiło do niej kilkadziesiąt żabich okazów. Nigdy nie myślała o pająkach i jak myślicie, co było potem? Dokładnie tak. Do jej domu jako pierwszy trafia ogromny, włochaty, JADOWITY, przepięknie kolorowy przedstawiciel Brachypelma albopilosun nicaragua, czyli po prostu ptasznik.

- Polują, przędą nici cieńsze od ludzkiego włosa, zadziwiają pięknym ubarwieniem, fascynują zachowaniem - pająki, których na początku się boję, kradną moje serce - śmiała się podczas tamtej rozmowy. 

Minęło trzy lata i sporo się zmieniło. 

- Sporo, ale nie zamiłowanie do terrarystyki. Ta kwesta pozostaje bez zmian nieprzerwalnie od wielu lat - śmieje się Sandra i dodaje, że nie da się być specjalistą w każdej dziedzinie i w końcu musiała wybrać w czym chce się dalej specjalizować. Wybór padł na pajęczaki.

- Nie był to oczywiście łatwy wybór. Każde zwierzę podczas obcowania z nim dostarcza nam dawkę ciekawej wiedzy oraz możliwości obserwacji wielu interesujących zachowań, jednakże ze wszystkich zwierząt to właśnie pajęczaki były dla mnie czymś niesamowitym. Różnorodność barw, rozmiarów i zachowań potrafi zachwycić nawet osobę uważającą pająki za „obrzydliwe” - przekonuje nasz gość. 

Wybór studiów (kierunek biologia) pozwolił Sandrze poszerzyć wiedzę na wielu płaszczyznach, dał możliwość zrozumienia wielu procesów biologicznych i wykorzystaniu ich w praktyce hodowli. Swoją wiedze stara się także przekazywać podczas różnych wydarzeń.

- W tegorocznej edycji „Nocy biologów” na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego prowadziłam warsztaty pt. „bez strachu do pajęczaków” mające na celu edukację na temat pająków i faktu że wcale nie są takie straszne. Znam przypadki, gdy osoby po kontakcie z uroczymi, włochatymi ptasznikami, zupełnie zmieniły swoje postrzeganie na temat pająków. Zdaję sobie sprawę że wiele osób uważa to hobby za mniej lub bardziej niebezpieczne. Czy się z tym zgadzam? Na pewno jest to pasja dla ludzi  odpowiedzialnych, ptaszniki i skorpiony to stworzenia jadowite, trzeba jednak zaznaczyć że odpowiednia ich obsługa gwarantuje nam bezpieczeństwo. Jako hodowca dbam o moje dobro ale także dobro moich pupili, nie chcę celowo narażać ich na stres. A właśnie stres skutkuje ewentualnym ukąszeniem. 

Kiedy poprzednio spotkaliśmy się z Sandrą, swoją pasję dzieliła z chłopakiem. Dziś Jarek jest narzeczonym naszej bohaterki i razem biorą udział w targach terrarystycznych pod nazwą „TARANTULA HOME”.

- W naszej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy pająki oraz skorpiony świetnie nadające się do rozpoczęcia przygody z terrarystyką, jak i również gatunki bardzo rzadkie dla prawdziwych koneserów. Jesteśmy bardzo otwarci na pomoc i rozmowę, zawsze staramy się pomagać oraz rozwiewać wątpliwości związane z terrarystyką. Kontakt do nas można znaleźć na Instagramie oraz Facebooku po wpisaniu naszej nazwy. Oczywiście nie samymi pająkami człowiek żyje, więc na naszej hodowli dalej goszczą gady. Nasze serca skradły gekony orzęsione (Correlophus ciliatus). W przeciwieństwie do pająków są one zdecydowanie bardziej kontaktowe. Ich hodowla nie jest skomplikowana i uważam że są dobrym wyborem na pierwszego gada. Zaletą jest fakt, że nie wymagają przesadnego dogrzewania, a temperatura pokojowa idealnie się sprawdzi. Nie osiągają także dużych rozmiarów, także kwestia miejsca na terrarium dla większości nie powinna być problemem - mówi Sandra. Cieszy ją wzrost popularności terrarystki i fakt, że udzie są coraz bardziej świadomi tego, że pająk, skorpion czy wąż to świetne zwierzę domowe.

-  Podstawą są chęci oraz odpowiednie przygotowanie, przed zakupem zwierzęcia powinniśmy najpierw dokładnie przestudiować wymagania które musimy spełniać, a także zakupić odpowiednio dostosowanego terrarium. Pamiętajmy że zwierzę to nie zabawka, szczególnie te egzotyczne wymagają od nas odpowiedniego przygotowania oraz wiedzy - apeluje Sandra. 

U Sandry wszystko w temacie jej pełzających i włochatych przyjaciół jest dopięte na ostatni guzik. Do sprawy hodowli podchodzi bardzo odpowiedzialnie, terraria są doskonale zabezpieczane, zwierzęta rejestrowane, a na tym ich wciąż powiększającym się kawałku prywatnej dżungli kwitnie miłość do kolejnych okazów tego co piękne i groźne. Chociaż z tym ostatnim Sandra się nie zgodzi i powie, że mieć węża, pająka czy gekona to jak posiadanie futrzaka (psa nie pająka - przyp. autor), tyle samo miłości, i ciepła, i zabawy. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.