JUŻ W KIOSKU

W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia

2021-12-30 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wystawa i spektakl muzyczny - dwa wielkie wydarzenia rozpoczęły środowe popołudnie (29 grudnia). Było to także podsumowanie roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

źródło: Marek Materek

Całe jego życie, od dzieciństwa przez kapłaństwo, wojnę, po beatyfikację - to wszystko można było zobaczyć tak na wystawie przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, jak i podczas koncertu „W Hołdzie Prymasowi Tysiąclecia", który odbył się w parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach.

Za całym wydarzeniem stoi poseł Ziemi Świętokrzyskiej Krzysztof Lipiec.

- To był Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Kardynała Tysiąclecia, Wielkiego Człowieka, księcia Kościoła. On nas uczył, jak należy żyć, żeby Polska była Polską. To on nas przeprowadził przez czerwone morze komunizmu, to on ukazywał tą prostą drogę, która często była dla nas zbyt trudna. Dziś jesteśmy mu wdzięczni za tą niezwykłą naukę, jaką Prymas nam po sobie pozostawił. Trzeba sobie życzyć tego, aby ta nauka nie była tylko zapisana w księgach, ale żebyśmy do tych ksiąg również sięgali. Realizujmy ten testament Prymasa Tysiąclecia w naszym życiu, żyjemy w wolnym, niepodległym kraju, ale przesłanie Kardynała Wyszyńskiego wciąż jest aktualne. Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność dla Instytutu Pamięci Narodowej, który tę wystawę przygotował. Dziś, właśnie tu w Starachowicach odbywa się zakończenie Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ale nie oznacza to, że mamy o tej świetlanej postaci zapomnieć. Wręcz przeciwnie, to przeżycie ma nas wprowadzić w to, abyśmy w naszym życiu stale zachowywali pamięć, ale żebyśmy wierni do końca - mówił w wystąpieniu poprzedzającym otwarcie wystawę. wracał również uwagę na to, że to właśnie dzięki postawie Stefana Wyszyńskiego mamy utorowaną drogę do świętości, że możemy żyć w wolnym kraju i za to powinniśmy być wdzięczni.

Ksiądz Sławomir Rak kładł szczególny nacisk na  przykład, jaki swoim życiem dawał Kardynał Stefan Wyszyński. W czasach komunistycznego reżimu dawał przykład trwania przy Panu Bogu, wierności Ojczyźnie i wartościom chrześcijańskim. Branie przykładu z tej postaci to nasz obowiązek.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Podróż w przeszłość

2022-01-26

Podróż w przeszłość

W 2014 roku w zbiorach Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach znalazło się 137 negatywów autorstwa Stanisława Lipki,jednego z najlepszych fotografów Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.
Pamiętali o tych, o których zapomniało miasto

2022-01-24

Pamiętali o tych, o których zapomniało miasto

Wyzwolenie Starachowic nie dokonało się samo, udział w tym wydarzeniu mieli żołnierze Armii Czerwonej - 3 armii gwardii I Frontu Ukraińskiego - stało się to 17 stycznia 1945 roku. Dziś nie ma już tej ulicy, a i w pamięci mieszkańców ta data zdaje się nie istnieć. Dodajmy, ze nie u wszystkich.
Jasełka u seniorów

2022-01-23

Jasełka u seniorów

O tym, jak ważna jest współpraca młodzieży z seniorami pisaliśmy wielokrotnie. To łączenie doświadczenia z młodością musi dawać dobre rezultaty i tak też się dzieje. Przekonali się o tym seniorzy stowarzyszenia " Złota Majówka" i grupa artystyczna "Kameleon" działająca przy OSiW OHP.
Ruszyli śladami powstańców styczniowych

2022-01-22

Ruszyli śladami powstańców styczniowych

Rok 1863 to rok znamienny - wybucha wtedy Powstanie Styczniowe, ale już kilkanaście miesięcy wcześniej Ziemia świętokrzyska była miejscem szeregu manifestacji patriotycznych, które odbywały się spontanicznie w kościołach po zakończonych mszach. Na terenie Guberni Radomskiej, bo tam wówczas należy Ziemia Świętokrzyska, stacjonuje niemal 12 tysięcy żołnierzy rosyjskich
Otworzyli sezon wypraw

2022-01-22

Otworzyli sezon wypraw

Po około dwumiesięcznej przerwie znów wyruszyli na szlak, piechurzy z Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach postanowili przypomnieć sobie uroki Gór Świętokrzyskich.
Zmiana granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego

2022-01-21

Zmiana granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego

W środę, 19 stycznia, zmianie uległa powierzchnia Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Stało się faktem, to o czym mówiono od dawna.
Wysokie noty starachowickich szkół

2022-01-20

Wysokie noty starachowickich szkół

To naprawdę doskonała wiadomość - starachowickie szkoły średnie wysoko w rankingu wojewódzkim i ogólnopolskim.  
W cygańskim klimacie

2022-01-20

W cygańskim klimacie

Członkowie poetyckiego Klubu Dyskusyjnego Li - Terra pierwszy raz w tym roku spotkali się, by zanurzyć się w klimat cygańskiej opowieści.
Porozmawiali o wartościach

2022-01-20

Porozmawiali o wartościach

Pod takim hasłem odbyły się, ostatnie przed feriami zimowymi, zajęcia z młodzieżą Bursy ZSZ nr 1 w Starachowicach, przygotowane przez wychowawcę- Małgorzatę Lasek.
Zaczytana „Dziewiątka”

2022-01-19

Zaczytana „Dziewiątka”

Czytanie uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, rozwija u dzieci umiejętność wysławiania się i rozpoznawania własnych emocji. Korzystnie wpływa na aktywizację wielu obszarów rozwoju dziecka: komunikacji, inteligencji emocjonalnej, koncentracji, emocji i relaksu.