JUŻ W KIOSKU

W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia

2021-12-30 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wystawa i spektakl muzyczny - dwa wielkie wydarzenia rozpoczęły środowe popołudnie (29 grudnia). Było to także podsumowanie roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

źródło: Marek Materek

Całe jego życie, od dzieciństwa przez kapłaństwo, wojnę, po beatyfikację - to wszystko można było zobaczyć tak na wystawie przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, jak i podczas koncertu „W Hołdzie Prymasowi Tysiąclecia", który odbył się w parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach.

Za całym wydarzeniem stoi poseł Ziemi Świętokrzyskiej Krzysztof Lipiec.

- To był Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Kardynała Tysiąclecia, Wielkiego Człowieka, księcia Kościoła. On nas uczył, jak należy żyć, żeby Polska była Polską. To on nas przeprowadził przez czerwone morze komunizmu, to on ukazywał tą prostą drogę, która często była dla nas zbyt trudna. Dziś jesteśmy mu wdzięczni za tą niezwykłą naukę, jaką Prymas nam po sobie pozostawił. Trzeba sobie życzyć tego, aby ta nauka nie była tylko zapisana w księgach, ale żebyśmy do tych ksiąg również sięgali. Realizujmy ten testament Prymasa Tysiąclecia w naszym życiu, żyjemy w wolnym, niepodległym kraju, ale przesłanie Kardynała Wyszyńskiego wciąż jest aktualne. Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność dla Instytutu Pamięci Narodowej, który tę wystawę przygotował. Dziś, właśnie tu w Starachowicach odbywa się zakończenie Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ale nie oznacza to, że mamy o tej świetlanej postaci zapomnieć. Wręcz przeciwnie, to przeżycie ma nas wprowadzić w to, abyśmy w naszym życiu stale zachowywali pamięć, ale żebyśmy wierni do końca - mówił w wystąpieniu poprzedzającym otwarcie wystawę. wracał również uwagę na to, że to właśnie dzięki postawie Stefana Wyszyńskiego mamy utorowaną drogę do świętości, że możemy żyć w wolnym kraju i za to powinniśmy być wdzięczni.

Ksiądz Sławomir Rak kładł szczególny nacisk na  przykład, jaki swoim życiem dawał Kardynał Stefan Wyszyński. W czasach komunistycznego reżimu dawał przykład trwania przy Panu Bogu, wierności Ojczyźnie i wartościom chrześcijańskim. Branie przykładu z tej postaci to nasz obowiązek.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".