JUŻ W KIOSKU

W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia

2021-12-30 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wystawa i spektakl muzyczny - dwa wielkie wydarzenia rozpoczęły środowe popołudnie (29 grudnia). Było to także podsumowanie roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

źródło: Marek Materek

Całe jego życie, od dzieciństwa przez kapłaństwo, wojnę, po beatyfikację - to wszystko można było zobaczyć tak na wystawie przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, jak i podczas koncertu „W Hołdzie Prymasowi Tysiąclecia", który odbył się w parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach.

Za całym wydarzeniem stoi poseł Ziemi Świętokrzyskiej Krzysztof Lipiec.

- To był Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Kardynała Tysiąclecia, Wielkiego Człowieka, księcia Kościoła. On nas uczył, jak należy żyć, żeby Polska była Polską. To on nas przeprowadził przez czerwone morze komunizmu, to on ukazywał tą prostą drogę, która często była dla nas zbyt trudna. Dziś jesteśmy mu wdzięczni za tą niezwykłą naukę, jaką Prymas nam po sobie pozostawił. Trzeba sobie życzyć tego, aby ta nauka nie była tylko zapisana w księgach, ale żebyśmy do tych ksiąg również sięgali. Realizujmy ten testament Prymasa Tysiąclecia w naszym życiu, żyjemy w wolnym, niepodległym kraju, ale przesłanie Kardynała Wyszyńskiego wciąż jest aktualne. Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność dla Instytutu Pamięci Narodowej, który tę wystawę przygotował. Dziś, właśnie tu w Starachowicach odbywa się zakończenie Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ale nie oznacza to, że mamy o tej świetlanej postaci zapomnieć. Wręcz przeciwnie, to przeżycie ma nas wprowadzić w to, abyśmy w naszym życiu stale zachowywali pamięć, ale żebyśmy wierni do końca - mówił w wystąpieniu poprzedzającym otwarcie wystawę. wracał również uwagę na to, że to właśnie dzięki postawie Stefana Wyszyńskiego mamy utorowaną drogę do świętości, że możemy żyć w wolnym kraju i za to powinniśmy być wdzięczni.

Ksiądz Sławomir Rak kładł szczególny nacisk na  przykład, jaki swoim życiem dawał Kardynał Stefan Wyszyński. W czasach komunistycznego reżimu dawał przykład trwania przy Panu Bogu, wierności Ojczyźnie i wartościom chrześcijańskim. Branie przykładu z tej postaci to nasz obowiązek.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zaczarowany świat Ewy

2022-11-26

Zaczarowany świat Ewy

Artystyczne zacięcie miała od zawsze, dziś wykorzystuje je przenosząc na płótno swoje tęsknoty i marzenia, Jej obrazy przedstawiają pejzaże, surrealistyczne wizje, portrety kobiet, goszczą na nich gejsze. Inspiruje ją głównie Zdzisław Beksiński, a interpretację swoich prac pozostawia odbiorcy. 
Świat według Ewy Sepioło-Krełowskiej

2022-11-20

Świat według Ewy Sepioło-Krełowskiej

- Lubię swój świat, gdzie mogę marzyć bez ograniczeń - mówi artystka i zaprasza, by ją w tym świecie odwiedzić. Wernisaż wystawy malarstwa Ewy Sepioło-Krełowskiej odbędzie w Pełnej Kulturze (park Miejski) - 25 listopada o godzinie 18.00. Na gości czeka muzyczna niespodzianka. 
Człowiek orkiestra, kobieta instytucja

2022-11-20

Człowiek orkiestra, kobieta instytucja

Tak o Alicji Czarneckiej (prezes starachowickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawni Plus) mówił prezydent Marek Materek. Jego słowa potwierdzali wszyscy goście zgromadzeni w Sali Olimpia, a okazja ku temu była przecież nie byle jaka. Jubileusz 25 - lecia stowarzyszenia sprzyjał życzeniom, gratulacjom, wspomnieniom.

2022-11-20

"Magia powiatu" działa

Do cieszącego się ogromną popularnością konkursu nadesłano 60 zdjęć, na których zagościły prawdziwe niezwykłości. To była już XVI edycja fotograficznych zmagań, a jury kolejny raz miało ciężki orzech do zgryzienia. Wybrać trzy najbardziej zaczarowane spośród 60 magicznych? No naprawdę nie zazdroszczę.
Krajoznawcze spacery

2022-11-16

Krajoznawcze spacery

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy zorganizowała dla swoich parafian spacer krajoznawczy. pierwszy już się odbył, a sądząc po doskonałych humorach parafian nie był ostatnim.
W hołdzie dla Niepodległej

2022-11-16

W hołdzie dla Niepodległej

Niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a Polacy za jej odzyskanie zapłacili wysoką cenę, przelali morze krwi i lez. Niepodległa Ojczyzna to dobro każdego z nas, ma nas łączyć ponad różnicami, sporami i kłótniami.
Uczą się od mistrza

2022-11-16

Uczą się od mistrza

Nie każdy powiat może poszczycić się taką placówką, jak Państwowe Ognisko Plastyczne, a już na pewno z tak cenionymi artystami, jak Marcin Bondarowicz, który niedawno zdobył główną nagrodę Award of Excellence w tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Rysunku Prasowego i Sztuk Wizualnych w Timişoarze (Rumunia). 
Concentus świętował jubileusz

2022-11-12

Concentus świętował jubileusz

Wspaniały czas podziękowań i refleksji, ale także morze wzruszeń - tak można podsumować 35 - lecie  starachowickiego chóru Concentus. Słuchają ich tysiące melomanów na imprezach miejskich, ale także na festiwalach w Polsce i poza jej granicami. Są najlepszym ambasadorem miasta na artystycznej scenie, także tej międzynarodowej. 
W hołdzie dla Niepodległej

2022-11-11

W hołdzie dla Niepodległej

Niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a Polacy za jej odzyskanie zapłacili wysoką cenę, przelali morze krwi i lez. Niepodległa Ojczyzna to dobro każdego z nas, ma nas łączyć ponad różnicami, sporami i kłótniami. W Spółdzielczym Domu Kultury pięknie połączyła pokolenia.
Jubileusz Uniwersytetu Trzeciego Wieku

2022-11-12

Jubileusz Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Jesień życia może być piękna, radosna i wcale nie musi oznaczać nudy, smutku i poczucia samotności. Powiedziałabym, że właściwie to nawet wręcz przeciwnie. Jesień może być magiczna, kolorowa, szalona - udowadniają to słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach.