Ocena:
5/5 | 1 głosów
„Narody tracąc pamięć, tracą życie.”1- właśnie to hasło przyświecało obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się 1 marca. Uroczystości uświetnił piękny występ społeczności Szkoły Podstawowej nr 1, która przygotowała program artystyczny „Wilczym śladem”.
- Żołnierze Wyklęci to patrioci. Słowa „Jeszcze Polska nie zginęła”. wypowiadali na każdym etapie życia, także tym najtrudniejszym, bo pod ścianą straceń. Polska to Oni. Walczyli z władzą, która legitymizowała się deportacjami, mordami, grabieżą. To oni ponieśli ciężką daninę krwi i ciężką daninę życia, a Ci Ci którzy przeżyli, mierzyli się później z różnymi represjami. Dzień Żołnierzy Wyklętych to żywa lekcja najnowszej historii, co dało się odczuć podczas starachowickich obchodów.
Starachowickie obchody rozpoczęła msza święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz, organizacji kombatanckich, a także wielu służb i instytucji, w tym również szkół. Ponadto harcerze i licznie przybyłe poczty sztandarowe. Wagę wydarzenia podkreślały słowa, obecnych na uroczystościach, starosty Piotra Ambroszczyka i wiceprezydenta Marcina Gołębiowskiego.
- Jesteśmy tu po to, by uczcić pamięć o ludziach, którzy potrafili zachować się jak trzeba w sytuacjach kryzysu, kiedy chodziło o wolność i byt naszego państwa i narodu – mówił starosta. życzył sobie, by każdy z obecnych zadał sobie pytanie i odpowiedział w duchu czy potrafi się dzisiaj zachować jak trzeba.
Marcin Gołębiowski, podkreślał, że niepodległość to wartość o której trzeba pamiętać i którą trzeba pielęgnować, bo to ona buduje w nas poczucie patriotyzmu.
Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów i zniczy przy tablicy poświęconej Żołnierzom Niezłomnym w Panteonie Pamięci na placu kościoła pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach.

2023-03-19
75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta
Powstała dzięki inicjatywie mieszkańców naszego miasta. To na ich wyraźne życzenie Miejska Rada Narodowa w Starachowicach-Wierzbniku z dnia 15 kwietnia 1947 r. zorganizowała pierwszą placówkę biblioteki publicznej. Lokal znajdował się przy ulicy Kolejowej 19 i składał się z trzech pomieszczeń, w nich zaś 400 tomów pierwszego księgozbioru. Były to dary od mieszkańców.
2023-03-19
Plastuś, młodzież i autorskie spotkania
Lubię Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach, bo co wydarzenie to bardziej atrakcyjne. Tym razem to "Plastuś" zadbał o swoich młodych czytelników i zafundował im spotkanie autorskie z poczytnym autorem Pawłem Beręsewiczem.
2023-03-15
Marsz niebieskiej wstążeczki
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności, pokazywać, że każdy z nas jest różny i przez to wyjątkowy.
2023-03-15
Starachowice inspirują
Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic i Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne - to właśnie te trzy instytucje połączyły siły i we wtorek (14 marca) zaprosiły mieszkańców Starachowic na wernisaż grafik Adama Cieślika połączony z wystawą Starachowice wczoraj i dziś. Było co oglądać.
2023-03-12
Nagrodzono wyjątkowe kobiety
To było wyjątkowe wydarzenie. W gościnnych progach Hotelu Europa odbyła się uroczysta Gala Kobieta.23. Jego bohaterkami były kobiety, które kreują życie kulturalne, zawodowe, społeczne, rodzinne, często działając lokalnie i bez rozgłosu. Inicjatorką jest poseł Agata Wojtyszek, która wraz z marszałek sejmu Elżbietą Witek, objęła imprezę patronatem.
2023-03-11
Spacerowali z Wagnerem
Władysław Wagner to postać wybitna, choć mamy wrażenie, że wciąż za mało znana w naszym mieście. Park Kultury postanowił pomóc lepiej tego naszego bohatera poznać i wymyślił grę miejską "Śladami Władysława Wagnera". Znamy tych, którzy podjęli się fotograficznego wyzwania.
2023-03-11
Poznają region
Projekt pn. „Świętokrzyskie dla Ukrainy” ma na celu pomóc obywatelom okupowanego kraju nie tylko w zakresie zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych, ale także w adaptacji do warunków społeczno-kulturowych. W ramach tego ostatniego starachowicka Spółdzielnia Socjalna Integracja ruszyła w drogę i zwiedzała Świętokrzyskie. Towarzyszyła im nasza dziennikarka i przewodniczka świętokrzyska Aneta Marciniak.
2023-03-12
Monika i jej "Ulotne chwile"
Monika Orman dziś mieszka w Krakowie, ale przez wiele lat to właśnie ze Starachowicami była związana prywatnie i zawodowo. Ma za sobą pracę w Szkole Podstawowej nr 9 i współpracę z chórem Concentus. Na łamach naszej Gazety gości z tomikiem wierszy.
2023-03-11
W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu
W powiecie starachowickim przebywają gatunki zwierząt, o których niewielu nawet słyszało. Hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak pyton królewski czy boa imperator, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków. Znamy dziewczynę, która z egzotycznymi stworzeniami żyje w dużej przyjaźni.
2023-03-07