JUŻ W KIOSKU

W hołdzie Leśmianowi

2022-01-28 15:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Większość dzień 22 stycznia będzie łączyć, słusznie zresztą, z Powstaniem Styczniowym. Dla Iłżan to także dzień urodzin Bolesława Leśmiana oraz dzień śmierci Teodory Lebenthal - przyjaciółki poety.

fot. Przemysław Burek

Data ta, przypadająca na 145 rocznicę urodzin poety, burmistrz Iłży - Przemysław Burek - powołał Radę Izby Pamięci Bolesława Leśmiana. W jej skład weszli  dr hab. Anna Spólna z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Piotr Łopuszański pisarz i publicysta z Warszawy, oraz Łukasz Babula z Muzeum Regionalnego w Iłży im. Adama Bednarczyka.

Rada ma przede wszystkim służyć pomocą miastu oraz instytucjom kultury w organizowaniu wydarzeń leśmianowskich, a także czuwać nad programem i ekspozycją samej Izby.

- Chciałbym, aby wszyscy którzy odwiedzają Iłżę koniecznie ją zobaczyli. To jedno z miejsc leśmianowskich, oprócz niej można u nas zwiedzić także Biblioteczkę Pana Leśmiana w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej oraz Malinowy chruśniak. Wielość tych miejsc oznacza zarazem to, jak bardzo dbamy o pamięć po najznakomitszym poecie doby dwudziestolecia międzywojennego. W tym roku będziemy obchodzić też pięciolecie Izby. Mam nadzieję, że miejsce to stanie się bliskie każdemu mieszkańcowi Iłży i że uda nam się, wspólnie z Radą, instytucjami kultury oraz wszystkimi otwartymi na współpracę, zorganizować wyjątkowe rzeczy, które będą promowały nasze rodzinne miasto - pisze na swoim facebooku burmistrz.

Izba Pamięci usytuowana jest nad Informacją Turystyczną.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Aktywni seniorzy Gminy Pawłów

2023-01-12

Aktywni seniorzy Gminy Pawłów

Aktywność ruchowa jest najlepszym lekiem wykorzystywanym zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu różnych chorób. Wiedzą o tym seniorzy z Gminy Pawłów, którzy w ramach projektu "Aktywny senior 2022" aktywnie uczestniczyli w zajęciach rehabilitacyjnych i rekreacyjnych.
Barbara z Gór Świętokrzyskich 

2022-12-18

Barbara z Gór Świętokrzyskich 

Mowa rzecz jasna o Świętej Barbarze, co przycupnęła w jednym z najpiękniejszych punktów widokowych, skąd rozpościera się wspaniały widok na krajobraz Gór Świętokrzyskich. Powiada się, że stanęła tu w XIX wieku. 

2022-12-10

"Sołtyski" z Pawłowa z nagrodą

Ogrom gratulacji i słowa uznania - to wszystko dla folklorystyczno - obrzędowego  "Sołtyski", który sięgnął po najwyższe podium w województwie prezentując na Przeglądzie Teatrów Wiejskich obrzęd „Swaty”. 
Iłżeckie spotkania

2022-11-28

Iłżeckie spotkania

W jeden z niedzielnych listopadowych wieczorów, Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży wypełniła się po brzegi czytelnikami, przyjaciółmi i rodziną Jana Czarneckiego. Ten poeta i nauczyciel promował książkę.: „Iłża i ziemia iłżecka w życiu i twórczości Jana Czarneckiego”.
Z miłości do rodzinnej ziemi

2022-11-26

Z miłości do rodzinnej ziemi

Franciszek Dobrucki to emerytowany inżynier budownictwa i zdawać by się mogło, że w tym ścisłym umyśle nie ma miejsca na poetyckie strofy. Nic jednak bardziej mylnego.

2022-11-12

"Strofy jesieni" wybrzmiały w Iłży

W Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży odbyła się XV edycja konkursu recytatorskiego i XVI edycja konkursu literackiego pod wdzięczną nazwą "Strofy jesieni".
Bo Żeromski pochodził z tych stron

2022-11-05

Bo Żeromski pochodził z tych stron

Każdy przeczytał przynajmniej jedną jego książkę, jedni go lubią, inni nienawidzą, ale nikt nie pozostaje wobec niego obojętnym. Stefan Żeromski - człowiek, który urodził się w Strawczynie, mieszkał w Ciekotach i pokochał Łysogóry.
Noc bibliotek w Pawłowie

2022-10-15

Noc bibliotek w Pawłowie

Za nami VIII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, w Gminnej Biblioteki Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie odbyła się 1 października, a zainteresowani uczestnictwem przybyli do biblioteki jeszcze przez zapadnięciem zmierzchu.

2022-10-08

"To się musi powieść"

Pod takim hasłem odbyła się już VIII Ogólnopolska Noc Bibliotek w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży.
Przy szkole w Jadownikach będzie sala gimnastyczna

2022-09-25

Przy szkole w Jadownikach będzie sala gimnastyczna

Rozpoczęła się budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Jadownikach (gm. Pawłów).