JUŻ W KIOSKU

W hołdzie dla Niepodległej

2022-11-11 09:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a Polacy za jej odzyskanie zapłacili wysoką cenę, przelali morze krwi i lez. Niepodległa Ojczyzna to dobro każdego z nas, ma nas łączyć ponad różnicami, sporami i kłótniami. W Spółdzielczym Domu Kultury pięknie połączyła pokolenia.

Pieśni patriotyczne zajmują ważne miejsce w kanonie twórczości polskiej muzyki, poprzez melodię i teksty przypominają o ważnych wydarzeniach w historii Polski, ale także o tęsknocie za wolnością i za tymi, którzy w jej obronie zginęli. I właśnie właśnie w takim klimacie przebiegało muzyczne spotkanie rozpoczynające niejako obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości.

- Wracamy po trzech latach nieobecności, by znów wspólnie z Państwem brać udział w Narodowym Święcie Niepodległości. Bardzo się się cieszę widząc znajome twarze członków Ligi Obrony Kraju, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Chóru Concentus, ale także młodzież z Zakładu Doskonalenia Zawodowego - mówił na rozpoczęcie koncertu Dariusz Grunt. - Dziś zaśpiewamy wspólnie z młodzieżą, chciałbym bowiem, żeby Święto Niepodległości było świętem radosnym, bez zadęcia, niech dominuje zatem zabawa, śpiewa i radość.

Gości przywitała również dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury.

- Bardzo się cieszę, że jesteście - powiedziała Beata Wiśniewska, czym od razu wywołała uśmiech na twarzach obecnych. - Zanim wybrzmi piosenka życzę nam wszystkim spokoju i jedności - dodała pani dyrektor.

A potem sceną zawładnęły świetne głosy Starachowic - młodzież z ZDZ, ze Szkoły Podstawowej w Parszowie oraz znany i lubiany zespół Wiarusy.

 Owacyjnie przyjęta piosenka Dziewczyna z granatem czy przepięknie wykonana Aniołom szepnij to pokazały, że publiczność lubi nie tylko znane utwory, ale jest otwarta na wszelkie nowości.

To był niezwykły wieczór, kto wie czy wśród muzycznych fraz nie unosiły się duchy tych, o których śpiewano...

Już jest po, więc aniołom szepnij to

Że tęskni ktoś za dotykiem twoich rąk

Że głodowałeś za dnia, ale dawałeś ile się da

Już jest po, więc aniołom szepnij to... (Sanah)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-28

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. 
Słuchowiska o Wierzbniku

2024-03-28

Słuchowiska o Wierzbniku

Park Kultury w Starachowicach prezentuje nowy projekt przygotowany w ramach tegorocznych obchodów 400 - lecia założenia Wierzbnika. To pięć słuchowisk internetowych nagranych przez samorządowców oraz lokalnych działaczy. Są dostępne do bezpłatnego wykorzystania na stronie internetowej placówki.    
Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

2024-03-28

Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

To wydarzenie może się pochwalić wieloletnią tradycją. Już po raz raz 22- gi Akcja Katolicka działająca przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach zaprosiła dzieci i młodzież do uczestnictwa w Powiatowym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę".
Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

2024-03-22

Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości  Agata Wojtyszek zaprasza na spotkanie z Magdaleną Szefernaker, autorką książek „Mama na obcasach” i „Samorząd na obcasach”.
 Srebrny medal z Chin

2024-03-21

Srebrny medal z Chin

Starachowiczanin Marcin Bondarowicz laureat kilkuset międzynarodowych nagród oraz wyróżnień za rysunki i ilustracje prasowe, systematycznie umacnia swoją pozycję jednego z najlepszych współczesnych grafików. Jego najnowszy sukces to srebrny medal zdobyty na biennale "The 6th Gold Panda International Cartoon and Illustration Competition" w Chinach.  
Propagator zaangażowanej wiary

2024-03-20

Propagator zaangażowanej wiary

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach do 30 marca br. można oglądać wystawę poświęconą księdzu Franciszkowi Blachnickiemu (1921- 1987), jednemu z najbardziej zaangażowanych kapłanów Kościoła Katolickiego w Polsce w XX wieku, twórcy m.in. Ruchu Światło-Życie, nazywanego popularnie Oazą. Był prześladowany przez komunistów, którzy, jak w ubiegłym roku ogłosił Instytut Pamięci Narodowej, przyczynili się do jego śmierci. Ksiądz Blachnicki został ogłoszony Sługą Bożym, obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.
 Będzie rytmicznie i energetycznie

2024-03-20

Będzie rytmicznie i energetycznie

W czerwcu br. nasze miasto będzie gospodarzem ogólnopolskich mistrzostw w tańcach o latynoskim rodowodzie. Zapowiada się barwne i radosne wydarzenie z udziałem tancerzy z całej  Polski, które potrwa 3 dni, a odbędzie się w Miejskiej Hali Sportowej przy alei św. Jana Pawła II.     
O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

2024-03-18

O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

  Prezydent Starachowic Marek Materek i Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zapraszają na spotkanie poświęcone twórczości Wiesława Myśliwskiego. Uznany powieścisarz jest Honorowym  Obywatelem Starachowic. Nasze miasto chce tym wydarzeniem upamiętnić jego 92. urodziny.