JUŻ W KIOSKU

W gminnym mieszkaniu przy ulicy Widok nadal pleśń i wilgoć. Urząd Miejski odpowiada

2022-12-08 12:43:25

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Kolejny raz powraca temat jednego z mieszkań w kamienicy przy ul. Widok 10. Budynek ten przeszedł remont generalny, niestety w jednym z nowo wyremontowanych lokali problemem jest grzyb i pleśń na ścianach. O sprawie informowaliśmy kilka miesięcy temu. Kiedy nie pomogły rady magistratu dotyczące "odparowywania wilgoci" ani zamalowanie ściany środkiem grzybobójczym, pani Jolanta ponownie zwróciła się o pomoc do radnej Prawa i Sprawiedliwości Agnieszki Kuś oraz Małgorzaty Derleckiej.

fot. Gazeta Starachowicka

Spotkanie działaczek i pani Jolanty z mediami odbyło się w jej mieszkaniu w środowe (7 grudnia br.) popołudnie. 

- Po raz drugi gościmy w kamienicy Widok 10. Sprawa dotyczy sytuacji, jaką widzimy w jej mieszkaniu, gdzie pojawiła się pleśń. Podczas pierwszej konferencji apelowaliśmy do pana prezydenta miasta, by zainteresował się tym tematem - powiedziała radna Agnieszka Kuś. - Ten budynek był oddany do użytkowania w kwietniu, a wydane były na niego duże środki. Uznałyśmy wtedy, że należy przyjrzeć się temu remontowi. Chciałyśmy, aby pan prezydent wykorzystał możliwość rękojmi czy reklamacji i zwrócił się do firmy w celu wyjaśnienia tej sprawy.

- Mamy inwestycję za grube miliony. Mamy inwestycję, która ma być dla ludzi. Okazuje się jednak, że oddaje się mieszkanie, które jest zagrzybione - podkreśliła Małgorzata Derlecka. - To jest uwłaczające, i dla osoby, która takie mieszkanie dostaje i dla tych urzędników, którzy takie mieszkanie oddają. Zagrzybienie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia, prowadzi do wielu schorzeń, ma również działanie kancerogenne. Nikt nie powinien mieszkać w takich warunkach. Mówię do osób w urzędzie, którzy są za to odpowiedzialni: przyjdźcie do pani Joli i zobaczcie, w jakich warunkach mieszka człowiek.

Jolanta Siewierska, mieszkanka lokalu zaznacza, że przez grzyb na ścianie musiała już wyrzucić kilka sprzętów.

– Niszczą się ubrania i meble, a co najważniejsze pleśń niekorzystnie wpływa na zdrowie. Ściana była odgrzybiona, zamalowana i na tym się zakończyło. Grzyb wychodzi z powrotem. Jest tragedia, nie da się mieszkać w takim mieszkaniu - powiedziała. Dodała, że będzie składała wniosek do Urzędu Miasta o zamianę mieszkania na inne. 

Małgorzata Derlecka poinformowała, że zgłosi sprawę remontu kamienicy do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich i Komisji Europejskiej. 

***

Remont budynków na osiedlu Wzgórze realizowane jest w ramach projektu: „Rewitalizacja – Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie”.  Remont tej konkretnej kamienicy kosztował nieco ponad 2,3 miliona złotych, w tym gmina otrzymała dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości blisko 1,2 miliona złotych.

***

Do zarzutów odniósł się Urząd Miejski w Starachowicach. Publikujemy treść komunikatu prasowego:

- W związku z konferencją dotyczącą problemów występujących w lokalu mieszkalnym w budynku przy ul. Widok 10, Urząd Miejski informuje, iż w dniu 5 grudnia 2022 r., po zgłoszeniu przez mieszkankę problemów związanych z występowaniem wilgoci na ścianach i oknach mieszkania, dokonano wizji lokalnej mieszkania.

Podczas wizji stwierdzono ponowne występowanie wilgoci pomimo wcześniejszych działań zaradczych. Jednocześnie stwierdzono, iż użytkownik mieszkania dokonuje dodatkowego uszczelniania mieszkania, poprzez układanie ręcznika materiałowego pod drzwiami, co blokuje prawidłową cyrkulację powietrza w lokalu. Działanie takie sugeruje również, że najemca w nieprawidłowy sposób użytkuje mieszkanie pomimo zapewnienia o ciągłym jego wietrzeniu.

Warto nadmienić, iż aktualnie tego typu problemy w innych mieszkaniach w tym budynku nie są zgłaszane.

Najemcy w dniu 5 grudnia podczas spotkania w urzędzie, a przed wizją lokalną w mieszkaniu, w związku z faktem, że problem zawilgocenia w mieszkaniu powraca, zaproponowano rozwiązanie w postaci relokacji do innych zasobów mieszkaniowych gminy.

Jest to jednak możliwe dopiero w przypadku pozyskania wolnego lokalu mieszkalnego, który spełniałby oczekiwania najemcy. Takie działanie jest konieczne do stwierdzenia faktycznych przyczyn powstawania problemu - czytamy.

***

na zdjęciu: Małgorzata Derlecka, Jolanta Siewierska, radna Agnieszka Kuś / fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na niefektywnośc odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.