JUŻ W KIOSKU

W bibliotece przyznano nagrody

2022-06-24 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Kto nie zna Koszałka Opałka ten "trąba", a kto zna ten nagrody wygrywa. Wszystko zaczęło się od konkursu literackiego ogłoszonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną i zatytułowanego Koszałek Opałek opowiada. Mimo ogromnych chęci wzięcia w nim udziału wiek mi na to nie pozwolił - niestety. I wtedy...

Naczelna wróżka czarodziejka Starachowic - Jolanta Sopińska - zaprosiła mnie do jury konkursu. Tym samym miałam ogromną przyjemność czytać te wszystkie fantastyczne prace, które najmłodsi mieszkańcy Grodu nad Kamienną napisali.

Po przeanalizowaniu zaczarowanych dzieł i po burzliwych obradach, 21 czerwca w gościnnych progach Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej ogłoszono wyniki.

I miejsce zajęła Anna Rupart za opowiadanie "Krasnale zaklęte w posągi", II miejsce Maja Wojton za opowiadanie "Zły sen", a III miejsce Maja Kaczmarska za opowiadanie „Niezwykłe spotkanie pod Wawelem”.

Równorzędne wyróżnienia otrzymali Wilhelm Krystyniecki za „Krasnale XXI” wieku, Natalia Sikora za „Baśń o rycerzy Pawle i dwóch krasnoludkach”, Agnieszka Kowalczyk za opowiadanie „Koszałek Opałek i zaginiony skarb” oraz Feliks Zwierz za „Prawdziwą przyjaźń”.

Przyznano także „wyróżnienie specjalne za najwięcej stron i wzruszeń” dla Marii Czarnoty.

Ja muszę dodać, że opowiadanie Mai Wojton to była prawdziwa uczta i mnóstwo śmiechu. Ubawiłam się przednio.

Wszystkim uczestnikom "Zielona" serdecznie gratuluje.

Na konkurs wpłynęło 33 opowiadania, obradowało jury w składzie: Jolanta Sopińska – dyrektor MBP, Ilona Traczyk - Drużynowa 111 Drużyny Artystycznej, Aneta Marciniak – dziennikarz Gazety Starachowickiej.

Konkurs stanowi część większego projektu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

 
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Artystyczna przemiana drewna

2023-09-21

Artystyczna przemiana drewna

Jego nazwisko wielu kojarzy się z prowadzeniem od niemal 30 lat feryjno- wakacyjnej szkółki rzeźbiarskiej dla dzieci i młodzieży. Ale warto pamiętać, że starachowiczanin Kazimierz Kopeć to przede wszystkim profesjonalny twórca drewnianych rzeźb w stylu ludowym. I stały bywalec słynnych Dymarek Świętokrzyskich, które w tym roku miały już 55- tą edycję. Tu dwa razy doceniono jego talent na VIII Świętokrzyskim Festiwalu Kultury Ludowej, organizowanym w ramach tej imprezy.
Wojna i pokój w interpretacji Marcina Bondarowicza

2023-09-20

Wojna i pokój w interpretacji Marcina Bondarowicza

Nasz rysownik i ilustrator Marcin Bondarowicz do nagród i wyróżnień zdobywanych na całym świecie dołączył kolejne trofeum. Tym razem jest to drugie miejsce za pracę podejmującą jakże aktualny we współczesnym świecie temat wojny i pokoju, a zgłoszoną na zorganizowany w Korei Południowej konkurs o nazwie "13th Sejong International Cartoon Contest SICACO 2023".   
W piątek w bibliotece

2023-09-20

W piątek w bibliotece

Malarski wernisaż plus wieczór poezji   
Na ludową nutę

2023-09-19

Na ludową nutę

Chór Kameralny Concentus ze Starachowic oraz Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy Sołtyski z Pawłowa zaprosili publiczność do świata kultury ludowej za sprawą koncertu "Plon niesiemy plon". 
Przechowalnie lokalnej historii

2023-09-15

Przechowalnie lokalnej historii

Po 10 latach przerwy Towarzystwo Przyjaciół Starachowic powraca do wydawania "Zeszytów Starachowickich" - periodyku, który przez wiele lat dostarczał czytelnikom wiedzy o dziejach naszego miasta. Jego największą wartością było podejmowanie w każdej publikacji określonego tematu, dzięki czemu czytelnik mógł liczyć na szczegółową relację, nierzadko zaskakującą nieznanymi wcześniej lub na nowo ustalonymi informacjami. Dwie pierwsze pozycje ze wznowionej serii również zajmują się konkretnymi historiami. Jedna została poświęcona żołnierzowi AK Arseniuszowi Kufalskiemu, druga prezentuje modele kabin do ciężarówek star. Z tą ostatnią będzie można się zapoznać na Wieczorze Starachowickim, który TPS organizuje w najbliższy czwartek.    
Współczesne mieszczuchy poznawały wieś

2023-09-14

Współczesne mieszczuchy poznawały wieś

Jak budowano chaty, czym pracowano w polu i w domu, co jedzono, jak spędzano wolny czas, jak zarabiano na życie? Jednym słowem, jak wyglądała codzienność dawnej świętokrzyskiej wsi? Mogli się o tym przekonać uczestnicy Festynu Historycznego „Od Prasłowian do Polaków” zorganizowanego 14 września br. przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.   
W ramach obchodów 400 lat istnienia Starachowic

2023-09-13

W ramach obchodów 400 lat istnienia Starachowic

Stowarzyszenie Promocji Talentów oraz Park Kultury w Starachowicach zapraszają do udziału w II Przeglądzie Fotografii Wernakularnej zatytułowanym “Spotkania rodzinne”. Konkurs potrwa do 5 października. 
Obchody Dnia Sybiraka

2023-09-11

Obchody Dnia Sybiraka

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, Związek Sybiraków Koło w Starachowicach oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 12 zapraszają na obchody Dnia Sybiraka i 84 rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 września.

2023-09-11

"Kije na 2 mile"

Prezydent Marek Materek, Centrum Usług Społecznych w Starachowicach, Międzyszkolny Oddział PTTK oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na marsz Nordic Walking  „Kije na 2 mile”- SPACER & MARSZ, organizowany w ramach obchodów 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego Wierzbnika. Wydarzenie odbędzie się 17 września i rozpocznie nad zalewem Pasternik.   
„Plon niesiemy, plon”

2023-09-12

„Plon niesiemy, plon”

Z okazji jubileuszu 35-lecia Chór Kameralny Concentus w Starachowicach nawiązał współpracę z Zespołem Folklorystyczno-Obrzędowym Sołtyski z Pawłowa. Kontynuacją tych działań jest koncert pod tytułem „Plon niesiemy, plon”, który odbędzie się 15 września o godz. 17.00 w sali widowiskowej Spółdzielczego Domu Kultury w Starachowicach, ul. Wojska Polskiego 9.