JUŻ W KIOSKU

Veni, vidi, vici... czyli włoska przygoda z Erasmusem

2022-06-09 15:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Maj dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach upłynął pod znakiem włoskiego wyjazdu. Wszystko w ramach projektu Erasmus+ SPOT and STOP Emotional School Dropout.

Pod opieką nauczycieli - Anny Śledziowskiej i Jolanty Wiśniewskiej - pięcioosobowa grupa projektowa wyjechała do Włoch. Gospodarz spotkania - włoska szkoła Istituto Comprensivo "Pitagora" w Bernaldzie – przygotował bogaty program pobytu, począwszy od pracy ściśle związanej z tematem projektu, a kończąc na poznawaniu kultury i włoskich zwyczajów. Pierwsze dwa dni grupa projektowa spędziła w goszczącej szkole i uczestniczyła nie tylko w imponującym przyjęciu i prezentacji szkoły, ale również w festiwalu sztuki i kreatywności, zajęciach sportowych czy warsztatach tematycznych. Owocem tych działań było zaprezentowanie przed pozostałymi uczestnikami projektu efektów pracy zespołowej, przygotowanych przed mobilnością filmów i prezentacji na temat ESDO, a także przekazane zostały upominki związane ze Starachowicami i Szkołą Podstawową nr 13.

Dla wielu było to niezwykle ważne wydarzenie, ponieważ była to możliwość rozwijania zarówno umiejętności społecznych, jak i komunikacyjnych z wykorzystaniem języka angielskiego. Niezapomnianym przeżyciem pozostanie z pewnością wspólne świętowanie 15. urodzin uczennicy SP13. Włosi przygotowali dla Julii tort, a wszyscy odśpiewali głośne Happy Birthday.

Kolejne dni to  odkrywanie Italii. Odbyły się pasjonujące wycieczki do Matery i Alberobello - miejscowości wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak również rejs po lazurowych wodach Morza Jońskiego. Udało się także odwiedzić Narodowe Muzeum Archeologiczne Metaponto oraz Tavole Palatyn, czyli grecką świątynię z szóstego wieku p.n.e., poświęconej bogini Herze i Apollinowi.

Ostatniego dnia nastąpiło podsumowanie pracy projektowej we Włoszech oraz uroczyste wręczenie certyfikatów.

Tydzień we Włoszech uświadomił wszystkim uczestnikom wyjazdu, że nie tylko podróże kształcą, ale także projekty europejskie. Poszerzają one horyzonty w różnych dziedzinach, pozwalają na samodoskonalenie, uczą otwartości i tolerancji. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach już pracują nad następnymi zadaniami projektowymi i myślą o kolejnym, wspólnym spotkaniu, tym razem w Hiszpanii.

Projekt realizowany jest od ponad półtora roku, a jednym z celów jest wymiana doświadczeń związanych z tematem projektu, czyli jak unikać wypadania z edukacji szkolnej.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Na trzecim miejscu w województwie

2022-11-27

Na trzecim miejscu w województwie

Zespół Szkół Zawodowych ma wielkie powody do zadowolenia, szkolna drużyna wywalczyła brązowy medal na wojewódzkich finałach w piłce koszykowej 3x3. Te odbyły się w środę, 16 listopada.
Uczniowie dla Ojczyzny

2022-11-26

Uczniowie dla Ojczyzny

Uczniowie Technikum nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego wzięli udział w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa publicznego i osobistego. Przedsięwzięcie przeznaczone było dla uczniów świętokrzyskich placówek oświatowych. Organizatorzy to Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej " PASSA " w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Świętokrzyska Policja, Komenda Wojewódzka PSP w Kielcach. Współfinansowanie zapewnia Ministerstwo Obrony Narodowej.
Otrzymali stypendia prezesa Rady Ministrów

2022-11-26

Otrzymali stypendia prezesa Rady Ministrów

Stypendium Prezesa Rady Ministrów może być przyznane uczniowi szkoły kształcącej w formie dziennej, która umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości. Przyznaje się je uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki. Stypendystkami ze Starachowic okazały się uczennice Zespołu Szkół Zawodowych nr 2.
Za mundurem WSZYSCY sznurem

2022-11-22

Za mundurem WSZYSCY sznurem

Klasy mundurowe to przepustka do służby wojskowej, ale także do pracy w innych jednostkach mundurowych. Nie sposób nie wspomnieć, że cieszą się one ogromnym powodzeniem, młodzież zdobywa umiejętności z zakresu strzelectwa, samoobrony, technik interwencji, pierwszej pomocy. Uczy się survivalu biorąc udział w obozach szkoleniowo-sprawnościowych i sportowych.
Cyklicznie oddają krew

2022-11-23

Cyklicznie oddają krew

Od 2003 roku w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach działa Szkolny Klub Honorowego Dawcy Krwi. Jego szeregi zasila ponad 70 uczniów, a pieczę nad tą honorową gromadką sprawują Magdalena Półtorak, Elżbieta Winiarska i Beata Grad. Szkolny klub wielokrotnie był nagradzany w Turnieju „Młoda Krew ratuje życie” organizowanym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Świętokrzyski Oddział Okręgowy PCK w Kielcach.
Wykusowe wilki z nagrodą

2022-11-19

Wykusowe wilki z nagrodą

Śladami bohaterów AK to ogólnopolski konkurs historyczny, w którym udział bierze młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To podróż śladami osób, które w czasie II wojny światowej w lokalnych społecznościach włączały się w działanie ruchu oporu wobec okupantów. Dzięki temu młodzi ludzie poznają historię ruchu oporu z ich najbliższej okolicy – szukają ich w opowieściach swoich bliskich, lokalnych muzeach, archiwach społecznych czy bibliotekach.
Przerwa na czytanie

2022-11-19

Przerwa na czytanie

Szkoła Podstawowa nr 9 po raz kolejny uczestniczyła w akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Akcja odbywa się pod hasłem "Przerwa na czytanie". Wydarzenie o międzynarodowym zasięgu po raz szósty odbyło się w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych i kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom.
Młodzi patrioci

2022-11-16

Młodzi patrioci

Przedszkole Miejskie nr 10 Niezapominajka dołączyła do ogólnopolskiej akcji wspólnego odśpiewania hymnu.
Młodzież o wielkich sercach

2022-11-10

Młodzież o wielkich sercach

Nie trzeba przypominać, że młodzież Ośrodka Szkolno Wychowawczego OHP w Starachowic ma ogromne serca, wielokrotnie angażują się w akcje pomocowe pokazując, że są wrażliwi na krzywdę.
Ogólnopolski Tydzień Kariery

2022-11-09

Ogólnopolski Tydzień Kariery

W tym roku przebiegała pod hasłem „Złap za stery do swojej kariery”.