JUŻ W KIOSKU

Uwięziona we własnym mieszkaniu. Pomóżmy pani Joannie

2023-05-13 11:08:40

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Pani Joanna ze Starachowic od przeszło 12 lat choruje na stwardnienie rozsiane. Ta okrutna choroba przykuła 40-latkę do wózka, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Problemem jest niemoc wywołana chorobą, a także bycie uwięzionym w czterech ścianach. Pani Joanna mieszka na drugim piętrze, w mieszkaniu bez balkonu i w bloku bez windy. Pomaga jej 12-letnia córka, znajomi oraz opieka społeczna, ale w niewielkim wymiarze godzin. 

od lewej: radna Agnieszka Kuś, pani Joanna, Małgorzata Derlecka / fot, Gazeta Starachowicka

Starachowiczanka jest uwięziona nie tylko we własnym mieszkaniu, ale i we własnym ciele. By móc, choć w miarę normalnie funkcjonować, marzy o zamianie obecnego mieszkania znajdującego się drugim piętrze na lokal na parterze lub w budynku z windą; zakupie specjalnego kombinezonu, który pomoże w rehabilitacji oraz większej pomocy ze strony ośrodka pomocy społecznej. 

- Przychodzi do mnie rano opiekunka na 1,5 godziny, a potem przychodzi na godzinę asystent. Później jestem sama - mówi kobieta.  

Pani Joanna zawsze była samodzielną osobą. Kupiła mieszkanie, wyszła za mąż i oczekiwała na narodziny córki. Wtedy, te 12 lat temu usłyszała diagnozę - stwardnienie rozsiane. Z roku na rok jest coraz gorzej. Cztery lata temu choroba przykuła kobietę do wózka. Do tego doszły problemy w małżeństwie, teraz sama wychowuje swoją ukochaną córkę. Dziewczynka jest jej największym wsparciem. Pomaga w codziennych obowiązkach, przy okazji dobrze się ucząc i nie rezygnując przy tym ze swoich pasji. 

W pomoc pani Joannie zaangażowały się radna Agnieszka Kuś oraz działaczka Małgorzata Derlecka, które m.in. po reportażu w jednej z telewizji, zostały poinformowane o tym, że w naszym mieście mieszka osoba tak bardzo potrzebująca pomocy. Za pośrednictwem lokalnych mediów postanowiły wspomóc i nagłośnić sprawę.  

Na portalu pomagam.pl prowadzona jest zbiórka na zakup specjalistycznego kombinezonu  Exopulse Mollii suit, który może pomóc pani Joannie w poprawie stanu zdrowia. Działaczki planują również organizację pikniku charytatywnego połączonego ze zbiórką funduszy dla starachowiczanki. 

Podczas spotkania z mediami mocno wybrzmiała kwestia potrzeby pomocy ze strony miejskich instytucji. Pani Joannie nie należy się mieszkanie komunalne, bo ma własne mieszkanie. Kobiecie zależy na zamianie lokum. Są bowiem programy dla osób niepełnosprawnych, o których wyniku decyduje starosta, a z których pani Joanna mogłaby uzyskać pomoc w postaci dofinansowania choćby do zakupu/zamiany mieszkania. Taka możliwość już raz się pojawiła. Jednak, jak mówi kobieta, coś poszło nie tak, ponieważ starosta podjął odmowną decyzję, która negowała zamianę mieszkania ze względu na zainstalowaną w łazience wannę, a nie brodzik. Pani Joanna apeluje również o zwiększenie godzin opieki opiekunki i asystenta osoby niepełnosprawnej, czy godzin rehabilitacji (8 godzin w ciągu miesiąca).   

- To jest skandal dla władz i instytucji, żeby w XXI wieku osoba niepełnosprawna nie miała znikąd pomocy. Pani Asia jest przykuta do wózka, nie może sama wyjść, nie może się ubrać czy sama niczego ugotować. Tu siedzi kobieta, która ma wspaniałą córkę, która jej pomaga, ale gdzie są instytucje? Apeluję do pana starosty i pana prezydenta o to, aby zainteresowali się problemami osób niepełnosprawnych, którzy są uwięzieni w domach. Aby pomogli tej kobiecie. Zarówno pani Asia, jak i jej córka zasługują na to - podkreśliła radna Agnieszka Kuś. - Tak naprawdę, 12-letnia córka lepiej się spisuje niż urzędnicy w naszym mieście.

[LINK DO ZBIÓRKI: https://pomagam.pl/th746r?fbclid]

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

2023-09-28

Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

Trwają odbiory prac na terenie zrewitalizowanego otoczenia Dworca Zachodniego. Jak informuje Referat Realizacji Inwestycji w ramach inwestycji powstanie 111 miejsc parkingowych, w tym na parkingu dwupoziomowym 91 miejsc (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) oraz poza parkingiem dwupoziomowym 20 miejsc (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). 
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.