Ocena:
0/5 | 0 głosów
Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek wziął udział we wtorek 12 lipca w uroczystości upamiętniającej 79. rocznicę pacyfikacji wsi Michniów w gminie Suchedniów, w latach II wojny światowej. Tego dnia obchodzony jest również Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskich.
fot. UM Starachowice
- Dziś czcimy, bohaterstwo, poświęcenie i patriotyzm mieszkańców wsi polskiej, którzy powszechnie angażowali się w działalności polski podziemnej. W tym miejscu ginęli niewinni ludzie tylko za to, że byli Polakami i pomagali żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Michniów jest symbolem, o którym nie wolno nigdy zapomnieć. – podkreślał Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.
W programie uroczystości, które obyły się w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie znalazły się wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości, Msza Święta w intencji ofiar pacyfikacji oraz występ Chóru Senior z Suchedniowa. Na zakończenie wtorkowych uroczystości na mogile zamordowanych zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.
W latach II wojny światowej część mieszkańców Michniowa aktywnie współpracowała z partyzantami, w szczególności z obozującym na pobliskim Wykusie zgrupowaniem partyzanckim Armii Krajowej dowodzonym przez porucznika Jana Piwnika, pseudonim „Ponury”.
W nocy z 2 na 3 lipca 1943 r. partyzanci „Ponurego” przeprowadzili atak na dwa pociągi pasażerskie na stacji Łączna. W wyniku ostrzelania wagonów dla Niemców zginęło 8 osób, w tym 4 żołnierzy. Rannych zostało 30-40 osób, wśród których znajdowało się 11 żołnierzy.
W ramach odwetu 12 lipca 1943 r. niemiecka ekspedycja karna (w jej skład wchodzili również żandarmi ze Starachowic) częściowo spaliła wieś Michniów i zamordowała ponad 100 mieszkańców, głównie mężczyzn.
W odwecie, w nocy żołnierze „Ponurego” zaatakowali w rejonie Podłazia pociąg pośpieszny relacji Kraków-Warszawa, zabijając lub raniąc co najmniej kilkunastu Niemców.
W odwecie, następnego dnia niemieccy policjanci powrócili do Michniowa, paląc wieś i mordując niemal wszystkich pozostałych tam jeszcze mieszkańców. Łącznie ofiarą dokonanej w Michniowie masakry padło ponad 200 osób, w tym kobiety i dzieci.
Datę tragedii w Michniowie uznano za symboliczny dzień pamięci o mieszkańcach 817 polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.

2023-09-21
Serce dla Maćka
13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.
2023-09-21
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana
Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.
2023-09-20
W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC
Firma Zeta Safe Harbour z siedzibą w Krakowie działająca w branży "Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem", w 2021 roku w przetargu ogłoszonym przez Gminę Starachowice, kupiła działkę wraz z budynkiem po dawnej szkole przy ulicy Kieleckiej.
2023-09-20
Jest dofinansowanie na modernizację starachowickiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego
Prawie 7 mln zł trafi do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Pieniądze z funduszu medycznego, który powstał z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy, zostaną przeznaczone na modernizację i doposażenie w sprzęt medyczny SOR.
2023-09-21
Ponad 500 dni bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach
Na terenie bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Starachowicach prezydent miasta Marek Materek podsumował dotychczasowe funkcjonowanie bezpłatnej komunikacji w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem okresu wakacyjnego. Spotkanie wpisało się w Europejski Tydzień Mobilności, w którego obchody co roku, aktywnie włączają się Starachowice.
2023-09-20
Punkty Pomocy Okresowej w starachowickich szkołach
Punkty Pomocy Okresowej to jedna z odpowiedzi na ubóstwo menstruacyjne. Bardzo prężnie w tym zakresie działa Fundacja Akcja Menstruacja, która zawitała do Starachowic. W ramach współpracy z naszą gminą w szkołach oraz przestrzeni miejskiej pojawią się specjalne skrzynki, oraz dyspensery na podpaski i tampony. Pierwszą placówką, której przekazano dyspenser jest Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Starachowicach.
2023-09-19
Miasta nad Kamienną powinny być ze sobą skomunikowane
Problematyka wykluczenia komunikacyjnego była tematem czwartkowej (14 września br.) konferencji prasowej Stowarzyszenia „Wrażliwi Społecznie”, które złożyło petycję do prezydenta Starachowic w sprawie wspólnej komunikacji miejskiej w obszarze tzw. trójmiasta nad Kamienną tj. między Ostrowcem Świętokrzyskim, Starachowicami i Skarżyskiem-Kamienną.
2023-09-19
Ruszyła budowa parkingu na terenie Strefy
Na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" przy ul. Kwiatkowskiego (naprzeciwko Zespołu Doskonalenia Zawodowego) powstaje nowy parking. Inwestycja realizowana jest w ramach współpracy partnerskiej przy realizacji zadania pn.: „Poprawa warunków obsługi i rozwoju SSE Starachowice S.A. m.in. poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu drogowego nad linią kolejową nr 25 w Starachowicach”. Zadanie dofinansowane jest z rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych.
2023-09-18
Zakończyło się głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Kto wygrał?
Zakończyło się tegoroczne głosowanie, w ramach starachowickiego Budżetu Obywatelskiego. Spośród zgłoszonych przez mieszkańców pięciu pomysłów, wygrał projekt Konrada Rączki, czyli remont sanitariatów w Szkole Podstawowej nr 12 w Starachowicach. Nie zadowala jednak liczba głosujących. Z 44 129 uprawnionych osób, głosy oddało tylko 1428 mieszkańców, z czego 173 głosy były nieważne.
2023-09-16