JUŻ W KIOSKU

Uczą się od mistrza

2022-11-16 13:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Nie każdy powiat może poszczycić się taką placówką, jak Państwowe Ognisko Plastyczne, a już na pewno z tak cenionymi artystami, jak Marcin Bondarowicz, który niedawno zdobył główną nagrodę Award of Excellence w tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Rysunku Prasowego i Sztuk Wizualnych w Timişoarze (Rumunia). 

fot. POP w Starachowicach 

Lista jego osiągnięć jest bardzo długa i trudno zmieścić ją w szpaltach. Jest laureatem kilkuset nagród oraz wyróżnień w krajowych i międzynarodowych konkursach na rysunek satyryczny czy prasowy.

W 2020 roku artysta zdobył pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym w Turcji: 7th KalDer Bursa International Cartoon Contest oraz pierwszą nagrodę w The 2nd International KURD Cartoon Forum 2020 Iran. W tym samym roku zdobył srebrny medal w Egipcie: The 4th International Caricature Cartoon Contest Egypt – 2020, otrzymał również kilka wyróżnień w międzynarodowych konkursach m.in. w Brazylii, Chorwacji, Chinach oraz Kolumbii. Jest laureatem Nagrody Specjalnej w III Ogólnopolskim konkursie na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2021. W kolejnej jego edycji zdobył nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Jest również laureatem „Nagrody za doskonałość” w międzynarodowym konkursie na rysunek prasowy organizowany w Kanadzie - 22nd World Press Freedom International Editorial Cartoon Competition/Canada (2022), a od kilku tygodniu również wspomnianej na wstępie Award of Excellence na 10. Międzynarodowym Salonie Rysunku Prasowego i Sztuk Wizualnych w Timisoarze.

Marcin Bondarowicz zajmuje się głównie plakatem i ilustracją prasową. Współpracuje z wydawnictwami oraz magazynami biznesowymi, polityczno-społecznymi, serwisami i portalami, w kraju i za granicą. Jest autorem licznych publikacji  prasowych i jurorem na wielu konkursach. To, co najbardziej nas cieszy i czym możemy się chwalić to jego praca z młodzieżą w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie uczy malarstwa oraz rysunku. Prowadzi także ćwiczenia kolorystyczne i rysunkowe. Nauka pod okiem tak cenionego artysty jest bez wątpienia nie lada gratką dla młodych ludzi. 

/źródło: Powiat Starachowicki/

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Sensacyjne odkrycie w powiecie starachowickim

2022-12-01

Sensacyjne odkrycie w powiecie starachowickim

- Każde muzeum przeżywa wyjątkowe chwile, kiedy jego kolekcja powiększa się albo kiedy zyskuje eksponat który może prezentować na swojej wystawie. Taka sytuacja ma miejsce dzisiaj - mówił podczas czwartkowej konferencji (1 grudnia) dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski.
Świętokrzyski akcent na monetach

2022-11-28

Świętokrzyski akcent na monetach

W 2014 roku Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję serii „Odkryj Polskę”. Ma ona przybliżać miejsca i zdarzenia ważne dla naszego kraju. Monety emitowane w tej serii mają rozmiar standardowych monet obiegowych o nominale 5 zł.
Zaczarowany świat Ewy

2022-11-26

Zaczarowany świat Ewy

Artystyczne zacięcie miała od zawsze, dziś wykorzystuje je przenosząc na płótno swoje tęsknoty i marzenia, Jej obrazy przedstawiają pejzaże, surrealistyczne wizje, portrety kobiet, goszczą na nich gejsze. Inspiruje ją głównie Zdzisław Beksiński, a interpretację swoich prac pozostawia odbiorcy. 
Ku czci Świętej Barbary

2022-11-27

Ku czci Świętej Barbary

Przed nami coroczne uroczystości z okazji święta patronki Starachowic - Świętej Barbary.
Tu teraz jest mój dom

2022-11-27

Tu teraz jest mój dom

- Nie pójdziesz dzisiaj do szkoły. Wojna! Rosja napadła na Ukrainę ! - Tak powiedziała mama rankiem 24 lutego. W jej oczach było przerażenie, niepewność co z nami będzie. Nerwowe rozmowy rodziców i wreszcie decyzja, że uciekamy. Zostawiłam swoją szkołę, zespół „Akcent”, w którym tańczyłam i zdobywałam nagrody, koleżanki, kolegów... Samochód rodziców zapakowany najpotrzebniejszymi rzeczami, długie, pełne łez pożegnanie z babcią i... ruszamy w drogę.
Świat według Ewy Sepioło-Krełowskiej

2022-11-20

Świat według Ewy Sepioło-Krełowskiej

- Lubię swój świat, gdzie mogę marzyć bez ograniczeń - mówi artystka i zaprasza, by ją w tym świecie odwiedzić. Wernisaż wystawy malarstwa Ewy Sepioło-Krełowskiej odbędzie w Pełnej Kulturze (park Miejski) - 25 listopada o godzinie 18.00. Na gości czeka muzyczna niespodzianka. 
Człowiek orkiestra, kobieta instytucja

2022-11-20

Człowiek orkiestra, kobieta instytucja

Tak o Alicji Czarneckiej (prezes starachowickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawni Plus) mówił prezydent Marek Materek. Jego słowa potwierdzali wszyscy goście zgromadzeni w Sali Olimpia, a okazja ku temu była przecież nie byle jaka. Jubileusz 25 - lecia stowarzyszenia sprzyjał życzeniom, gratulacjom, wspomnieniom.

2022-11-20

"Magia powiatu" działa

Do cieszącego się ogromną popularnością konkursu nadesłano 60 zdjęć, na których zagościły prawdziwe niezwykłości. To była już XVI edycja fotograficznych zmagań, a jury kolejny raz miało ciężki orzech do zgryzienia. Wybrać trzy najbardziej zaczarowane spośród 60 magicznych? No naprawdę nie zazdroszczę.
Krajoznawcze spacery

2022-11-16

Krajoznawcze spacery

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy zorganizowała dla swoich parafian spacer krajoznawczy. pierwszy już się odbył, a sądząc po doskonałych humorach parafian nie był ostatnim.
W hołdzie dla Niepodległej

2022-11-16

W hołdzie dla Niepodległej

Niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a Polacy za jej odzyskanie zapłacili wysoką cenę, przelali morze krwi i lez. Niepodległa Ojczyzna to dobro każdego z nas, ma nas łączyć ponad różnicami, sporami i kłótniami.