JUŻ W KIOSKU

Tylko pamięć pokona śmierć

2022-10-28 10:19:14

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Polak i Żyd - pewnie nie raz się kłócili, często żyli jak pies z kotem, częściej jak bracia. Żyli w klimacie handlowych nawoływań, wśród tłumu przechodniów i sprzedawców niosących swój towar i głośnym krzykiem zachęcających do kupowania. Małe dzieci z piskiem krążące między nosiwodami, handlarki z koszami wypełnionymi macą i różnego rodzaju pieczywem, gwar rozmów... Być może był tłum przy rynkowej studni, albo kolejka do stojącej w rogu austerii. Kto wie, czy przyrynkowe uliczki nie korkowały się od korowodu wozów i dwukółek...

Ten świat przestał istnieć z chwilą, kiedy wkroczyli tu Niemcy. 27 października 1942 roku rozpoczęła się prawdziwa parada mordu i rabunku.

Niemcy dokonali likwidacji getta wywożąc z naszego miasta ponad 3 tys. Żydów, których czekała już tylko śmierć w Treblince. Wywózka została poprzedzona niezwykle brutalną selekcją. Rozdzielano rodziny, przyjaciół, krewnych. Słabych i niedołężnych mordowano w bramie jednej z kamienic, na płycie Rynku, na progach własnych domów, często we własnych łóżkach. Wielu zginęło na Krętej, padali od uderzeń kolbami karabinów, od strzału, szczuto ich psami. Dla wielu była to ostatnia droga, droga przez mękę.

Reszta, stłoczona na rynku, oczekiwała na to co przyniesie los. Jedni w obojętności, inni ogarnięci żalem, jeszcze inni złorzecząc. Jedno jest pewne, tamtego dnia Wierzbnik nigdy nie zapomniał, nawet jeśli pamięć ludzka jest krucha, to historia zapisała się w murach, bruku i klimacie sielskiego przecież miasta.

Wszyscy nadający się do pracy, czyli ok. 1400 osób zostało umieszczonych w trzech obozach pracy na terenie miasta. Pracowali oni w nieludzkich warunkach na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Większość z nich z wycieńczenia nie dożyła końca wojny i wolności.

W czwartek, 27 października na tej samej płycie rynkowej oddano cześć tym zamordowanym żydowskim mieszkańcom naszego miasta.

- Kilkaset metrów dzieliło Żydów ustawionych przy północnej pierzei rynku z tymi, którzy stanęli po stronie południowej. Kilkaset metrów będące odległością między życiem a śmiercią. Pamięć jest głosem tych, którym go odebrano, udział w uroczystościach jest naszą powinnością. Spotykamy się, by uczcić tych, którym nie było dane dalej żyć, współtworzyć naszą gospodarkę, naszą kulturę - mówił Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki. - Nasza pamięć unieważnia w jakiś sposób tamtą zbrodnię sprzed 80. lat. Ona zawsze będzie, ale tak długo, jak będziemy o niej pamiętać i o niej mówić, Ci ludzie będą żyli - dodał i zapalił znicz pamięci przed tablicą upamiętniającą tamte dramatyczne wydarzenia.

W ciszy, która otuliła zamordowanych wybrzmiał głos Maćka Frankiewicza, który odczytał część ustalonych przez siebie nazwisk żydowskich mieszkańców. Imiona i nazwiska zapomnianych lat i dni.

Ta lista jest właściwe jest jedynym śladem, namacalnym dowodem, że za liczbami stoi konkretny człowiek, konkretny zawód, konkretny adres...

Strzęp kartki a na niej czyjeś całe życie.

Na rynku znicze zapalili Elżbieta Gralec - zastępca prezydenta ds gospodarzych, Sebastian Staniszewski, Paweł Kołodziejski i Wioletta Sobieraj z Muzeum Przyrody i Techniki.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Żelazne pierścienie przyznane

2023-05-19

Żelazne pierścienie przyznane

W piątek, 19 maja, Starachowice stanęły pod znakiem przedsiębiorczości. Nagrodą „Żelaznego Pierścienia” uhonorowano lokalnych przedsiębiorców. To nagroda gospodarcza przyznawana za wkład w rozwój powiatu oraz podziękowanie dla przedsiębiorców za odwagę w zakładaniu biznesów. Pomysłodawcą nagrody jest wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski. 
Spacerowali szlakiem STAR-ów

2023-05-20

Spacerowali szlakiem STAR-ów

Nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach są niezwykle aktywni i przede wszystkim chętni do wszelakich aktywności. Ostatnim ich pomysłem był spacer śladem miejskiej ciężarówki, poznawanie historii miasta oraz integracja międzypokoleniowa. 
Ocean pod powieką

2023-05-14

Ocean pod powieką

Święto w bibliotece

2023-05-14

Święto w bibliotece

Tydzień Bibliotek i Dnia Bibliotekarza w Starachowicach rozpoczął się hucznie i z przytupem. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej  Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowały wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Spojrzenie... Z fotografią w Bibliotece. 
Wysokie góry w

2023-05-14

Wysokie góry w "Klubie podróżnika"

Wysokie szczyty, widoki zapierające dech i przygoda - to nas czeka, jeśli zdecydujemy się wziąć udział w kolejnym spotkaniu w ramach "Klubu Podróżnika". Gościem będzie starachowiczanin w Grudziądzu, absolwent I LO, który z wielką radością i sentymentem wraca w rodzinne strony. 
W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

2023-05-14

W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

To było niezapomniane popołudnie, w piątek (28 kwietnia) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieniła się w wielką salę koncertową.
Przed nami Noc Muzeów

2023-05-13

Przed nami Noc Muzeów

Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych, jedyna okazja gdy  muzea, galerie sztuki, domy kultury udostępniają swoje zbiory w godzinach nocnych, zupełnie za darmo lub za niewielką opłatą. W Polsce odbędzie się już dwudziesty raz. 
Urodzinowo, kolorowo i uroczyście

2023-05-13

Urodzinowo, kolorowo i uroczyście

- Drodzy Seniorzy z Klubu Seniora „Niezapominajka ”życzę Wam kolejnych aktywnych lat w nieustającym zdrowiu. Zarażajcie nas dalej swoim uśmiechem i energią - mówił prezydent Marek Materek do starachowickich Niezapominajek i nie bez powodu. Za nimi 5. urodziny. 
Autobus z atrakcjami

2023-05-12

Autobus z atrakcjami

Słuchawki w uszach, rozmowa ze współpasażerami, a może pogrążanie się we własnych myślach? Zapomnijcie o tym. Teraz w starachowickiej komunikacji miejskiej usłyszycie fragmenty powieści, poezje i felietony. To miejska akcja promująca literaturę. 
Wędruj z seniorami starachowickimi szlakami

2023-05-11

Wędruj z seniorami starachowickimi szlakami

Nie macie planów na najbliższy piątek? Podpowiadamy zatem, że sluchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku mają dla Was prawdziwą petardę..