JUŻ W KIOSKU

Tylko pamięć pokona śmierć

2022-10-28 10:19:14

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Polak i Żyd - pewnie nie raz się kłócili, często żyli jak pies z kotem, częściej jak bracia. Żyli w klimacie handlowych nawoływań, wśród tłumu przechodniów i sprzedawców niosących swój towar i głośnym krzykiem zachęcających do kupowania. Małe dzieci z piskiem krążące między nosiwodami, handlarki z koszami wypełnionymi macą i różnego rodzaju pieczywem, gwar rozmów... Być może był tłum przy rynkowej studni, albo kolejka do stojącej w rogu austerii. Kto wie, czy przyrynkowe uliczki nie korkowały się od korowodu wozów i dwukółek...

Ten świat przestał istnieć z chwilą, kiedy wkroczyli tu Niemcy. 27 października 1942 roku rozpoczęła się prawdziwa parada mordu i rabunku.

Niemcy dokonali likwidacji getta wywożąc z naszego miasta ponad 3 tys. Żydów, których czekała już tylko śmierć w Treblince. Wywózka została poprzedzona niezwykle brutalną selekcją. Rozdzielano rodziny, przyjaciół, krewnych. Słabych i niedołężnych mordowano w bramie jednej z kamienic, na płycie Rynku, na progach własnych domów, często we własnych łóżkach. Wielu zginęło na Krętej, padali od uderzeń kolbami karabinów, od strzału, szczuto ich psami. Dla wielu była to ostatnia droga, droga przez mękę.

Reszta, stłoczona na rynku, oczekiwała na to co przyniesie los. Jedni w obojętności, inni ogarnięci żalem, jeszcze inni złorzecząc. Jedno jest pewne, tamtego dnia Wierzbnik nigdy nie zapomniał, nawet jeśli pamięć ludzka jest krucha, to historia zapisała się w murach, bruku i klimacie sielskiego przecież miasta.

Wszyscy nadający się do pracy, czyli ok. 1400 osób zostało umieszczonych w trzech obozach pracy na terenie miasta. Pracowali oni w nieludzkich warunkach na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Większość z nich z wycieńczenia nie dożyła końca wojny i wolności.

W czwartek, 27 października na tej samej płycie rynkowej oddano cześć tym zamordowanym żydowskim mieszkańcom naszego miasta.

- Kilkaset metrów dzieliło Żydów ustawionych przy północnej pierzei rynku z tymi, którzy stanęli po stronie południowej. Kilkaset metrów będące odległością między życiem a śmiercią. Pamięć jest głosem tych, którym go odebrano, udział w uroczystościach jest naszą powinnością. Spotykamy się, by uczcić tych, którym nie było dane dalej żyć, współtworzyć naszą gospodarkę, naszą kulturę - mówił Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki. - Nasza pamięć unieważnia w jakiś sposób tamtą zbrodnię sprzed 80. lat. Ona zawsze będzie, ale tak długo, jak będziemy o niej pamiętać i o niej mówić, Ci ludzie będą żyli - dodał i zapalił znicz pamięci przed tablicą upamiętniającą tamte dramatyczne wydarzenia.

W ciszy, która otuliła zamordowanych wybrzmiał głos Maćka Frankiewicza, który odczytał część ustalonych przez siebie nazwisk żydowskich mieszkańców. Imiona i nazwiska zapomnianych lat i dni.

Ta lista jest właściwe jest jedynym śladem, namacalnym dowodem, że za liczbami stoi konkretny człowiek, konkretny zawód, konkretny adres...

Strzęp kartki a na niej czyjeś całe życie.

Na rynku znicze zapalili Elżbieta Gralec - zastępca prezydenta ds gospodarzych, Sebastian Staniszewski, Paweł Kołodziejski i Wioletta Sobieraj z Muzeum Przyrody i Techniki.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.