JUŻ W KIOSKU

Twórczość w domowym zaciszu

2023-09-29 13:02:36

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Starachowiczanka Zofia Perechuda maluje od dziecka, bo to cecha jej osobowości. Nie kończyła żadnych szkół artystycznych, po prostu przez całe życie spontanicznie realizowała swój wrodzony talent. O jej pasji wie niewiele osób, więc postanowiliśmy ją wydobyć z kręgu anonimowości.    

fot. Gazeta Starachowicka

Zofia Perechuda jest malarką wielowymiarową. Pracuje różnymi technikami, tworzy na papierze i płótnie, a nawet na ścianie własnego mieszkania. Zdarza się też, że stosuje recykling -  wykorzystuje stare przedmioty, jako bazę swoich prac.          

- Maluję na wszystkim co się da, czym się da i co kto sobie życzy  - mówi ze śmiechem.     

- Bo maluję też na zlecenie. Teraz mam zamówienie na rysunkowe portrety komików. Będzie to m. in. Chaplin oraz Flip i Flap - dodaje.

Tworzy przez całe życie. 

- Od dziecka, jak to się mówi -  opowiada.

- Próbowałam też rzeźbić. Należałam do Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Starachowicach, które organizowało wiele konkursów. Potem moje malowanie na kilka lat się urwało, gdy rozwiązali tartak, w którym pracowałam razem z mężem. Wyjechałam na zarobek do Włoch, wróciłam po 10 latach ze względu na chorobę męża. Wtedy znów się zabrałam za malowanie i trwa to aż do dziś. A odkąd mąż zmarł wykonuję tych prac jeszcze więcej, żeby zabić czas, bo nie potrafię siedzieć i patrzeć w okno.  Coś muszę robić - mówi. 

Pani Zofia prezentowała swoje prace na zewnątrz, ale niezbyt często. Głównie w celu komercyjnym.  

- Był czas, że ze znajomym jeździłam po pchlich targach, czy na targ pod Świętą Katarzynę i pod Święty Krzyż. Tam sprzedaż szła mi lepiej. O na przykład woziłam takie czarownice - pani Zofia pokazuje sporych rozmiarów maskotkę Baby Jagi z miotłą.

- Ale długo to nie trwało, bo umarł pan, który organizował mi transport - dopowiada. 

W rezultacie twórczość pani Zofii ma ukryty charakter. Większość prac trzyma w mieszkaniu. Najwięcej jest wśród nich olejnych obrazów o najróżniejszej tematyce. Uwagę zwraca też duży widok namalowany wprost na ścianie pokoju. To też dzieło pani Zofii. 

- Ma już ze 30 lat, zrobiłam go jak tylko się tu wprowadziliśmy. A teraz marzy mi się, żeby go poszerzyć na drugą część ściany. Mam już całą koncepcję w głowie. Bo z głową i rękami jest u mnie w porządku, dam radę wszystko zrobić. Tylko z chodzeniem mam problem po operacji obu kolan. Ale do malowania nogi nie są potrzebne - żartuje. 

Ograniczają jednak mobilność, dlatego już zakup materiałów plastycznych to dla pani Zofii duże wyzwanie, bo związane z wyjazdem do specjalistycznego sklepu w Kielcach, w którym zaopatruje się w farby olejne. Teraz korzysta z zapasu, który zrobiła przez dwoma laty. 

Pani Zofia udziela się aktywnie na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Starachowicach.

-  Bardzo dużo tam robię.  Ostatnio namalowałam dla nich bardzo wielki obraz przedstawiający dawny wygląd klasztoru na Świętym Krzyżu -  mówi. 

Doniosłym wydarzeniem w jej artystycznym życiu był udział w tegorocznej edycji słynnych Dymarek Świętokrzyskich, gdzie po raz pierwszy doceniono jej plastyczne zamiłowania.       

-  Był konkurs na temat "Wesele świętokrzyskie". Namalowałam osoby tańczące w chacie pod strzechą. I dali mi drugie miejsce. Widocznie nie było lepszej konkurencji - stwierdza skromnie z nieśmiałym uśmiechem.  Ale po chwili dodaje:

- Jestem szczęśliwa, że mnie tam doceniono. Bo do tej pory to tylko co najwyżej dostawałam dyplomy. A to była moja pierwsza w życiu poważna nagroda.             

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Świąteczny głos Ukrainy

2023-12-08

Świąteczny głos Ukrainy

Ukraińcy, którzy w Starachowicach znaleźli bezpieczną przystań po ucieczce ze swojego kraju ogarniętego wojną, podzielili się z mieszkańcami naszego miasta swoją kulturą narodową związaną z okresem Bożego Narodzenia. Publiczność koncertu "Kolędy Ukraińskie" zorganizowanego w urzędzie miejskim usłyszała nie tylko tytułowe utwory, ale miała też okazję posłuchać poezji i muzyki oraz obejrzeć układy taneczne.            
Wszechobecny Mikołaj

2023-12-07

Wszechobecny Mikołaj

U dzieci i dorosłych, u chorych i zdrowych, w szkołach, firmach, domach prywatnych i na ulicach. 6 grudnia Mikołaj był obecny po prostu wszędzie.    
Wesoła tradycja

2023-12-06

Wesoła tradycja

Wśród bogatej oferty różnorodnych działań senioralnych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Starachowicach mamy propozycje cenne, ciekawe, akceptowane, cieszące się dużym zainteresowaniem i aktywnością społeczności studenckiej. Od trzech lat dołączyła do nich dość nowa tradycja uroczystego przyjęcia nowych członków zwana „otrzęsinami”.
Mikołaj na ulicach Starachowic

2023-12-04

Mikołaj na ulicach Starachowic

Mikołajki to jeden z tych dni, na które czekają dzieciaki na całym świecie i to niezależnie od wieku. Po raz kolejny Mikołaj w dniach 6 - 15 grudnia br. odwiedzi dzieci ze wszystkich starachowickich osiedli. Nie zapomni też o małych pacjentach oddziału pediatrycznego naszego szpitala. Na wydarzenie zaprasza Park Kultury w Starachowicach. 
Nasza opiekunka

2023-12-03

Nasza opiekunka

Starachowice uczciły swoją patronkę - św. Barbarę. Świętowanie przebiegło zgodnie z powtarzanym od lat scenariuszem. Rozpoczęło je spotkanie modlitewne przy zabytkowej kapliczce dedykowanej świętej, potem była procesja do kościoła pw. Wszystkich Świętych, a w nim prelekcja, program artystyczny i uroczysta Msza Święta. 
Urokliwe widoki naszego powiatu

2023-12-01

Urokliwe widoki naszego powiatu

Wyłoniono najlepsze zdjęcia pokazujące atuty powiatu starachowickiego: piękno przyrody, czy unikatowe zakątki przywołujące wspomnienia. Nadesłano je na XVII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Magia Powiatu Starachowickiego. Natura, kultura materialna, tradycje" im. Jerzego Orzechowskiego. 
Show z MiM- em

2023-12-01

Show z MiM- em

Szkoła Tańca "MiM" Starachowice ma taki zwyczaj, że dwa razy do roku prezentuje swój dorobek przed rodzimą publicznością. Piątkowy (1 grudnia br.) koncert pokazany w dwóch turach był tego najnowszym przykładem. Na takich wydarzeniach szkoła zyskuje nowych wielbicieli, którzy mają okazję dołączyć do tanecznej rodziny.  
Odznaka za przejście

2023-11-29

Odznaka za przejście "Ścieżki Stara"

Oddział Międzyszkolny Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Starachowicach promuje nową odznakę, tym razem związaną z konkretnym obiektem na terenie naszego miasta.   
Piosenkowy Zawrót Głowy

2023-11-29

Piosenkowy Zawrót Głowy

Pod takim hasłem Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach zorganizował konkurs umiejętności wokalnych młodych mieszkańców naszego miasta.    
Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

2023-11-29

Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

Asystent międzykulturowy w biurze Prezydenta Miasta Starachowice Inna Meheda, Urząd Miejski w Starachowicach oraz Park Kultury w Starachowicach serdecznie zapraszają na koncert „Kolędy Ukraińskie” 7 grudnia (czwartek) 2023r. do sali Olimpia Urzędu Miejskiego o godz. 15.00.