JUŻ W KIOSKU

Tej Orkiestry nic już nie zatrzyma

2021-02-02 18:00:17

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Starachowice od początku włączają się do wspólnego grania. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy otwiera serca i portfele, a radość z pomagania cieszy przez następny rok.
W to zacne grono mieszkańców Starachowic niezmiennie od lat wpisuje się prezydent Marek Materek i chociaż zbiórki prowadzi rokrocznie, to tegoroczna jest rekordowa. Do prezydenckiej e-skarbonki trafiło ponad 90 tysięcy zł. 

– Poprosiłem Mieszkańców Starachowic i znajomych na Facebooku, by jeśli mają ochotę „nawrzucali mi” do e-skarbonki WOŚP. Najwyraźniej czymś zawiniłem, ponieważ chętnych do nawrzucania znalazło się wielu – śmieje się prezydent Starachowic. – Poprosiłem kilka znajomych osób i firm o przekazanie gadżetów na licytacje. I tak na moim profilu licytowaliśmy między innymi: książki siostry Małgorzaty Chmielewskiej, bluzę od Marcina Najmana, książkę pochodzącego ze Starachowic Rafała Gębury prowadzącego talk show „7 metrów pod ziemią”, kryształowe kieliszki do wina, które są ręcznie ozdabiane w naszym mieście, paczki słodyczy produkowane w Starachowicach, plakaty autorstwa Radka Kowalika. Najwyższą kwotę 8 tys. zł udało się uzyskać z licytacji instalacji fotowoltaicznej, która została podarowana i zostanie zamontowana przez firmę GM Starbud u właściciela Osiołkowa – farmy z osiołkami, która także przekazała prezent na licytację. Mimo ogromnych trudności jakie przeżywają lokalne firmy w związku z pandemią koronawirusa, zgłosiło się mnóstwo osób, które przekazywały fanty na licytacje. Za co Wszystkim i każdemu z osobna serdecznie dziękuję! – mówi, nie ukrywając radości, prezydent Marek Materek.

E-skarbonka nie wyparła w 100% tradycyjnej puszki WOŚP, do której prezydent w tym roku również zbierał. Tym razem kwestował w Parku Miejskim, gdzie częstował gorącą herbatą i kawą wszystkich, którzy zechcieli wrzucić grosik. I to był ten moment, w którym Starachowiczanie po raz kolejny udowodnili, że z prezydentem żyją w przyjaźni, lubią go, chętnie mu wrzucają i jeszcze chętniej się z nim fotografują.

Do wspaniałych przyjaciół Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaliczymy również zimnolubnych mieszkańców Starachowic i okolic. Członkowie Starachowickiego Klubu Morsów "Wektor" może i lubią zimno, ale serducha mają gorąco-parzące. Oni również zbierali pieniądze, a kąpiąc się w przeręblu pozowali do zdjęć z flagą WOŚP.

- Graliśmy, gramy i grać będziemy z Orkiestrą, bo to fajne, pożyteczne i mądre. Królowa Zima chyba jest tego samego zdania, bo zafundowała nam bajeczną niedzielę. Kilka stopni mrozu, mnóstwo świeżego śniegu i grubachny lód zalegający na Piachach. A wszystko skąpane w promieniach słońca - napisali na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Nie zabrakło corocznych koncertów i licytacji w Parku Kultury. W tym roku jednak wszystko odbyło się online, a mieszkańca jak co roku udowodnili, że mają wielkie serca i chcą grać z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy do końca świata, a może i dłużej.

[caption id="attachment_66718" align="aligncenter" width="1538"] fot. Małgorzata Zatorska[/caption]
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Od e-maili do książki, czyli historia ochroniarza

2024-04-14

Od e-maili do książki, czyli historia ochroniarza "Ponurego"

Kapitan Leszek Zahorski był jednym z żołnierzy z osobistej ochrony legendarnego majora Armii Krajowej Jana Piwnika „Ponurego”. Jego życiorys to typowa historia Żołnierza Wyklętego, prześladowanego przez komunistów patrioty, którzy więzili go przez 10 lat. Gdy w 2009 roku odwiedził wąchocką polanę Wykus zaprzyjaźnił się z Katarzyną Kołodziejczyk-Daniłowicz, byłą dziennikarką "Gazety Starachowickiej". Efektem tej znajomości jest napisania przez nią biografia kapitana Zahorskiego pt. „Pozostałem Niepokonany”. Publikacja ukaże się w tym roku. To będzie 100. rocznica urodzin i zarazem 10. rocznica śmierci jej głównego bohatera.    
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.