JUŻ W KIOSKU

Tajemnica zaklęta w kamieniu

2021-07-25 17:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Tożsamość twórcy? Nieznana. Pozostały  tajemnice dłuta... czasem ma się wrażenie, że ożyje ciało zamknięte w kamiennym geście.

Aneta Marciniak

Ciężki i bezkształtny blok surowca, jeszcze dziś, gdy się dobrze przyjrzeć, da się zauważyć detale ciał. Przewrotność, zuchwałość, przekora? Co było powodem, że w pruderyjnej i siermiężnej nieco Polsce lat 70 i 80 na starachowickich ulicach stanęła naga kobieta, para kochanków... Czym są bezkształtne (dla mnie) masy im towarzyszące? Co lub kogo przedstawiają? Jaki był zamysł twórcy i... dlaczego stanęły w przestrzeni Starachowic.

Fantazja miejskich urzędników? A może prezesów spółdzielni? Dla ludzi? Czy po prostu były pieniądze, trzeba było wykorzystać?

Postanowiłam się dowiedzieć, ale o ile wszyscy pamiętają plener artystyczny, na którym powstały drewniane rzeźby (dziś już nieistniejące), to o tych kamiennych niewiele jest do powiedzenia. Na podstawie rozmów z radnymi - Bronisławem Paluchem, Krzysztofem Różyckim, nasuwa się wniosek, że była to akcja kształtowania przestrzeni miejskiej. Dlaczego rzeźby? Nie wiem. Skąd? Prawdopodobnie z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Dziś do tego stopnia wpisały się miejski krajobraz, że wiele osób nawet ich nie zauważa. Kiedy nieco ponad dwa lata temu, po wieloletniej nieobecności, przyjechałam do Starachowic to one był pierwszym elementem, którego szukałam. Czy stoją? Stoją. Uf. Kto?  - to pytanie nurtuje mnie do dziś.

„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie" - Kardynał Wyszyński co innego miał na myśli mówiąc te słowa, ale mnie one idealnie pasują do tego tematu. Pamięć ludzka zawiodła, a zatem czas posłuchać kamiennych rzeźb.

Jeśli wiecie Państwo co nieco o tychże kamiennych pamiątkach przeszłości to zapraszam do kontaktu z redakcją. Czekamy na Wasze zdjęcia. Pokażcie nam je w w Starachowicach dawnych lat. Może były jeszcze jakieś rzeźby, których nie ma albo o których nie wiem.

Zdjęcia można przynosić do redakcji: Konstytucji 3 Maja 23 (zeskanujemy), albo skany zdjęć przesyłać na adres mailowy: biuro@starachowicka.pl

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.