JUŻ W KIOSKU

Tajemnica zaklęta w kamieniu

2021-07-25 17:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Tożsamość twórcy? Nieznana. Pozostały  tajemnice dłuta... czasem ma się wrażenie, że ożyje ciało zamknięte w kamiennym geście.

Aneta Marciniak

Ciężki i bezkształtny blok surowca, jeszcze dziś, gdy się dobrze przyjrzeć, da się zauważyć detale ciał. Przewrotność, zuchwałość, przekora? Co było powodem, że w pruderyjnej i siermiężnej nieco Polsce lat 70 i 80 na starachowickich ulicach stanęła naga kobieta, para kochanków... Czym są bezkształtne (dla mnie) masy im towarzyszące? Co lub kogo przedstawiają? Jaki był zamysł twórcy i... dlaczego stanęły w przestrzeni Starachowic.

Fantazja miejskich urzędników? A może prezesów spółdzielni? Dla ludzi? Czy po prostu były pieniądze, trzeba było wykorzystać?

Postanowiłam się dowiedzieć, ale o ile wszyscy pamiętają plener artystyczny, na którym powstały drewniane rzeźby (dziś już nieistniejące), to o tych kamiennych niewiele jest do powiedzenia. Na podstawie rozmów z radnymi - Bronisławem Paluchem, Krzysztofem Różyckim, nasuwa się wniosek, że była to akcja kształtowania przestrzeni miejskiej. Dlaczego rzeźby? Nie wiem. Skąd? Prawdopodobnie z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Dziś do tego stopnia wpisały się miejski krajobraz, że wiele osób nawet ich nie zauważa. Kiedy nieco ponad dwa lata temu, po wieloletniej nieobecności, przyjechałam do Starachowic to one był pierwszym elementem, którego szukałam. Czy stoją? Stoją. Uf. Kto?  - to pytanie nurtuje mnie do dziś.

„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie" - Kardynał Wyszyński co innego miał na myśli mówiąc te słowa, ale mnie one idealnie pasują do tego tematu. Pamięć ludzka zawiodła, a zatem czas posłuchać kamiennych rzeźb.

Jeśli wiecie Państwo co nieco o tychże kamiennych pamiątkach przeszłości to zapraszam do kontaktu z redakcją. Czekamy na Wasze zdjęcia. Pokażcie nam je w w Starachowicach dawnych lat. Może były jeszcze jakieś rzeźby, których nie ma albo o których nie wiem.

Zdjęcia można przynosić do redakcji: Konstytucji 3 Maja 23 (zeskanujemy), albo skany zdjęć przesyłać na adres mailowy: biuro@starachowicka.pl

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
SOWA w starachowickim muzeum faktem

2021-09-20

SOWA w starachowickim muzeum faktem

Już niedługo w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach powstanie jedna z 32. Stref Odkrywania Wyobraźni Aktywności czyli wspomniana SOWA. 
Za nami XII edycja festynu historycznego „Od Prasłowian do Polaków”

2021-09-19

Za nami XII edycja festynu historycznego „Od Prasłowian do Polaków”

Od lat cieszy się zasłużonym zainteresowaniem, co roku inny temat, w tym prym wiodło dziedzictwo smaków.
Kartka urodzinowa dla Blanki

2021-09-18

Kartka urodzinowa dla Blanki

Mała dziewczynka kontra groźny glejak, a wokół uczniowie, którzy chcą sprawić jej przyjemność. O co chodzi?      
Hello Sofia

2021-09-17

Hello Sofia

Wyruszyli. Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach, wyruszyła w podróż, której celem jest stolica Bułgarii, Sofia.
Przed nami wernisaż fotografii podróżniczej

2021-09-17

Przed nami wernisaż fotografii podróżniczej

Projekt "Od czytelnika do podróżnika. Ale jazda" to pomysł Miejskiej Biblioteki w Starachowicach, która promuje podróże wszelakie. Od tych książkowych, które nas wiodą przez najdalsze zakątki świata i wyobraźni po te całkiem realne.
Gdzie leży prawda? - kolejne spotkanie z kryminałem

2021-09-17

Gdzie leży prawda? - kolejne spotkanie z kryminałem

„ Wszystko, co słyszymy, jest opinią, nie faktem. Wszystko, co dostrzegamy, jest punktem widzenia, nie prawdą”
Językowy paszport do świata

2021-09-19

Językowy paszport do świata

Mówi biegle po angielsku, włosku, bez problemu porozumie się po hiszpańsku i niemiecku, Marta Szymańska-Baran. językowy freak, który w Starachowicach ma misję.
Powakacyjna forma OHP

2021-09-15

Powakacyjna forma OHP

Przystąpili do Narodowego Czytania, zapalili znicze pamięci Obrońcom Westerplatte, wzięli udział w patriotycznym koncercie - młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach wkroczyła w nowy rok szkolny z przytupem.
Twórcy kultury nigdy nie lubili chodzić na smyczy

2021-09-11

Twórcy kultury nigdy nie lubili chodzić na smyczy

Wiele działo się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Losy świata zmieniły się z dnia na dzień trwała wojna Polsko – Jaruzelska, a jej celem było zrzucenie zależności od sąsiada ze wschodu, w tym zagrożenia wynikające z przynależności do Układu Warszawskiego i wreszcie gospodarowanie u siebie.