JUŻ W KIOSKU

Tajemnica Aleksandra Kozika

2021-11-24 18:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Trasa różowych słupów biegnie od stacji Przasnysz do stacji Chorzele, gdzieś tam zagubiona wśród zawieruchy historii i zapomniana przez Boga i ludzi mogiła. Czy na pewno jednak zapomniana?

fot. info.przasnysz.com

Może to właśnie ręka opatrzności skierowała badacza historii Mariusza Maciaszczyka do tego niewielkiego kopczyka. To on chce, z naszą pomocą, odkryć historię Aleksandra Kozika, który był prawdopodobnie jedną z pierwszych ofiar II wojny światowej w okolicach Przasnysza.

Co wiemy?

Na pewno to, że Aleksander Kozik poległ 1 września 1939 między Ulatowo -Adamami a Brzeskami - Kołakami w powiecie przasnyskim i został pochowany w miejscu swojej śmierci. Grobem jednak nikt się od dawna nie zajmuje,  dotychczas nie udało się również ustalić jaka była przyczyna jego śmierci. Mariusz Maciaszczyk zdołał ustalić, że Aleksander Kozik, służył w 1 pułku szwoleżerów i podlegał Mazowieckiej Brygadzie Kawalerii. 1 września jego pułk został zaatakowany pod Opaleńcem. Badacz dotarł do wcześniej spisanej relacji naocznego świadka wydarzeń Stanisława Zuzelskiego z Rembielina, który opowiedział, że tego dnia Niemcy prowadzili intensywny ostrzał polskiej kawalerii, w wyniku którego poległ Aleksander Kozik. Miał on zostać pochowany przez okolicznych mieszkańców.

Mariusz Maciaszczyk poszukuje w tej chwil rodziny zmarłego oraz szuka informacji na wielu forach historycznych. Zgłosił się również do nas. Dlaczego?

- Z moich ustaleń wynika, że niejaki Aleksander Kozik urodził się w 1904 w Starachowicach-Wierzbniku. Może to ten Aleksander Kozik i Jego rodzina mieszka gdzieś w Starachowicach? - napisał pan Marcin w wiadomości do nas przesłanej.

Jeśli ktoś z naszych Czytelników mógłby pomóc w tej sprawie, będziemy wdzięczni. Prosimy o kontakt pod adresem mailowym: a.marciniak@starachowicka.pl

Mariusz Maciaszczyk jest członkiem przasnyskiej Rady Dziedzictwa Regionalnego oraz prezesem GRH 14. Pułku Strzelców Syberyjskich.

Informacje o mogile i poszukiwaniach za info.przasnysz.com. Link otrzymaliśmy od pana Mariusza Maciaszczyka.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
Marzy Ci się kariera aktorska?

2023-01-22

Marzy Ci się kariera aktorska?

Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej. 
Od lat walczy z podstępną chorobą

2023-01-21

Od lat walczy z podstępną chorobą

Stwardnienie rozsiane zabiera jej sprawność i  radość. To częste pobyty w szpitalach, terapie sterydami rehabilitacja i codzienne przyjmowanie dużej ilości lekarstw.  - Jeśli znasz mnie bliżej, wiesz, że walczę, że nie chcę siąść na wózek, że staram się, pomimo przeciwności i bólu, w miarę możliwości, żyć aktywnie, choć przychodzi mi to z coraz większym trudem - mówi Katarzyna Kotowska i prosi o pomoc w leczeniu oraz rehabilitacji. 

2023-01-20

"Słoneczko" gra z WOŚP

Ostatni obraz na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy namalowany. Tym razem za pędzle chwycili Małgorzata Zatorska i Marcin Gołębiowski. I sama jestem ciekawa co z tego wynikło, bo o ile Gosia ma artystyczne zapędy, to o wiceprezydencie wiemy tylko, że onegdaj - pod banderą Wagnera - piracka dusza się w nim obudziła
Pod hasłem nazistowskiej policji

2023-01-19

Pod hasłem nazistowskiej policji

Roli policji w nazistowskich Niemczech poświęcona jest nowa czasowa wystawa prezentowana w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. To 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji w tamtym czasie. Mieszkańcy będą mogli ją oglądać do końca kwietnia. 
Zwykłe życie dla Niezwykłej Dziewczynki

2023-01-20

Zwykłe życie dla Niezwykłej Dziewczynki

Kiedy choruje dziecko cały świat traci barwy. Rozpoczyna się nieustanna walka o zdrowie.