JUŻ W KIOSKU

Tajemnica Aleksandra Kozika

2021-11-24 18:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Trasa różowych słupów biegnie od stacji Przasnysz do stacji Chorzele, gdzieś tam zagubiona wśród zawieruchy historii i zapomniana przez Boga i ludzi mogiła. Czy na pewno jednak zapomniana?

fot. info.przasnysz.com

Może to właśnie ręka opatrzności skierowała badacza historii Mariusza Maciaszczyka do tego niewielkiego kopczyka. To on chce, z naszą pomocą, odkryć historię Aleksandra Kozika, który był prawdopodobnie jedną z pierwszych ofiar II wojny światowej w okolicach Przasnysza.

Co wiemy?

Na pewno to, że Aleksander Kozik poległ 1 września 1939 między Ulatowo -Adamami a Brzeskami - Kołakami w powiecie przasnyskim i został pochowany w miejscu swojej śmierci. Grobem jednak nikt się od dawna nie zajmuje,  dotychczas nie udało się również ustalić jaka była przyczyna jego śmierci. Mariusz Maciaszczyk zdołał ustalić, że Aleksander Kozik, służył w 1 pułku szwoleżerów i podlegał Mazowieckiej Brygadzie Kawalerii. 1 września jego pułk został zaatakowany pod Opaleńcem. Badacz dotarł do wcześniej spisanej relacji naocznego świadka wydarzeń Stanisława Zuzelskiego z Rembielina, który opowiedział, że tego dnia Niemcy prowadzili intensywny ostrzał polskiej kawalerii, w wyniku którego poległ Aleksander Kozik. Miał on zostać pochowany przez okolicznych mieszkańców.

Mariusz Maciaszczyk poszukuje w tej chwil rodziny zmarłego oraz szuka informacji na wielu forach historycznych. Zgłosił się również do nas. Dlaczego?

- Z moich ustaleń wynika, że niejaki Aleksander Kozik urodził się w 1904 w Starachowicach-Wierzbniku. Może to ten Aleksander Kozik i Jego rodzina mieszka gdzieś w Starachowicach? - napisał pan Marcin w wiadomości do nas przesłanej.

Jeśli ktoś z naszych Czytelników mógłby pomóc w tej sprawie, będziemy wdzięczni. Prosimy o kontakt pod adresem mailowym: a.marciniak@starachowicka.pl

Mariusz Maciaszczyk jest członkiem przasnyskiej Rady Dziedzictwa Regionalnego oraz prezesem GRH 14. Pułku Strzelców Syberyjskich.

Informacje o mogile i poszukiwaniach za info.przasnysz.com. Link otrzymaliśmy od pana Mariusza Maciaszczyka.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Świąteczny głos Ukrainy

2023-12-08

Świąteczny głos Ukrainy

Ukraińcy, którzy w Starachowicach znaleźli bezpieczną przystań po ucieczce ze swojego kraju ogarniętego wojną, podzielili się z mieszkańcami naszego miasta swoją kulturą narodową związaną z okresem Bożego Narodzenia. Publiczność koncertu "Kolędy Ukraińskie" zorganizowanego w urzędzie miejskim usłyszała nie tylko tytułowe utwory, ale miała też okazję posłuchać poezji i muzyki oraz obejrzeć układy taneczne.            
Wszechobecny Mikołaj

2023-12-07

Wszechobecny Mikołaj

U dzieci i dorosłych, u chorych i zdrowych, w szkołach, firmach, domach prywatnych i na ulicach. 6 grudnia Mikołaj był obecny po prostu wszędzie.    
Wesoła tradycja

2023-12-06

Wesoła tradycja

Wśród bogatej oferty różnorodnych działań senioralnych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Starachowicach mamy propozycje cenne, ciekawe, akceptowane, cieszące się dużym zainteresowaniem i aktywnością społeczności studenckiej. Od trzech lat dołączyła do nich dość nowa tradycja uroczystego przyjęcia nowych członków zwana „otrzęsinami”.
Mikołaj na ulicach Starachowic

2023-12-04

Mikołaj na ulicach Starachowic

Mikołajki to jeden z tych dni, na które czekają dzieciaki na całym świecie i to niezależnie od wieku. Po raz kolejny Mikołaj w dniach 6 - 15 grudnia br. odwiedzi dzieci ze wszystkich starachowickich osiedli. Nie zapomni też o małych pacjentach oddziału pediatrycznego naszego szpitala. Na wydarzenie zaprasza Park Kultury w Starachowicach. 
Nasza opiekunka

2023-12-03

Nasza opiekunka

Starachowice uczciły swoją patronkę - św. Barbarę. Świętowanie przebiegło zgodnie z powtarzanym od lat scenariuszem. Rozpoczęło je spotkanie modlitewne przy zabytkowej kapliczce dedykowanej świętej, potem była procesja do kościoła pw. Wszystkich Świętych, a w nim prelekcja, program artystyczny i uroczysta Msza Święta. 
Urokliwe widoki naszego powiatu

2023-12-01

Urokliwe widoki naszego powiatu

Wyłoniono najlepsze zdjęcia pokazujące atuty powiatu starachowickiego: piękno przyrody, czy unikatowe zakątki przywołujące wspomnienia. Nadesłano je na XVII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Magia Powiatu Starachowickiego. Natura, kultura materialna, tradycje" im. Jerzego Orzechowskiego. 
Show z MiM- em

2023-12-01

Show z MiM- em

Szkoła Tańca "MiM" Starachowice ma taki zwyczaj, że dwa razy do roku prezentuje swój dorobek przed rodzimą publicznością. Piątkowy (1 grudnia br.) koncert pokazany w dwóch turach był tego najnowszym przykładem. Na takich wydarzeniach szkoła zyskuje nowych wielbicieli, którzy mają okazję dołączyć do tanecznej rodziny.  
Odznaka za przejście

2023-11-29

Odznaka za przejście "Ścieżki Stara"

Oddział Międzyszkolny Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Starachowicach promuje nową odznakę, tym razem związaną z konkretnym obiektem na terenie naszego miasta.   
Piosenkowy Zawrót Głowy

2023-11-29

Piosenkowy Zawrót Głowy

Pod takim hasłem Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach zorganizował konkurs umiejętności wokalnych młodych mieszkańców naszego miasta.    
Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

2023-11-29

Świąteczne obyczaje naszych sąsiadów

Asystent międzykulturowy w biurze Prezydenta Miasta Starachowice Inna Meheda, Urząd Miejski w Starachowicach oraz Park Kultury w Starachowicach serdecznie zapraszają na koncert „Kolędy Ukraińskie” 7 grudnia (czwartek) 2023r. do sali Olimpia Urzędu Miejskiego o godz. 15.00.