JUŻ W KIOSKU

Tajemnica Aleksandra Kozika

2021-11-24 18:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Trasa różowych słupów biegnie od stacji Przasnysz do stacji Chorzele, gdzieś tam zagubiona wśród zawieruchy historii i zapomniana przez Boga i ludzi mogiła. Czy na pewno jednak zapomniana?

fot. info.przasnysz.com

Może to właśnie ręka opatrzności skierowała badacza historii Mariusza Maciaszczyka do tego niewielkiego kopczyka. To on chce, z naszą pomocą, odkryć historię Aleksandra Kozika, który był prawdopodobnie jedną z pierwszych ofiar II wojny światowej w okolicach Przasnysza.

Co wiemy?

Na pewno to, że Aleksander Kozik poległ 1 września 1939 między Ulatowo -Adamami a Brzeskami - Kołakami w powiecie przasnyskim i został pochowany w miejscu swojej śmierci. Grobem jednak nikt się od dawna nie zajmuje,  dotychczas nie udało się również ustalić jaka była przyczyna jego śmierci. Mariusz Maciaszczyk zdołał ustalić, że Aleksander Kozik, służył w 1 pułku szwoleżerów i podlegał Mazowieckiej Brygadzie Kawalerii. 1 września jego pułk został zaatakowany pod Opaleńcem. Badacz dotarł do wcześniej spisanej relacji naocznego świadka wydarzeń Stanisława Zuzelskiego z Rembielina, który opowiedział, że tego dnia Niemcy prowadzili intensywny ostrzał polskiej kawalerii, w wyniku którego poległ Aleksander Kozik. Miał on zostać pochowany przez okolicznych mieszkańców.

Mariusz Maciaszczyk poszukuje w tej chwil rodziny zmarłego oraz szuka informacji na wielu forach historycznych. Zgłosił się również do nas. Dlaczego?

- Z moich ustaleń wynika, że niejaki Aleksander Kozik urodził się w 1904 w Starachowicach-Wierzbniku. Może to ten Aleksander Kozik i Jego rodzina mieszka gdzieś w Starachowicach? - napisał pan Marcin w wiadomości do nas przesłanej.

Jeśli ktoś z naszych Czytelników mógłby pomóc w tej sprawie, będziemy wdzięczni. Prosimy o kontakt pod adresem mailowym: a.marciniak@starachowicka.pl

Mariusz Maciaszczyk jest członkiem przasnyskiej Rady Dziedzictwa Regionalnego oraz prezesem GRH 14. Pułku Strzelców Syberyjskich.

Informacje o mogile i poszukiwaniach za info.przasnysz.com. Link otrzymaliśmy od pana Mariusza Maciaszczyka.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
O grudniu

2021-12-07

O grudniu

Od grudy pochodzi, co zresztą nie dziwi. W końcu gruda zamarzniętą ziemię oznacza, o to zimą nietrudno. Ale czy tylko? Zapraszamy na kilka słów o grudniu.
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem

2021-12-07

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem – prozaikiem, autorem opowiadań i powieści - 9 grudnia 2021 r. o godz. 18:00 do Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5..  
Dziś pizza dla Patryka

2021-12-07

Dziś pizza dla Patryka

Dziś wszystkich chętnych zapraszamy do składania zamówień w Pizzeria/ Restauracja Balbinka.
Mikołaj odwiedził chore dzieci

2021-12-06

Mikołaj odwiedził chore dzieci

Nie lada niespodzianka czekała w minioną niedzielę na dzieciaki, przebywające w starachowickim szpitalu. Odwiedził je bowiem Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynką.
10. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Piosenek Bożonarodzeniowych

2021-12-05

10. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Piosenek Bożonarodzeniowych

Ruszył termin nadsyłania swoich wykonań kolęd i piosenek bożonarodzeniowych w ramach 10 Ogólnopolskiego Festiwalu organizowanego przez Park Kultury w Starachowicach. Festiwal ma formułę konkursu wokalnego dla solistów amatorów. Dla jego laureatów przewidziane zostały nagrody pieniężne i upominki. Zgłoszenia należy nadsyłać to 31 grudnia 2021 roku.
Jesień w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym

2021-12-05

Jesień w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym

Listopad w starachowickim Ośrodku Szkolno Wychowawczym przebiegał intensywnie, podopieczni placówki brali udział w zajęciach kulturalnych, sportowych, znaleźli także czas na relaks.
Z okazji Barbórki...

2021-12-04

Z okazji Barbórki...

Pamiętając o góniczych tradycjach naszego pięknego miasteczka przywołajmy dziś postacie Tych, którzy cężko pracowali na rzecz dzisiejszych Starachowic.
Spowiedź niedokończona...

2021-12-04

Spowiedź niedokończona...

To malutka, pięknie wydana książeczka L. Wiśniewskiego, z króciutkimi opowiadaniami. 
„Wiarusy” w Hrubieszowie

2021-12-04

„Wiarusy” w Hrubieszowie

W swoim czasie spełnili swój obowiązek wobec Ojczyzny, obecnie będąc już pod „kapeluszem”, dbają o chlubną pamięć oręża polskiego uczestnicząc w wielu świętach państwowych oraz tych równie ważnych dla regionu. Podczas takich właśnie uroczystości chętnie je uświetniają występując na estradach o dowolnym prestiżu, nie pomijając tych zagranicznych. Mowa ty o naszym starachowickim Zespole Estradowym „Wiarusy”.