Ocena:
5/5 | 1 głosów
Trasa różowych słupów biegnie od stacji Przasnysz do stacji Chorzele, gdzieś tam zagubiona wśród zawieruchy historii i zapomniana przez Boga i ludzi mogiła. Czy na pewno jednak zapomniana?
Może to właśnie ręka opatrzności skierowała badacza historii Mariusza Maciaszczyka do tego niewielkiego kopczyka. To on chce, z naszą pomocą, odkryć historię Aleksandra Kozika, który był prawdopodobnie jedną z pierwszych ofiar II wojny światowej w okolicach Przasnysza.
Co wiemy?
Na pewno to, że Aleksander Kozik poległ 1 września 1939 między Ulatowo -Adamami a Brzeskami - Kołakami w powiecie przasnyskim i został pochowany w miejscu swojej śmierci. Grobem jednak nikt się od dawna nie zajmuje, dotychczas nie udało się również ustalić jaka była przyczyna jego śmierci. Mariusz Maciaszczyk zdołał ustalić, że Aleksander Kozik, służył w 1 pułku szwoleżerów i podlegał Mazowieckiej Brygadzie Kawalerii. 1 września jego pułk został zaatakowany pod Opaleńcem. Badacz dotarł do wcześniej spisanej relacji naocznego świadka wydarzeń Stanisława Zuzelskiego z Rembielina, który opowiedział, że tego dnia Niemcy prowadzili intensywny ostrzał polskiej kawalerii, w wyniku którego poległ Aleksander Kozik. Miał on zostać pochowany przez okolicznych mieszkańców.
Mariusz Maciaszczyk poszukuje w tej chwil rodziny zmarłego oraz szuka informacji na wielu forach historycznych. Zgłosił się również do nas. Dlaczego?
- Z moich ustaleń wynika, że niejaki Aleksander Kozik urodził się w 1904 w Starachowicach-Wierzbniku. Może to ten Aleksander Kozik i Jego rodzina mieszka gdzieś w Starachowicach? - napisał pan Marcin w wiadomości do nas przesłanej.
Jeśli ktoś z naszych Czytelników mógłby pomóc w tej sprawie, będziemy wdzięczni. Prosimy o kontakt pod adresem mailowym: a.marciniak@starachowicka.pl
Mariusz Maciaszczyk jest członkiem przasnyskiej Rady Dziedzictwa Regionalnego oraz prezesem GRH 14. Pułku Strzelców Syberyjskich.
Informacje o mogile i poszukiwaniach za info.przasnysz.com. Link otrzymaliśmy od pana Mariusza Maciaszczyka.

2023-01-26
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki
Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie.
2023-01-26
Cudowny wieczór z Kiepurą
Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki.
2023-01-25
Wycieczka do Tyrolu
Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
2023-01-25
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę
Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki.
2023-01-23
Żeglowanie jest koniecznością
Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
2023-01-22
Marzy Ci się kariera aktorska?
Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej.
2023-01-21
Od lat walczy z podstępną chorobą
Stwardnienie rozsiane zabiera jej sprawność i radość. To częste pobyty w szpitalach, terapie sterydami rehabilitacja i codzienne przyjmowanie dużej ilości lekarstw. - Jeśli znasz mnie bliżej, wiesz, że walczę, że nie chcę siąść na wózek, że staram się, pomimo przeciwności i bólu, w miarę możliwości, żyć aktywnie, choć przychodzi mi to z coraz większym trudem - mówi Katarzyna Kotowska i prosi o pomoc w leczeniu oraz rehabilitacji.
2023-01-20
"Słoneczko" gra z WOŚP
Ostatni obraz na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy namalowany. Tym razem za pędzle chwycili Małgorzata Zatorska i Marcin Gołębiowski. I sama jestem ciekawa co z tego wynikło, bo o ile Gosia ma artystyczne zapędy, to o wiceprezydencie wiemy tylko, że onegdaj - pod banderą Wagnera - piracka dusza się w nim obudziła
2023-01-19
Pod hasłem nazistowskiej policji
Roli policji w nazistowskich Niemczech poświęcona jest nowa czasowa wystawa prezentowana w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. To 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji w tamtym czasie. Mieszkańcy będą mogli ją oglądać do końca kwietnia.
2023-01-20