JUŻ W KIOSKU

Szpital będzie miał Poradnię Prenatalną

2022-09-08 09:33:06

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W ostatnich latach wzrasta w Polsce średni wiek kobiet rodzących. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, późne ciąże stanowią dziś 8–10% ogólnej liczby porodów. Niestety powyżej 35. roku życia wzrasta znacząco ryzyko wystąpienia patologii płodu, a każdy taki przypadek wymaga sprawdzenia za pomocą badań genetycznych. Część z wad możliwa jest do rozpoznania we wczesnym okresie ciąży (I i II trymestr). Z myślą o kobietach powyżej 35 roku życia, u których ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi około 3% - 5% w starachowickim Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej, jeszcze w tym roku, planowane jest otworzenie Poradni Prenatalnej. Świadczenia z tego zakresu będą udzielane w ramach Poradni Położniczo-Ginekologicznej.

fot. PZOZ w Starachowicach

Utworzenie Poradni Prenatalnej ma na celu identyfikację ryzyka wystąpienia wad płodu oraz ich diagnostykę we wczesnym okresie ciąży. Umożliwi to podjęcie leczenia wad jeszcze w okresie życia płodowego i pozwoli rodzicom dziecka na przygotowanie się do natychmiastowego wdrożenia specjalistycznej opieki po jego narodzeniu. Kobiety w ciąży będą miały możliwość skorzystania z bezpłatnej diagnostyki w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez NFZ.

- Do tej pory badania prenatalne w naszym województwie realizowane są wyłącznie w Kielcach. Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach będzie czwartym podmiotem leczniczym w świętokrzyskim umożliwiającym kobietom po 35 roku życia diagnostykę we wczesnym etapie ciąży - informuje rzecznik starachowickiej lecznicy, Małgorzata Kałuża.

W związku z planowanym utworzeniem Poradni Prenatalnej starachowicki szpital wizytował konsultant wojewódzki w zakresie perinatologii dr n. med. Dariusz Borowski. Podczas spotkania rozmawiano o potrzebie zwiększenia dostępu do badań prenatalnych w kraju i o potencjale podmiotu leczniczego kierowanego przez dyrektor Milenę Witczak i lekarza Jacka Walkowskiego. Konsultant wojewódzki poparł podjęte działania i udzielił rekomendacji.

Warunkiem skorzystania z bezpłatnych świadczeń udzielanych w Poradni Prenatalnej jest spełnienie przynajmniej jednego spośród poniższych kryteriów: skończone 35 lat (badanie przysługuje w danym roku kalendarzowym, w którym kobieta kończy 35 lat); wystąpienie aberracji chromosomowej płodu lub dziecka w poprzedniej ciąży; stwierdzenie u matki lub ojca dziecka wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych; stwierdzenie u kobiety znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową oraz stwierdzenie w badaniu USG i/lub badaniach biochemicznych płodu nieprawidłowości wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

- W celu zgłoszenia do Poradni niezbędne będzie skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę, zawierające informacje o wskazaniach do objęcia Programem Badań Prenatalnych oraz opis nieprawidłowości. A przy wizycie należy pamiętać, by zabrać ze sobą wyniki badań - dodaje Małgorzata Kałuża.

W Poradni wykonane zostanie nieinwazyjne badanie diagnostyczne tj. badanie genetyczne USG płodu pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży oraz pomiędzy 18 a 23 tygodniem ciąży, a także badanie biochemiczne – oznaczenie w surowicy krwi. Na podstawie wyników badań lekarz podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania. W przypadku konieczności wykonania dalszej diagnostyki lekarz – za zgodą Pacjentki - kieruje na badania inwazyjne (tj. pobranie materiału do badań genetycznych w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG). Jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości genetyczne i zajdzie potrzeba dalszej diagnostyki niemieszczącej się w ramach programu, lekarz kieruje Pacjentkę do odpowiednich poradni, udzielających świadczeń na podstawie umowy z NFZ.

- Program pozwala określić ryzyko wystąpienia wad płodu oraz ich wczesną diagnostykę, a w przypadku wykrycia wad, pozwala — o ile to w danym przypadku możliwe — podjąć leczenie w trakcie ciąży. W przypadku, kiedy wykrytej wady nie da się leczyć, rodzice będą mogli przygotować się na wdrożenie specjalistycznej opieki od razu po narodzeniu dziecka - mówi rzecznik Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.